LUDNICA, DRAMA, PRODUŽETAK, KEJN! Engleska prvi put u finalu Evropskog prvenstva

Odličnu fudbalsku partiju prikazali su reprezentativci Engleske i Danske u polufinalu Evropskog prvenstva odigranom na Vembliju pred 64.950 gledalaca, a domaći su na kraju slavili sa 2:1, i to poslije produžetka.

Nakon 90 minuta igre rezultat je bio 1:1.

Tako je selekcija “Gordog Albiona” po prvi put ušla u finale Eura, a za trofej će se 11. jula boriti sa Italijom.

Očekivano, domaći fudbaleri su krenuli vrlo agresivno i jurišali ka golu, a njihova inicijativa trajala je uvodnih 15-ak minuta, kada su se gosti oslobodili pritiska i takođe krenuli da prijete.

U 30. minutu šok na Vembliju. Mikel Damsgard je sjajnim udarcem iz slobodnog udarca sa oko 25 metara poslao loptu pod prečku i tako postao prvi igrač koji je zatresao mrežu „Gordog Albiona“ na tekućem kontinentalnom šampionatu.

Veliku priliku za izjednačenje imao je Rahim Sterling u 38. minutu kada je poslije ubacivanja Harija Kejna bio sam pred golom, ali je Kasper Šmajhel čudesnom intervencijom zaustavio njegov šut.

Ipak, samo minut kasnije Englezi su došli do izjednačenja, Kejn je uposlio Bukaja Saku, koji je s desne strane ubacio u peterac, gdje je kapiten Danaca Simon Kjer intervenisao ispred Sterlinga, ali je to učinio nespretno i ubacio loptu u sopstvenu mrežu.

Bio je to 11. autogol na ovogodišnjem prvenstvu, a sa rezultatom 1:1 se otišlo na petnaestominutni odmor.

Prvu veliku priliku u nastavku susreta imao je Hari Megvajer u 55. minutu, kada je poslije ubacivanja iz slobodnog udarca odlično šutirao glavom, ali se Šmajhel izvio i sačuvao svoju mrežu.

Odgovorio je Kasper Dolberg na isteku 58. minuta, međutim sa 17 metara je šutirao pravo u Džordana Pikforda.

Dva minuta kasnije na drugoj strani, poslije centaršuta Luka Šoa, lopta je zakačila nekog od igrača Danske i završila u korneru, a nedugo zatim udarac Mejsona Maunta je izblokiran.

Kejn je u 74. minutu pao u šesnaestercu, domaći su tražili najstrožu kaznu, ali je poslije VAR provjere sudija Dani Mekeli potvrdio svoju prvobitnu odluku da je napadač Engleske napravio prekršaj.

Kelvin Filips je pokušao u 80. minutu, međutim lopta je otišla pored gola.

Završnica u kojoj je bilo šest minuta sudijske nadoknade protekla je u apsolutnoj dominaciji izabranika Gereta Sautgejta. Rezultat se nije mijenjao, tako da se ušlo u produžetak.

Nastavili su Englezi s napadima; prvi je zaprijetio Kejn, ali je njegov šut iskosa s desne strane zaustavio golman Danske.

U osmom minutu produžetka Džek Griliš je topovski šutirao, međutim, Šmajhel je i ovog puta dobro intervenisao.

Igrao se 102. minut kada je Sterling ušao među tri protivnička igrača i pao, Makeli je dosudio penal, a odluku je potvrdio i poslije konsultacije s arbitrima u VAR sobi.

Kazneni udarac u 104. minutu izveo je Kejn, Šmajhel je zaustavio njegov udarac, ali je napadač domaćih bio najbliži lopti i iz popravnog je poslao u mrežu.

Brajtvajt je u 114. minutu odlično šutirao, ali je Pikford izbacio loptu u korner.

U samom finišu susreta Sterling je opet izašao sam pred Šmajhela. Ipak,i ovog puta je uspješniji bio čuvar mreže Danaca.