Biznis

Megavat ide i iznad 1.000 dolara: Visoke cijene struje mogli bi gledati i godinama

Ako je suditi po situaciji na tržištu posljednjih dana i novih istorijskih rekorda cijena struje i prirodnog gasa na evropskim berzama, jasno je da će zemlje starog kontinenta papreno plaćati električnu energiju tokom jeseni i zime i da cijena po megavatu neće biti niža od 700 evra.

Megavat ide i iznad 1.000 dolara: Visoke cijene struje mogli bi gledati i godinama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tako bar tvrde stručnjaci, koji navode da se za četvrti kvartal na Balkanu ne može kupiti za manje od 650 evra za megavat ali i da postoje indicije da tu nije kraj jer situacija u Francuskoj ali i drugim državama nagovještava ”kataklizmu” jer se mjesečni ugovori od novembra do februara sklapaju tako da se za megavat izdvaja i više od 1000 evra.

Da je to mnogo pokazuju i podaci od prije samo mjesec dana, tačnije 23.avgusta, kada su Francuzi na svojoj berzi za megavat izdvajali 612 evra dok su u isto vrijeme Turci i Španci imali nekoliko puta nižu cenu odnosno oko 190 evra. Sva ta situacija nije naivna i u velikoj mjeri uslovljena je enormnom cijenom gasa ali i regulativom po kojoj se u Evropi obračunava cijena megavata na jedinstvenoj berzi električne energije. Ta cijena, po aktuelnim pravilima,se formira na osnovu marginalnih troškova najskuplje elektrane, što je u aktuelnoj situaciji zbog rata u Ukrajini, vezano za one kilovate koji se proizvode u pogonima koji koriste gas, prenosi Blic.

Pošto je cijena gasa od marta mjeseca ove godine “otišao u nebo”, u jednom trenutku plaćalo se i 3600 dolara za 1.000 kubika, došlo je do enormnog povećanja koštanja kilovata.

Da je to “naduvavanje” enormno pokazuju i podaci po kojima je do 2021. sve više od 75-100 evra za megavat na evropskom tržištu bilo skupo, a na regionalnom pak od 50-75 evra. Kada je riječ o gasu, ovaj energent je od sredine 2021., zaključno sa martom ove godine, sa 426 otišao u jednom trenutku i na 3.660 dolara ili nevjerovatnih 700 posto. Srbija doduše nije bila u tom “košu” za dvije trećine svojih količina plavog energenta, koje je plaćala 230 dolara za 1.000 kubika ali za onu jednu trećinu morala je da izdvaja novac po tržišnim parametrima.

Pošto sukob Rusije i Ukrajine ne nagovještava smirivanje sve je izvesnije da neće doći do smirivanja cijena gasa, što automatski znači i struje.

Na takav scenario, pored političara, upozoravaju i stručnjaci koji navode da cijene struje u Evropi ali ni na Balkanu, koje se za naš regon trenutno za četvrti kvartal ne mogu nabaviti za manje od 660 evra po megavatu, neće biti niže u ovakvoj situaciji.

Pročitajte još

– Jedino prekidanje rata u Ukrajjini ili odluka Njemačke da uvozi gas na oba gasovoda Sjeverni tok 1 i 2 mogli da obore cijenu struje drastično,ali ne i da je vrate na staro. Ako Njemačka, koja dominantno utiče na cijene struje na evropskim tržištima, nastavi putem kojim je krenula, a to je prestanak korišćenja ruskog gasa, visoke cijene energije će potrajati nekoliko godina- izjavio je nedavno Dejan Stojčevski, tehnički direktor SEEPEX za portal Balkan Green Energy News.

Slično mišljenje ima i stručnjak za energetiku Miloš Zdravković ali dodaje i da bi možda izmjena evropske regulative za obračun na tržištu mogla donekle da smiri stampedo cijena električne energije.

– Cijena struje se na jedinstvenom evropskom tržištu formira na osnovu marginalnih troškova najskuplje elektrane koja treba da zadovolji projektovane potrebe za 24 sata rada odnosno 365 dana u godini. U ovakvim uslovima to je jasno da se radi o gasnim elektranama koje u Evropi proizvode samo 20 posto struje a dominantno utiču po ovakvom sistemu na njenu cenu.Razlog za to je što je gas od novembra prošle godine naglo skočio a svoj zenit u poskupljenju doživeo u martu ove godine kada se za 1000 kubika plaćalo i 3.500 dolara. Ta cena je onda konvertovana i u cijenu struje koja se u to vrijeme plaćala za megavat od 800 do 900 dolara, objašnjava Zdravković za Blic Biznis.

On dodaje da zbog toga se u Evropi ozbiljno razmišlja da se promjeni regulativa obračuna električne energije.

– Te promiene neće biti u narednih pet – šest mjeseci jer je za te izmjene potrebno vrijeme. Ako do njih dođe one treba da idu u pravcu da se tržišna cijena ne bazira dominantno na struji koja je proizvedena iz gasa, koja je najskuplja u ovim uslovima. To je apsurdno jer se u Evropi proizvede 60 odsto električne energije iz termoelektrana i nuklearki, po cijeni od 50 dolara za megavat, iz OIE za 70 dolara i to se anulira na tržištu sa onih 20 odsto koji se proizvedu iz gasa i to 500 dolara po megavatu. Ako takve parametre promjene moglo bi u budućnosti da se dese neki novi vjetrovi, ali u narednih pet šest mjeseci ne treba očekivati smirivanje cijene struje. Mislim da cijene struje mogu da odu u nebo ako Evropa ostane bez ruskog gasa – kaže Zdravković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije