Sport

Mali akcionari ljuti na vlasnika "tobdžija" Kroenkea: Srce Arsenala će uvijek pripadati navijačima

Navijači Arsenala koji su vlasnici 733 akcije kluba, što iznosi svega 1,18 %, ogorčeni su jer iste moraju da prodaju većinskom vlasniku kluba Stenu Kroenkeu.

Mali akcionari ljuti na vlasnika "tobdžija" Kroenkea: Srce Arsenala će uvijek pripadati navijačima
FOTO: FILE BRITAIN SOCCER ENGLISH PREMIER LEAGUE

Američki biznismen je u avgustu otkupio 30,04 odsto akcija od Ališera Usmanova, tako je postao vlasnik 98,82% tržišne vrijednosti kluba sa “Emirejtsa”, a na taj način je dobio pravo na obavezan otkup preostalih dionica.

Foto Peter Powell/EPA
Foto Peter Powell/EPA
Sten Kroenke

Pojedini vlasnici akcija, koji su zagriženi navijači “tobdžija”, još uvijek neće da se pomire sa ovom činjenicom, ne interesuje ih što jedna dionica vrijedi 29.000 funti, a ne žele novac već jednostavno da ostanu dio kluba i da idu na godišnje Skupštine, koje im donose osjećaj pripadnosti Arsenalu.

Ipak, pojedinci su već odlučili da prodaju akcije, jer je to neizbježno.

Kupila sam akcije 2004. godine, kako bih osjećala tu pripadnost klubu. Nije isto kada ste vlasnik kuće i kada je iznajmljujete. Odlučila sam da prodam akcije zato što ne postoji način da to izbjegnem. Ipak, ne razumijem kako jedna osoba može da uzme dionice iz porodica u kojima su one prenošene sa generacije na generaciju. Osjećam se uvrijeđeno od strane Kroenkea i ne sviđa mi se činjenica da klub pripada jednoj osobi – istakla je za Njujork tajms Marta Silkot, jedna od navijačica i bivša vlasnica akcija Arsenala.

Foto: kerim Okten/EPA
Foto: kerim Okten/EPA

Meri Maud je akcije dobila kao poklon prijatelja.

– Koliko se sjećam akcije Arsenala su uvijek bile skupe, moj prijatelj ih je plaćao oko 3.000 funti po jednoj, a to je bio najljepši poklon koji sam dobila. Bilo je to prije više od 20 godina, a koliko su stare svjedoči činjenica da su kucane na pisaćoj mašini. Bez obzir na cije nu mislim da za sve male akcionare i prave navijače dionice ne znače bogatstvo, niti traže dividende od kluba. To je za nas bila privilegija i prilika da prisustvujemo godišnjim skupštinama kluba, a sada kroenke neće imati obavezu da razgovara sa drugim akcionarima. Sve ovo je dobro za njega, međutim, on je daleko od kluba, za njega je sve kapital i Arsenal će da postane samo još jedna korporacija. Veoma sam tužna jer je ovo kraj svega što sam voljela u fudbalu, a mislim da nisam jedina – istakla je Meri.

Džefri Frimen je bio vlasnik pretplatničkih karata Arsenala još od 1943. godine, a donedavno je imao 10 akcija u klubu.

– Bio sam član porodice Arsenala 75 godina. Još uvijek se sjećam kada je ekipa igrala na “Vajt Hart Lejnu” tokom Drugog svjetskog rata, jer je naš stadion “Hajberi” bio razrušen u bombardovanju. Decenijama sam sjedio na istom mjestu, okružen istim ljudima, pravim navijačima. Uznemirava me činjenica da jedna osoba može da odlučuje o sudbini Arsenala, pogotovo što ta osoba i ne dolazi redovno na mečeve, niti je stalno uz klub. Nisam bogat, ali ne želim novac od akcija. Želimo da zadržimo naše akcije, Kroenke će kupovinom istih kupiti tijelo kluba, ali će Arsenalovo srce uvijek pripadati navijačima – zaključio je Frimen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije