Društvo

Malešević: Učenici u Srpskoj treba da znaju šta se dešavalo u proteklom ratu

Odluka vlasti četiri kantona u Federaciji BiH, uključujući i Kanton Sarajevo, da učenici osnovnih škola uče da su „Srbi agresori i da su počinili genocid i etničko čišćenje nad Bošnjacima” podstakla je brojne polemike u javnosti RS, koje se dugo ne stišavaju.

Malešević: Učenici u Srpskoj treba da znaju šta se dešavalo u proteklom ratu
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
Dane Malešević

U školskim programima istorije za osmi razred osnovne škole od sada će se nalaziti sadržaji koji će, prenijeli su mediji izjavu iz kantonalnih ministarstava obrazovanja FBiH, đacima „pomoći da razumiju činjenice o opsadi Sarajeva, kao i o genocidu u Srebrenici”.

Đaci u Kantonu Sarajevo od ove školske godine učiće da su Srbi „agresori“ i da je Republika Srpska nastala na „genocidu“ nad Bošnjacima.

Skandalozne su izmjene nastavnog plana i programa u svim osnovnim i srednjim školama na području Sarajeva, koje je najdalje otišlo u izmjenama svojih nastavnih programa. Bošnjačka djeca će biti odgajana u mržnji prema Srbima, smatraju u resornom ministarstvu Srpske.

Pročitajte još

U posljednje vrijeme skoro svi u FBiH u svoje udžbenike istorije, u nastavne planove i programe unose rat. To je suprotno preporukama OHR-a i OEBS-a da se protekli rat ne izučava nego da se sačeka vremenska distanca tokom koje bi istoričari ocijenili i procijenili protekli rat – izjavio je za Srpskainfo Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS.

Kada se piše o ovom ratu i uopšte istoriji, treba da se vodi računa o svim smjernicama koje su 2005. godine usvojene od strane svih ministara obrazovanja u BiH, podsjeća Malešević.

– Međutim, mnogi su od toga odustali. Mi u Srpskoj smo, kada su u federalnim kantonima objavili šta će se izučavati u predmetu istorija za osnovnu školu, donijeli odluku da i naši učenici u devetom razredu osnovne škole i trećem i četvrtom gimnazije izučavaju protekli rat ali pri tome da se poštuju smjernice za pisanje udžbenika – kazao je ministar Malešević pojašnjavajući suštinu odluke.

– To znači da ne smijemo, niti ćemo, vrijeđati druga dva naroda niti nacionalne manjine ali moramo činjenice vezane za protekli rat da istknemo i da upoznamo učenike u našim školama o tome. Oni treba da znaju šta se dešavalo na ovim prostorima, a ne da budu žrtve zlonamjerne i iskrivljene informacije. Naravno, smatram boljim rješenjem da smo svi u BiH sačekali protok vremena pa došli do spozanje šta se dešavalo i zbog čega se ratovalo na ovim prostorima – zaključio je Dane Malešević.

Podsjećamo, multinacionalna stručna komisija po preporuci Savjeta Evrope i UNESCO-a, u dogovoru sa svim ministarstvima obrazovanja u BiH još 2007. godine je usvojila sporazum da jezik koji se koristi u udžbenicima mora biti oslobođen termina i definicija koje navode na mržnju i stvaraju sliku neprijatelja.

Autori udžbenika trebalo bi, prema istom Sporazumu, da smanje količinu informacija koje se odnose na političku istoriju a udžbenici usmjere na stvaranje zajedničkog razumijevanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije