Biznis

MAŠINE DOBILE NOVU NAMJENU Iz ove fabrike dnevno izađe 50.000 zaštitnih maski

Iz fabrike u Petrovcu na Mlavi dnevno izađe 50.000 hirurških maski koje se svakodnevno raspoređuju po Kliničkim centrima i apotekama u Srbiji. Plan je da do kraja nedjelje iz ove fabrike dnevno izlazi duplo više maski, koje si trenutno jedan od najdeficitarnijih proizvoda na svijetu.

MAŠINE DOBILE NOVU NAMJENU Iz ove fabrike dnevno izađe 50.000 zaštitnih maski
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

Galenika farmacija je fabrika koja proizvodi kompletan sanitetski potrošni materijal komprese, gaze, zavoje, dezificijense, a sada i hirurške maske, koje su uprkos minimalnoj ranijoj proizvodnji u toj fabrici, sada postale “proizvod broj jedan”.

– Pored hirurških maski, koje su medicinsko sredstvo registrovano pri Agenciji za lijekove, radimo i kape i kaljače. Posle razgovora sa premijerkom Srbije Anom Brnabić, dobili smo rješenje od Agencije za lijekove da na našim mašinama radimo maske, isključivo zbg novonastale situacije. Radimo u komunikaciji sa Privrednom komorom Srbije, Ministarstvom zdravlja, Vladom Srbije i Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje – priča za Blic Biznis direktorka Galenika farmacije Ljiljana Topić.

Kako koji komad proizvedu, automatski se raspodjeljuje po četiri najveća klinička centra u Srbiji – Klinički centar Kragujevac, Klinički centar Srbije, Klinički centar Novi Sad i Klinički centar Niš. Kako ističu, da mogu milione maski da naprave dnevno, toliko bi bilo i prodato. Radnici u proizvodnji, kao i vozači rade u tri smjene, 24 časa dnevno.

Kako Topić objašnjava, sredstva za dezinfekciju su trenutno najdeficitarnija na tržištu, a ova fabrika je obezbijedila velike kapacitete i za proizvodnju sredstava te vrste.

– Radimo ga u dozama od 100 mililitara, litar i pet litara, gdje smo u obavezi da damo svakom zdravstvenom radniku da ima lično uz sebe, pored ustanove u koju se vozi – navodi Topić.

Kako ističe, sigurno je da neće doći do pada kvaliteta nauštrb brzine ili efikasnosti, čemu svjedoči i to što recimo Apotekarska ustanova Beograd, kao najveća od svih apotekarskih ustanova, nije imala nijednu reklamaciju.

S obzirom na veoma hitnu situaciju, sve druge tokove proizvodnje sveli su na minimum. Iako bi izvoz, čak i samo u regionu, bio poslovni potez decenije, s obzirom na nestašicu ovog proizvoda u svakoj zemlji, nijedna maska iz ove fabrike nije otišla van Srbije. Preciznije, trenutno se iz ove fabrike apsolutno ništa ne izvozi.

Saradnja sa inače konkurentskim kućama je trenutno veoma velika. U srijedu će biti održan sastanak svih proizvođača koji su bili nedavno na sastanku u PKS, a koja pomaže u snabdjevanju sirovina, s obzirom na to da postoje poteškoće na svjetskom tržištu.

– Ako recimo Galenika farmacija može u nečemu da pomogne konkurentskoj kući, to se radi i isto tako se očekuje od druge kuće, da li u sirovini ili recimo vozni park, da preusmjere na nas i da sa našim vozačima razvoze robu. Što se tiče sirovina, svi imaju jedinstven problem, a Vlada je odmah reagovala. Ovde je sve saradnja – ističe Topić.

Tehnički direktor Oliver Stanisavljević objašnjava da su svi kapaciteti fabrike praktično “preko noći” preusmjereni na nekoliko proizvoda koje su do sada imali samo kao dopunu portfoliju. Mašine koje nisu imale tu namjenu su stavili u funkciju da proizvode maske, a sada dežuraju nad njima 24 sata.

FOTO: Foto: Oliver Bunić/RAS Srbija
FOTO: Foto: Oliver Bunić/RAS Srbija

– U svakoj smjeni imamo po jednog inženjera i tehničara koji prate šta se dešava, i svakodnevno pokušavamo da povećamo kapacitete. Još jedna linija proizvodnje je u završnoj fazi montaže, a sve kako bi kapacitet proizvodnje podigli na 100.000 komada maski dnevno, što nije mali kapacitet za našu zemlju – ističe Stanisavljević.

Direktorka proizvodnje Marija Ivanišević tvrdi da, kako bi uspjeli da odgovore na iznenadne, a nesvakidašnje zahteve, zaposleni ulažu “nadljudske napore”.

– To su porodični ljudi koji se maksimalno trude i shvatili su ozbiljnost situacije. Vozači rade 24 sata, svi zaposleni su dežurni 24 sata i dužni su da odgovore svakom pozivu i to i rade. Trenutno je 214 radnika, međutim svaki dan dolaze novi ljudi. Od ponedeljka očekujemo 50 novih radnika. Iako se tu proizvode medicinska sredstva, zaposleni su svih profila, kako bi uspjevalo sve da se postigne. Radi se u tri smjene, i noću se i fakturiše i razvozi – objašnjava Ivanišević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu