Politika

Mektić za SRPSKAINFO: Migranti NE MOGU ostati u BiH

Mada su neki od migranata, smještenih u izbjegličkom centru Salakovac, izjavili da žele da trajno ostanu u BiH, ministar bezbjednosti Dragan Mektić tvrdi da ne postoji takva mogućnost.

Mektić za SRPSKAINFO: Migranti NE MOGU ostati u BiH
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Mektić za Srpskainfo kaže da su izjave migranata jedno, a da se u praksi ponašaju sasvim drugačije.

-Oni to govore, a ne traže čak ni azil u BiH. Samo nam daju podatke za identifikacioni karton, kojim regulišu privremeni boravak. Nakon toga bi trebalo da podnesu zahtjev za azil, da navedu razloge za to, odakle im prijeti opasnost, ko ih progoni. Kada to urade, sve se provjerava, pošto je izuzetno kompleksna stvar. Zahtjevi za azil se uglavnom odbijaju, ali ni azil ne znači trajni ostanak u BiH. Nema govora o dobijanju državljanstva BiH kaže Mektić.

Naglašava da u BiH postoje dvije vrste migranata – oni koji bježe iz ratnog područja i ekonomski migranti u čijim zemljama nije ratno stanje, već žele da se domognu Zapada, u cilju boljeg života.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Izbjeglički centar Salakovac

-Čim se ratno stanje završi, oni moraju da se vrate u svoju zemlju. Ekonomski migranti imaju još manje šanse da ostanu ovdje – kaže Mektić.

On upozorava da su neosnovane izjave pojedinih političara koji su izrazili bojazan da bi migranti mogli trajno da ostanu u BiH, na osnovu perioda boravka, čime bi značajno uticali na promjenu strukture stanovništva u BiH.

-Takva vrsta boravka se uopšte ne računa u onaj boravak koji eventualno dovodi do državljanstva. Riječ je o političkim manipulacijama populističkog karaktera – zaključuje Mektić.

Pročitajte još

U međuvremenu, u Tužilaštvu BiH održan je sastanak Udarne grupe za borbu protiv trgovine ljudima i organizovanih ilegalnih migracija u BiH. Direktan povod su bila dešavanja od petka kada policija HNK nekoliko časova na Ivan Sedlu nije dozvoljavala migrantima da iz Sarajeva prođu ka izbjegličkom centru Salakovac kraj Mostara.

Zbog tog čina, koga je Mektić nazvao državnim udarom, SIPA je saslušala policijskog komesara tog kantona Iluju Lasića, a istragu o ovom incidentu vodi Tužilaštvo BiH. U međuvremenu, Lasić je najavio tužbu protiv Mektića za klevetu.

U saopštenju nakon sastanka Udarne grupe nema ni slova o tome, već piše da su učesnici „razgovarali o strateškim aktivnostima koje je definisala BiH kao i spremnosti institucija za rješavanje problema veznih za povećan broj migranata u BiH, svako u okviru svojih nadležnosti, a u zajedničkoj koordinaciji“.

Problematični Avganistanci

Sagovornik „EuroBlica“ upućen u dešavanja u Salakovcu tvrdi da je situacija u tom centru mirna, ali napeta zbog loših odnosa među migrantima koji dolaze iz različitih zemalja.

-Posebno su problematični Avganistanci koji nisu dobri ni sa kim ko nije njihov – kaže naš sagovornik.

Ministarka za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac posjetila je Izbeglički centar u kome je oko 200 migranata, među kojima je 44 djece.

-Svi su zbrinuti, imaju svoje sobe, svi su registrovani, sa podacima, slikama, tako da postoji puna kontrola izlaska i ulaska u Centar. Svi su zdravstveno pregledani od ljekara Crvenog krsta – rekla je Borovac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije