Politika

Mesić: Dodik i Čović su najteži problem BiH, takve treba ISKLJUČITI IZ POLITIKE

Neće doći do sukoba u Bosni i Hercegovini i na Balkanu! Znate šta, više od 100.000 ljudi je poginulo, a granice se nisu promijenile ni milimetar, kaže bivši predsjednik Republike Hrvatske u dva mandata i posljednji predsjednik Predsjedništva SFRJ Stjepan Mesić.

Mesić: Dodik i Čović su najteži problem BiH, takve treba ISKLJUČITI IZ POLITIKE
FOTO: SCREENSHOT N1

Evropska unija ima iskustvo, NATO ima iskustvo. Nema mogućnosti da neko opet opkoli Sarajevo i drži ga pod opsadom tri godine, toga više nema – kaže za Radiosarajevo.ba Mesić.

Komentarišući sve otvorenije analize prema kojima će i velike sile možda dozvoliti promjene granica na Balkanu u kontekstu pregovora Srbije i Kosova, te da bi danak mogla platiti, prije svega, Bosna i Hercegovina, Mesić ističe da je tu, ipak, “najviše spekulacija”.

– Sigurno je da će dolaziti i dolazi među državama do sporazuma o korekciji granica. Ako je negdje potrebno zbog lokalnog značaja, zbog nekih istorijskih razloga da se koriguje granica. Ali, da se ide na zamjene teritorija s većim brojem stanovništva, mislim da je to neizvodivo sada. To je sve bilo u vrijeme stvaranja nacionalnih država. Tada je bila neka logika da se i preseljava itd. To je davno vrijeme. Danas postoji Evropska unija i svi ulaze u EU, pa i zemlje jugoistoka Europe – napominje Mesić, piše Radio Sarajevo.

Međutim, boji se da one zemlje koje još nisu u EU, dakle, dio evroatlantskih integracija, da su one su “umorne od toga ispunjavanja ne znam kojih sve zahtjeva”.

– A Evropa je opet umorna od tih pregovaranja. Jedni od čekanja, drugi od pregovaranja – naglasio je Mesić.

Vjeruje da se problem ovih prostora može riješiti, ipak, jedino ako se ubrza proces priključivanja preostalih država bivše Jugoslavije u Uniju, te da i EU prosto doživi određene promjene.

– Jedno je EU sa 10-tak država, drugo EU sa 28 ili preko 30 članica. Dakle, ti mehanizmi moraju biti drugačiji. Evropa nešto mora mijenjati i u svom sastavu, a to je da dođe do dogovora o monetarnoj politici. Ona mora biti dogovorena na nivou cijele EU. Ali i o fiskalnoj politici. Čovjek kad ima informacije o fiskalnoj politici, njemu je isto u Finskoj, Hrvatskoj, Austriji. To nešto što EU mora napraviti – naglasio je Mesić.

Osvrćući se na političke prilike u BiH, podsjeća da je svojevremeno pokojni Pedi Ešdaun, nekadašnji visoki predstavnik u BiH, imao iza sebe, prije svega, svoju državu i mehanizme kojima je mogao isključiti iz politike one koji nisu prihvatali pravila. Problem je, smatra, da danas toga nema.

– Kao i u svakoj stvari, tako i u politici, a posebno u vođenju državnih poslova, postoje određena pravila. I zakonska i običajna pravila. Ako se neko toga ne drži, mora da izađe iz igre. Ako netko igra fudbal, a loptu hvata rukom, on ne može ostati u fudbalu. Mora biti isključenja. Ovdje imamo flagrantan primjer. Jedan je taj Milorad Dodik, koji sam ne priznanje BiH, onda on malo mijenja retoriku, ali cilj mu je uvijek isti – razbiti državu BiH! Onda njegov “blizanac” (Dragan Čović) koji malo umjerenije, ali kroz stisnute zube uvijek govori nešto što u Evropi neće doživjeti kao neku preveliku kritiku, ali će dobro doći uhu njihovog “blizanca” Dodika. Njih dva su najteži problem BiH- ističe on.

Ali, prema Mesiću, osnovni problem je u Beogradu i Zagrebu koji podržavaju takve politike.

– Beograd kaže da je oficijelna Srbija za opstanak BiH, za njenu cjelovitost i samostalnost. A u svemu prihvataju politiku Milorada Dodika. Koja je sad politika Beograda?! Zagreb kaže da je Hrvatska za jedinstvenu BiH, samostalnu, naprednu, evropsku, demokratsku, ali u svemu podržavaju Dragana Čovića koji zajedno paktikuje s Dodikom. Čović slavi dan kada počinje razbijanje BiH! – naglasio je bivši predsjednik Republike Hrvatske.

Volio bi, kaže, “da neko ima ovlaštenja kao Pedi Ešdaun i da one koji ne priznaju BiH isključi iz igre”.

– To je izlaz. Jer vlast i novac, kad ih čovjek uzme, diktira politiku koja ne mora biti u interesu njegovog naroda, već u njegovom vlastitom interesu. To je karakteristika diktatora – upozorio je Mesić.

Nadalje, Mesić se osvrnuo i na izjavu predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović koja je ponovila da Izborni zakon BiH mora biti promijenjen.

– Ne bih nju komentarisao. Jer ako čitava evropska politika shvata o čemu je riječ, nemam razloga to komentarisati. Pogledajte, jedna notorna stvar. Da su Hrvati htjeli Dragana Čovića u Predsjedništvu, čovjeka iz hrvatskog korpusa, oni bi izašli na izbore maksimalnom broju i izabrali Čovića. Dakle, nisu htjeli! Na drugoj strani, imamo drugu nacionalnost, imamo Bošnjake koji su dijelom glasali za izbor Željka Komšića. Umjesto da se to sada koristi, a ja ne čujem da se to koristi u Bosni, pa ni u Evropi. To je nešto što se prvi puta sada ozbiljno događa – da se civilizovano nastupa u izborima – kaže Mesić, te nastavlja:

– Izbori više, makar na ovom bošnjačkom dijelu, nisu popis stanovništva po nacionalnom ključu. U Bosni se počinje otvarati prostor, demokratski prostor. Umjesto da to hvalimo, da kažemo će biti dobro i da neko nije ni iz jednog od konstitutivnih naroda pa da uspijeva u politici. Mjesto da se otvara na takav način to pitanje, ne, to se napada kao nešto. Po istom zakonu legalno i legitimno je bio izabran i sam Čović, a sada po istom zakonu je izabran i Komšić, i odjednom zakon ne valja – zaključio je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu