Društvo

MI SE RADUJEMO, A NJIMA VEĆ PADA MRAK NA OČI Ko će za praznike raditi UDARNIČKI

Život je takav, dok većina odmara i praznuje, ima i onih koji tokom „svetog januara“ moraju raditi i to više nego običnim radnim danima.

Radnici peku tijesto
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

O policajcima, ljekarima u Hitnoj pomoći, vatrogascima, pa i novinarima, koji dežuraju u dane praznika, već je napisano na stotine priča, ali mnogi zaboravljaju da ima i trudbenika u mnogo manje atraktivnim profesijama, koji će u naredne praznične dane raditi udarnički.

Čistači i čistačice

U dane praznika se mnogo jede, pije, lumpuje, kupuje, poklanja, troši a svim ovim aktivnostima se stvaraju i ogromne količine smeća.

Čistači i čistačice, kako oni koji spremaju po kućama i kancelarijama, tako i oni koji vode računa o komunalnoj higijeni, imaju uoči i nakon praznika pune ruke posla.

Smeće iz domaćinstava će se, tako u Banjaluci redovno odvoziti, kao i prethodnih godina, a komunalci svjedoče da Banjalučani u ovim danima „proizvedu“ i do duplo više otpada, nego inače.

Konobari

E, oni će, osim na Božić, kad se svi povlače u kuće, padati s nogu. Ustvari, frka je već počela. Već krajem decembra počinju žurke, kojima zaposlene i poslovne prijatelje časte preduzeća i organizacije, a onda slijedi prednovogodišnje zagrijavanje, pa novogodišnji doček, pojačan velikim brojem turista, pa repriza Nove godine, pa drugrska podsjećanja na novogodišnje slavlje i na kraju srpska Nova godina.

– Sve je u redu, dok su gosti OK, ali ljudi se ponapijaju pa počnu da zanovijeću i izvoljevaju, a neki znaju biti i drski. Na sav umor, to nam najteže pada – priča jedan Banjalučanin, koji je godinama radio u kafićima, ali se, veli, spasao, jer je otišao u inostranstvo i našao drugačiji, mirniji posao.

Nisu ovakve zgode od juće. Da konobarima nije bilo lako ni prije skoro 90 godina, svjedoči i stari požutjeli tekst iz „Vrbaskih novina.“

„Za jednim stolom trešti, prolama se. To dvojica starih gradskih očeva ispraćaju staru godinu… Za drugim stolom tri mladića, građanina, samosvjesno bekrijaju i psuju. Odjednom skoči jedan i poče da bije kelnera. Da, kriv mu čovek što 24 sata dubi i dvori ovakvu sortu! Poslije je, kažu, tog galamdžiju neko pošteno izdevetao! Alal mu vjera!“

Ovako je reporter „Vrbaskih“ opisao doček nove 1935. godine u tada luksuznom hotelu „Palas“ u kojem je „šuštala svila“, a muški pogledi zastajali na „golim damskim ramenima“.

I danas ima na novogodišnjim dočecima i lijepih žena i pijanih gostiju oba pola, ali se niko ne usuđuje da na konobare diže ruku.

Pekari

Odvajkada su i pekari za praznike radili više nego drugim danima. Dok se trgovci, bar oni koji ne rade u dragstorima i na benzinskim pumpama, odmore bar na 1. januar i na Božić, za pekare odmora nema.

Pekari i inače rade noću, pa rade i na novogodišnju noć i u noći pred Božić. Neki od njih, ako rade u pekarama, koje snabdejvaju prodavnice, imaju nešto manje posla, ali opet, u smjenu se doći mora, objašnjava jedan pekar iz okoline Banjaluke.

A opet, oni pekari, koji peku hljebove i peciva za pekoteke i dragstore rade žestokim tempom, dok sav ostali svijet slavi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu