Sport

Ljubomir Tadić, najstariji aktivni karatista u BiH: Priznaje nas cijeli svet, ali ne i naša čaršija

Ljubomir Tadić je majstor karatea 9. dana i ikona ovog sporta kada je u pitanju Banjaluka, Republika Srpska i BiH.

Ljubomir Tadić, najstariji aktivni karatista u BiH: Priznaje nas cijeli svet, ali ne i naša čaršija
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Tadićevo znanje odavno je verifikovala i japanska federacija, pa se tako našao rame uz rame i sa majstorima borilačkih vještina iz kolijevke ovog sporta. Bogato iskustvo već pune četiri decenije primjenjuje kao trener mlađih kategorija, pa pored karatista u Srpcu i Akademije borilačkih veština BiH, vodi i Centar borilačkih vještina u Banjaluci. Iako posjeduje svjetske licence i priznanja da se karateom može baviti bilo gdje na zemaljskoj kugli, to mu ne pomaže da se izbori za status ovog sporta u matičnoj državi.

U Banjaluci smo organizovali Prvenstvo Evrope, a od nadležnih smo za tu organizaciju dobili tek 500 maraka. Da nije tužno, bilo bi smiješno – kratko je prokomentarisao Tadić.

Priča Ljube Tadića može se svesti na onu dobro poznatu priču, da našeg stručnjaka priznaje cijeli svijet, ali ne i čaršija gdje je odrastao i odlučio provesti život. Mnogi sugrađani ga pamte kao rijetko strastvenog trenera. Vrijedan i požrtvovan rad i stečeno znanje decenijama prenosi na mlađe kategorije, a djeca iz Repubike Srpske osvajaju medalje na prestižnim evropskim i svjetskim takmičenjima.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva

Međutim, sudeći prema odnosu nadležnih i ovaj sport je na izdisaju, jer oni koji bi trebali voditi računa o njemu, jednostavno ih nije briga.

– Problem je što nam naši ljudi ne priznaju znanje. Dakle možete imati sva priznanja i svjetske licence, ali one u našoj čaršiji ne vrijede ništa – tvrdi Tadić.

Posebno je zabrinjavajuće što novca nema, a u ovom sportu dopušteno je da Republika Srpska nastupa pod svojom zastavom.

– Reprezentacija Republike Srpske u Wado Kai asocijaciji nije mogla otputovati na Evropsko prvenstvo u Francusku, jer nije bilo novca. Iako je ministarstvo obećalo da će nam uplatiti sredstva, do toga nije došlo pa smo ostali kući, jer ni roditelji više nisu u mogućnosti da iznesu sve troškove – otkrio je Tadić u kakvom stanju se nalazi ovaj sport, ali je izrazio nadu da će resorno ministarstvo i grad Banjaluka pomoći talentima iz Srpske da otputuju na Svjetsko prvenstvo na jesen ove godine.

Ušao u kuću slavnih

Iako ne želi da to ističe u prvi plan, poznata je činjenica da je upravo Ljubo Tadić prvi iz BiH ušao u kuću slavnih sportista borilačkih vještina. Tadić se plemenitom veštinom bavi već 44 godine i najstariji je aktivni karatista u BiH. Osvajao je priznanja širom bivše Jugoslavije, u Njemačkoj i Italiji. Veoma je cijenjen u svijetu karatea i kao međunarodni sudija, pa je tako dobio čast da sudi Svjetske igre u Bregencu, Evropsko prvenstvo u rumunskoj Alba Juliji i Svjetsko prvenstvo u Antverpenu.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva
Učenice Ljubomir Tadića

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije