Hronika

Malčanski berberin na sve načine pokušava da izbjegne zatvor: Glumio da je lud, sada traži otklanjanje nepravilnosti u presudi

Nakon što mu je Apelacioni sud u Nišu potvrdio kaznu doživotnog zatvora zbog otmice i silovanja dvanaestogodišnje djevojčice iz Suvog Dola, Ninoslav Jovanović (47) iz Malče, poznatiji kao "Malčanski berberin" podnio je Vrhovnom kasacionom sudu zahtjev za zaštitu zakonitosti, vanredni pravni lijek kojim traži otklanjanje nepravilnosti u presudi.

Malčanski berberin na sve načine pokušava da izbjegne zatvor: Glumio da je lud, sada traži otklanjanje nepravilnosti u presudi
FOTO: BRANKO JANAČKOVIĆ/RAS SRBIJA

Apelacioni sud u Nišu je 5.jula potvrdio istorijsku presudu monstruoznom silovatelju koji je zbog izopačene potrebe da šiša žrtve dobio nadimak “Malčanski berberin”, a nakon toga je 22. jula dostavio Višem sudu.

Jovanović je po prijemu presude 2. avgusta preko Višeg suda u Nišu podnio zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnom kasacionom sudu i to lično, jer više nema prava na branioca po službenoj dužnosti.

Sve vrijeme tokom suđenja pokušavao da opstruira postupak

Na šta se tačno žalio „Malčanski berberin“, nije poznato, ali se može pretpostaviti da su u pitanju isti razlozi koje je navodio do sada budući da je sve vrijeme tokom suđenja pokušavao da opstruira postupak i iznudi navodne nepravilnosti koje bi mu išle u korist.

Naime, tokom sedam mjeseci dugog sudskog postupka, Jovanović je na sve načine pokušavao da izbjegne da mu se sudi po odredbama „Tijaninog zakona“, izmjenama Krivičnog zakonika koje su stuplile na pravnu snagu 1. decembra 2019. godine, pokušavajući da odugovlači suđenje, a sebe prikaže kao neuračunljivog i psihički oboljelog, ali mu to nije pošlo za rukom, prenosi Blic.

Još na pripremnom ročištu u maju prošle godine Jovanović je pokazao da će sve pokušati da rastegne postupak i okrene ga koliko je moguće u svoju korist pa je prvo ročište prekinuto je on lično podneo zahtjev za izuzeće postupajućeg zamenika Višeg javnog tužioca Mirjane Velimirović.

Razlog zbog kojeg je tražio izuzeće zamjenice Višeg javnog tužioca, bio je taj jer je navodno „sumnjao u njenu nepristrasnost“. Prethodno je otkazao punomoćje advokatu, pa je zahtjev podnio sam. No, pokušaj odgugovlačenja nije uspio jer je zahtjev odbijen kao neosnovan pa je sat vremena kasnije, suđenje nastavljeno.

Pročitajte još

Manijak je, žaleći se da je bolestan, uspio da odloži i ročište zakazano za 16. septembar 2020. godine, na kojem je trebalo da prvi put svjedoči zlostavljana djevojčica, a sličan manevar je pokušao da ponovi i sljedeći put, koristeći se istim zdravstvenim izgovorom, ali ga je sud odbio pa je suđenje nastavljeno.

Budući da je analiza duševnog stanja Jovanovića u vrijeme otmice i zlostavljanja djevojčice pokazala da ne postoje psihopatološki sadržaji koji umanjuju njegovu sposobnost da shvati značaj djela i upravlja svojim postupcima, „Malčanski berberin“ je pred sudom nastojao da na sve načine umanji svoju odgovornost. Takođe i da ospori težinu povreda koje je nanio zlostavljanoj djevojčici pa je tako čak dva puta predlagao da bude ponovo neuropsihijatrijski vještačen, znajući da samo tako, u slučaju neuračunljivosti, može da izbjegne doživotnu robiju i da bude upućen na lječenje i čuvanje u psihijatrijsku ustanovu.

No, sud je oba puta odbio te zahtjeve. Kada je postalo izvjesno da se suđenje približava kraju, Jovanović je zatražio je ponovo izuzeće zamjenice Višeg javnog tužioca Mirjane Velimirović, ali ovoga puta i Višeg javnog tužioca Borice Mitić. Tu je uspio da tek na dva dana prekine sudski postupak jer je o zahtjevu za izuzećem Višeg javnog tužioca moralo da odluči Apelaciono tužilaštvo.

Kada su i ovi zahtjevi odbijeni, posljednji pokušaj opstrukcije bio je zahtjev za izuzećem sudije Tamare Cvetanović Savić, sudija porotnika i predsednika suda Dragane Živadinović, što je ponovo sve odbijeno tako da će mu je 5. januara izrečena presuda kojom je osuđen na kaznu doživotnog zatvora.

Tražio izuzeća i pred Apelacionimm sudom

Pljave trikove sa zahtjevima za izuzećem nastavio je da primenjuje i prilikom žalbenog postupka pred Apelacionim sudom, opet zbog „sumnje u nepristrasnost“.

Prvo je tražio izuzeće sudije Zorana Krstića, koji je bio član već Apelacionog suda, pa predsjednika Vijeća sudije Mirjane Đorđević, pa kada su oba zahtjeva odbijena, i samog predsjednika Apelacionog suda u Nišu i dva njegova zamjenika.

No, pred Apelacinim sudom nisu prošli pokušaji da ospori silovanje u produženom trajanju, ni nalazi vještaka da je u momentu činjenja ovih zlodjela bio uračunljiv, pa je presuda potvrđena i time postala pravosnažna.

Vrhovni kasacioni sud će o zahtjevu Malčanskog berberina odučivati u petočlanom veću a budući da vanredni pravni lijek ne zadržava izvršenje, odluku najviše instance sačekaće u zatvoru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije