Zabava

Majstori iluzije o svom zanatu: Prvi april je poseban dan za mađioničare i zabavljače (FOTO)

Mađioničar ili iluzionista je osoba koja se u svrhu zabave i slave pred publikom izvodi trikove koji su u suprotnosti sa zakonima fizike i ostalih prirodnih znanosti.

Majstori iluzije o svom zanatu: Prvi april je poseban dan za mađioničare i zabavljače (FOTO)
FOTO: USATUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ovo je, jedna od formula jednog od najstarijih zanata, popularnog vijekovima, koji je oduvijek fascinirao široke narodne mase. Prvi april, dan šale, zabave i smijeha, za mađioničare je poseban.

Suštinu ovog zabavljačkog posla, za Srpskainfo objasnili su Miroslav Vuković Rosi, Rade Pilipović Grifoni i Željko Dedić Mister iks. Oni kažu da je prvi april, ipak poseban dan za mađioničare, za njihove nastupe ali i za ukazivanje na tradiciju ovog posla.

Najveći uspjeh svakog mađioničara je, kažu naši sagovornici je, da njegov trik nikada ne bude otkriven, niti kako je nastao, kako je izveden…

Testere, sanduci, lebdeći stolovi, kineski krugovi, karte, loptice, cilindri, giljotine i specijalni mađioničarski sto su djelić kolekcije rekvizita koji čine svijet iluzije Rade Pilipovića iz Bakinaca kod Laktaša.

FOTO: USATUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USATUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Među Radinim rekvizitima koje sakuplja od djetinjstva su Hudinijeva truba duhova, magično ogledalo, kolekcija magičnih čaša i flaša… Svaki predmet u njegovom stanu ili na radnom mjestu ima mjesto i na pozornici. On se primarno bavi resturatorstvom starih građevina i izradom minijatura u kamenu, za šta je dobio više priznanja u regionu ali mađionarstvo je neizostavni dio njegove svakodnevice.

Mađioničar se bavi zabavom, a to je njegova osnovna misija, smatra Mister Iks.

-Magija ili iluzija je zapravo umjetnost izvedbe kojom se zabavlja publika, raznim trikovima koji se naizgled čine nemogućima. Priprema i dugotrajno i mukotrpno vježbanje dovodi do savršenstva jer pred publikom se ne smije dogoditi greška. Ukoliko trik ostane zauvijek neotkriven to je veći uspjeh mađioničara koji ga je osmislio, pripremio, uvježbao i izveo pred publikom – pojašnjava Mister Iks.

Tanka je crta između mađioničarstva i magije, smatzra Miroslav Vuković Rosi koji je sakupio više od 20.000 eksponata. Posjeduje i muzej kojim je mađioničarstvo približili ljudima.

Dolaze nam pravi ljubitelji mađioničarstva, koji ovdje mogu da shvate da su ih sve do sada lagali, da sve što su vidjeli prije nema smisla, da je stvarnost drugačija. Kada vide nekoliko trikova, čitav svijet može da im se promijeni – kaže Rosi.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Svaki trik je zasnovan na nečemu što je, na prvi pogled, nemoguće, ali, to se samo tako čini, jer ništa nije natprirodno. U pitanju je isključivo vještina mađioničara – priča Rade Pilipović, jedan od najvećih majstora tog posla u regionu ali i u svijetu. Napominje da u njegovom poslu nema misterije i da sve može lako da se objasni.

– Sve se zasniva na zakonima fizike, hemije, matematike. Pri tome su te discipline modifikovane – kaže Pilipović.

On na takmičenjima, vrhunskim umjećem osvaja važna priznanja i nagrade, a prijatelji su mu velike zvijezde i šampioni, poput prvaka svijeta Gera Kupera, Holanđanina, i Kevina Džejmsa, Amerikanca koji radi u Las Vegasu.

Rade, koji godinama živi u Beogradu, ali često dolazi u Bakince, dobar je poznavalac istorije magije. On o tome često i rado priča.

– Kroz istoriju, magija je zloupotrebljivana u ratovima, korištena za dolazak, osvajanje i opstanak na vlasti. U svim mogućim varijantama, uz tajna vrata i tajne posude, njome su se bavili sveštenici u srednjem vijeku i vračevi – kazao je Pilipović  nakon nedavnog nastupa u Gradiški.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Mađioničari su izvrsni izvođači jer zaokupljaju pažnju publike dok istovremeno izvode svoj trik, dodaje Željko Dedić odnosno Mister Iks koji istovremeno, zabavlja i sebe i druge, pridajući izučavanju svakog trika, svake tačke, veliku pažnju, radeći dugo i strpljivo na njegovoj pripremi.

-Preciznost, brzina reakcije i fizička snaga prijeko je potrebna svakom mađioničaru za uspješnu izvedbu trika. Priprema i dugotrajno i mukotrpno vježbanje dovodi do savršenstva jer pred publikom se ne smije dogoditi greška. Ukoliko trik ostane zauvijek neotkriven to je veći uspjeh mađioničara koji ga je osmislio, pripremio, uvježbao i izveo pred publikom.

Nastanak magije

Korijeni ove zabave sežu daleko u prošlost. O tome nam je ispričao Miroslav Vuković.

Zabava publike je još u starom Egiptu oko 2700 godina prije Krista zabilježena kao najraniji izvođači iluzije. Mađioničari su svoje trikove u svrhu zabave u srednjem vijeku izvodili predstave na dvorovima i seoskim priredbama, sajmovima. Sama mađioničarska iluzionistička djelatnost je najviše došla do izražaja tokom osamnaestog i devetnaestog vijeka, jer je tada prvi puta mađioničar priznat kao scenski umjetnik.

Rade Pilipović takođe pridaje veliki značaj nastavku i dugom trajanju ove zabave.

– Prije pet hiljada godina zabilježeni su mađioničarski trikovi, ima ih na papirusu i pločama u slici i riječi. Oni se danas koriste i nisu izgubili ništa od svoje aktuelnosti, niti su zastarjeli. Iluzija je uvijek ista, sada kao i prije sto ili hiljadu godina. Kao što su faraone zabavljali mađioničari, Keopsa je, na primjer, oduševljavao njegov čarobnjak Dedi, tako je i danas – podsjeća Pilipović. Navodi da su mađioničari zabavljali i ličnosti iz novije istorije bivše Jugoslavije i Evrope.

FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Rade Pilipović

Osvrnuo se i na rasprostranjen trik uličnog „šibicarenja“, igru s kuglicom ispod tri šibice, tri ljuske ili tri šolje, poznatu širom svijeta od Tokija do Londona, a privlači ljude iz različitih slojeva društva, od džentlmena do urođenika.

– Ono što radi „šibicar“ je prevara na koju narod pristaje. Neshvatljivo je da prevareni uvijek pristaju na novu prevaru sa sve većom strašću da će prevaru otkriti ni iz svega izaći kao pobjednici, a zapravo upadaju u novi, sve dublji ambis. To podsjeća na hazardere u životu vođene politikom pojedinih grupa ili partija – kaže Pilipović – Grifoni.

Mađioničar na televiziji bio je pun pogodak nakon 60-tih godina prošlog vijeka jer je izvedba postala dostupna milionima ljudi. Ipak, ona ni sad anije izgubila ulogu u društvu, jednako je zanimljiva svim generacijama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije