Društvo

MIGRANTI OD NEMILA DO NEDRAGA Jednima ručak iz parlamenta, drugima šuplji šatori, Hrvati ih TUKU, a Slovenci TRAŽE EVRE

U oblasti migracija u BiH vlada pravi haos, o čemu svjedoče i različiti uslovi u kojima boravi hiljade migranata i izbjeglica iz Azije i Afrike. Ovaj zaključak se nameće svakom ko makar i letimično pročita nedavno predstavljeni Specijalni izvještaj institucije Ombudsmana BiH.

MIGRANTI OD NEMILA DO NEDRAGA Jednima ručak iz parlamenta, drugima šuplji šatori, Hrvati ih TUKU, a Slovenci TRAŽE EVRE
FOTO: NEVLADINA ORGANIZACIJA "ARE YOU SYRIOUS"

Kako se navodi u izvještaju, do kraja oktobra prošle godine u BiH je registrovano oko 22.000 migranata, od čega samo u oktobru oko 5.000. Oko 25 odsto njih su izbjeglice iz Sirije, dok se preostali, koji dolaze uglavnom iz Pakistana, Irana, Iraka, Maroka, Tunisa, Alžira, Libije, Avganistana, mogu svrstati u kategoriju ekonomskih migranata, dakle ljudi koji su svoje zemlje napustili u potrazi za boljim uslovima života, ocijenili su ombudsmani, koji su upozorili institucije BiH da ne rade svoj posao.

Strancima nije obijezbeđen prevod na jezike koje razumiju, prevoz i drugih usluge, upućivanje u Azilantski centar u Delijašu samo je formalne, a veoma rijetko suštinske prirode. Većina ovih osoba završi na ulicama Sarajeva, te drugih gradova BiH, što otvara prostor za delovanje trgovaca ljudima – upozravaju ombudsmani, koji je prokrstarili svim centrima za smještaj i prostorima na kojima privremeno borave migranti, od Istočnog Sarajeva i Mostara do velike Kladuše i otkrili vrlo zanimljive detalje.

Tako je ustanovljeno da je svim migrantima na neki način obezbijeđena hrana, ali dok neki satima čekaju na obrok iz kazana Crvenog krsta, ili se hrane konzervama, u Imigracionom centru u Istočnom Sarajevu, gdje su ombudsmani zatekli 65 muškaraca i 5 žena, ručak svakog dana stiže iz restorana Parlamenta BiH! Interesansnto je da u ovom centru borave i počinioci lakših krivičnih djela i ovisnici o drogama, da većina njih nema nikakve dokumente, a da se sumnja da neki od njih „stvaraju kanale za izlazak migranata iz BiH“.

Foto Siniša Pašalić/Ras Srbija
Foto Siniša Pašalić/Ras Srbija

Migranti borave u različitim uslovima. Dok se oni u Unsko-sanskom kantonu zlopate, pa naprimjer u Trnovima kod Velike Kladuše spavaju pored kanalizacije pod tankim najlonskim šatorima koji prokišnjavaju, bez dovoljno ćebadi, odjeće i obuće, u Delijašu i Salakovcu imaju pristojan smještaj, te dodatne usluge, poput psihologa, obezbijeđenog programa za djecu i prevodioca na farski i arapski.

Pročitajte još

Ombudsmani su ustanovili da je velika većina migranata, koji borave u BiH, stigla preko Bijeljine, Višegrada ili istočne Hercegovine, te da „susjedne države ne vrše njihovu registraciju, u namjeri da se izbjegne njihov povratak, kroz proces readmisije“.

Većina migranata pokušava da se domogne EU, a najuporniji su oni koji borave u Velikoj Kladuši. Požalili su se da ih na granici s Hrvatskom graničari tuku, otimaju im novac i uništavaju telefone. Za razliku od njih, Slovenci su vrlo pristojni, ali kad ih uhvate zahtijevaju da odmah plate kaznu od 230 evra za ilegalni ulazak u zemlju. Migranti kažu da u Sloveniji imaju problema i s prevodiocem Pakistancem, koji im ne dozvoljava da pristupe prihvatnom centru u ovoj zemlji.

Tim za pripremu izvještaja, koji je predvodila ombudsman BiH Jasminka Džumhur, ustanovio je i da lokalno stanovništvo pomaže migrantima koliko može, ali da nemaju dovoljnu podršku institucija BiH.

Izdate su preporuke kojima institucija Ombudsmana BiH traži da se obezbijedi više smještajnih kapaciteta za migrante, više osoblja za njihov prihvat i rješavanje njihovog statusa, kao i brže procedure i jasnije definisanje uloga međunarodnih i domaćih NVO, kako bi se bolje iskoristila njihova spremnost da pomognu. Preporučili su i da BiH potpiše ugovore o readmisiji s Alžirom i Marokom, jer veliki broj neregularnih migranata iz ovih zemalja, preko Srbiji ili Crne Gore, dolazi u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu