Kolumne

Lukina kafa

Priča o besplatnoj struji obično ugnjavi. Kako je praktično nemoguće da za određeni period u odnosu na prošlu godinu smanjite potrošnju za 20 odsto postaje jasno da se tom bajkom samo želi zabašuriti priča o skorom povećanju računa.

Branko Tomić
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Naime, bajka počinje time da će struja u Srpskoj biti besplatna ako se u zimskom periodu, od oktobra do aprila, jednom sedmično kupamo/tuširamo, sijalice koristimo samo kada večeramo, televizor gledamo jedino u vrijeme Dnevnika (zna se kojeg), telefone punimo na radnom mjestu, pasulj kuvamo za sedam dana, garderobu mijenjamo na svaka tri, a gaće na svakih 15 dana, suđe peremo na ruke na obali Vrbasa, zamrzivač prodamo…

I dok svako veče, uz svjetlo svijeće, grozničavo računamo koliko smo struje tog dana uštedjeli, sa mrežarinom nam, koja će neumoljivo, štedjeli-ne štedjeli, porasti bar za istih famoznih 20 odsto, u vrijeme uglavnom neopravdanih poskupljenja dodatno zabijaju ekonomski nož u leđa.

“Elektroprivreda Srpske” bi na taj način ono što izgubi na mostu dobila na ćupriji. S tim što je zarada na ćupriji sigurna, a gubitak na mostu u domenu naučne fantastike. Kako god okreneš, koju god formulu primjenili, potrošač će biti “donji”.

Zašto sam sigurni u takav razvoj situacije? Jednostavno, u to me je uvjerio Luka Petrović, generalni direktor “Elektroprivreda Republike Srpske”, iznijevši nevjerovatan podatak, koji je nekako promakao ispod radara javnosti. On tvrdi da jedan kilovat-čas na berzama košta dvije marke, “a to se potroši dok se skuva kafa”!

Pročitajte još

Stani malo!? Ako ja trošim 500 kilovata mjesečno, to znači da bi moj račun, prema svjetskoj berzi trebao iznositi 1.000 maraka! A plaćam tek nešto više od 65 KM (jednotarifno brojilo)?! Računajući i mrežarinu.

Štos je u tome što su on, ili njegovi saradnici, previdjeli osnovnu računsku operaciju, da 1.000 megavata (čija je trenutna mešetarska cijena 1.000 evra) ne čini 1.000 već milion kilovata! Oduzimanjem tri nule dolazimo do toga da naše dobavljače 1.000 kilovat-časova na berzi košta 1 (slovima: jedan) evro! A nama naplate za istu količinu isporučene energije 65 puta više! U ljetnom periodu. Zimi je, prema sadašnjem cjenovniku, račun uvećan za 10-ak odsto. Ove cifre se slažu sa podacima koje je istovremeno izneo premijer Srpske Radovan Višković (da ERS prodaje građanima megavat-čas električne energije po 22,5 evra).

Možda nisam u pravu, ali računica, kako god okreneš, pokazuje da je jedini siguran način da uštedimo struju da nam je potpuno, ili po sistemu par-nepar, isključe. Zaista je čudno kako se u ERS toga nisu sjetili. Možda je to plan B, ukoliko prvobitna zamisao, u cilju zacrtane prodaje viška električne energije zemljama u okruženju, ne uspije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije