Društvo

Manjak radnika svih profila u Lijevču: Ne pomaže ni dobra zarada, majstora nema

Angažovanje bravara, stolara, molera, električara, limara, zidara, tesara, keramičara, vodoinstalatera, ali i konobara, kuvara, njegovatelja, čistačica, fizičkih radnika, sezonaca za rad u voćnjacima, povrtnjacima, u poljoprivredi, potom vozača kamiona i drugih profila, postalo je gotovo nemoguća misija.

Manjak radnika svih profila u Lijevču: Ne pomaže ni dobra zarada, majstora nema
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Ne pomažu ni solidne plate, dnevnice i druge naknade.

– Među radnicima, posebno zanatlijama građevinske struke, najviše ima penzionera jer je omladina otišla u inostranstvo. Takođe, školovanje deficitarnih struka i zanimanja nije u skladu sa potrebama – kaže moler Slavko Dakić iz Gradiške.

Građevinski preduzetnik Ranko Mandić kazao je za Srpskainfo da je veoma teško obezbijediti dovoljno radnika.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

– To je veliki problem sa kojim se ja i ostale moje kolege suočavamo godinama. Sada je situacija najteža. Ima posla, nije problem u plaćanju, ali radnika nema. Ne znam gdje su uzroci, vjerovatno ih treba tražiti na više adresa, u sistemu obrazovanja, interesovanju mladih za ove poslove, odlasci u inostranstvo i stalno smanjenje broja stanovnika – smatra Ranko Mandić.

Prosječne dnevnice fizičkih radnika su od 60 do 80 KM a majstorske znatno veće. Mjesečne zarade u navedenim strukama su od hiljadu KM i više.

– Stalno imamo manjak njegovateljica i čistačica. Kod nas je neprekidno otvoren poziv za ova zanimanja. Plata pomoćne njegovateljice je 900 KM, a čistačice 750 KM. Ostali radnici sa odgovarajućom stručnom spremom, koji obavljaju složenije poslove, imaju znatno veća mjesečna primanja, ali to ne rješava naš problem – navode u Domu za stare osobe “Rezidencija Bakić” u centru Gradiške.  

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Mnogi sezonski radnici iz Republike Srpske već su otišli na privremeni rad u Hrvatsku i Crnu Goru, dok domaći poslodavci, zbog manjka radne snage, u novu ljetnu sezonu ulaze sa velikim problemima.

U brojnim lokalnim zajednicama u Srpskoj evidentan je jaz između potrebnog i raspoloživog kvalifikovanog kadra, a većini preduzeća trebaju radnici srednje stručne spreme u metalskoj, elektro i prehrambenoj industriji, te građevinarstvu, sektoru tekstila, kože i obuće.

Pokazala je to analiza Privredne komore RS o potrebama domaće privrede za kadrovima.

Osim radnika srednje stručne spreme, privredi Srpske, a posebno prerađivačkoj industriji potreban je i visokoobrazovani kadar sa naglaskom inženjere svih obrazovnih profila, najviše elektrotehnike, mašinstva, tehnologa u prehrambenoj, tekstilnoj i obućarskoj industriji.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

U cijeloj Republici Srpskoj, naročito banjalučkoj regiji, poslodavci iz Hrvatske nastoje da obezbijede radnike, ponajviše u turizmu.

Ova kampanja traje cijele godine, a najviše je izražena u proljeće i ljeto. Mnogi su u tome prepoznali mogućnost dobre zarade i odavno se spakovali otišli i zaposlili u susjednoj državi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije