Društvo

MEDICINSKI DIO ŠTABA OŠTRIJI NEGO IKAD U petak najneizvjesnija sjednica oko NOVIH MJERA

Nova godina je za svega nedjelju dana, a uveliko se u javnosti spekuliše da bi epidemiološke mjere oko ovog praznika mogle biti olabavljene. Ipak, to nije opcija za medicinski dio Kriznog štaba.

MEDICINSKI DIO ŠTABA OŠTRIJI NEGO IKAD U petak najneizvjesnija sjednica oko NOVIH MJERA
FOTO: ALEKSANDAR SLAVKOVIĆ/RAS SRBIJA

Danima se u javnosti mogu čuti disonantni tonovi kada je riječ o novim mjerama za praznike, pa se tako svaka sjednica Kriznog štaba posmatra iz dva ugla onog medicinskog i onog ekonomskog, prenosi Blic.

Po svoj prilici, glasovi koji dopiru do građana nisu ujednačeni, pa se sjednice nerijetko završavaju tišinom i dugotrajnim preispitivanjem. Da li će tako tako biti i u petak za kada je najavljeno novo okupljanje onih koji donose odluke i hodaju po ivici borbe sa korona virusom?

Jasno je da postoji veliki pritisak onih koji imaju mali ili srednji biznis da se mjere relaksiraju jer su oni sasvim sigurno na najvećem ekonomskom udaru tokom epidemije korona virusom.

Popuštanje mjera je već donekle ostvareno u prethodnim danima, budući da od ponedjeljka ugostitetljski objekti rade do 20h, umjesto pređašnjih 17h.

Pritisak na Vladu Srbije kada je donošenje ovakvih odluka će se sigurno dodatno povećati ako dođe do smanjenja broja novozaraženih iako je činjica da je epidemiološka situacija daleko od dobre.

Činjenica je da se broj zaraženih korona virusom smanjio, da smo sa nekadašnjih skoro 8.000 zaraženih dnevno pali na 3.000. Ali, isto tako je činjenica da su i te niže brojke ogromne, jer podsjetimo, što kažu: “Mi se ne spuštamo sa Avale, već sa Himalaja”.

U prethodnim talasima u Srbiji na popuštanje mjera kretalo se kada je broj padao na ispod 100, što samo pokazuje da smo daleko od povoljne epidemiološke situacije.

Tako, epidemiolog dr Predrag Kon je u izjavi za Blic kazao da medicinski dio nikada i nije bio za popuštanje mera.

– Mora biti jasno da Krizni štab nije podržao nijedno popuštanje mjera. Jednostavno su prevagnuli neki drugi elementi. Medicinski dio vezan je za popunjenost kapaciteta bolnica. Od 9.000 ljudi koliko je u bolnicama, oko 1.000 ih je na intenzivnoj njezi, dok je preko 300 intubirano i u direktonoj je borbi za život. Zato, dok ne prođe kritični momenat, ne smatramo da treba da se mjere popuštaju – kazao je Kon za Blic.

Direktno upitan u vezi sa tim šta možemo da očekujemo na sednici Kriznog štaba najavljenoj za petak, kada ističu ove relaksirane mjere od ponedeljka, što se tiče mera za dalje i za Novu godinu, epidemiolog odgovara:

– Medicinski dio će dok god ne bude promjene stanja insistirati na tome da se mjere ne popuštaju, da se vrate na staro i da se postojeće sprovode maksimalno – bio je jasan stručnjak.

Podsjetimo, Krizni štab u cjelini je izašao upravo sa tim da su mjere rada ugostiteljskih objekata do 20 sati oročene na pet dana, odnosno do petka 25. decembra, kada će ponovo procenjivati da li mogu da ostanu takve ili da se vrate na pređašnji rad do 17 sati. Prema izjavi doktora Kona, vraćanje na prethpodni režim rada je i te kako moguće očekivati na novoj sednici, ako bude pravagnulo “medicinsko krilo”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije