Politika

Milan Dunović, potpredsjednik FBiH za SRPSKAINFO: Politika koči ravnopravnost Srba

Presuda Ustavnog suda Federacije BiH prema kojoj bi Srbi u tri kantona konačno trebalo da postanu konstitutivni ne znači da su svi problemi rješeni i da neće biti otpora u sprovođenju presude, ali je to svakako značajan pomak u pozitivnom smjeru – ocijenio je u intervjuu za Srpskainfo potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović.

Milan Dunović, potpredsjednik FBiH za SRPSKAINFO: Politika koči ravnopravnost Srba
FOTO: KLIX/RAS SRBIJA

Mogu li Srbi u Federaciji konačno očekivati da budu konstitutivan narod u tom entitetu?

Presuda Ustavnog suda Federacije BiH ima poseban značaj u smislu zaštite ustavnosti i pravnog poretka. Činjenica jeste da je konstitutivnost garantovana Ustavom BiH i entitetskim ustavima, pa se može reći da su Srbi i do sada bili konstitutivni, u skladu sa Ustavom FBiH, ali su određene političke struktre tu konstitutivnost osporavale zloupotrebom moći u institucijama kantona u FBiH. Tu prvenstveno mislim na HDZ BiH, jer se konstitutivnost po kantonalnim ustavima osporavala u kantonima u kojima HDZ ima većinu. Sada imaju obavezu da sprovedu presudu Ustavnog suda FBiH ili da svjesno i namjerno krše presudu. Potpuno je anticivilizacijski čin negiranje konstitutivnosti jednog naroda ustavima kantona, kada to Ustav Federacije definiše na potpuno drugačiji način.

Kakav je danas položaj Srba u FBiH u kontekstu njihove ravnopravnosti i prilikom zapošljavanja u institucijama FBiH, ali i donošenja odluka?

U institucijama Federacije BiH, kada se govori o zapošljavanju, postoji obaveza ravnomjernog zapošljavanja svih građana, uz vođenje računa, između ostalog, i o nacionalnom sastavu. Da li se to radi, i u kojoj mjeri se poštuje, na žalost, zavisi od institucije i onoga ko je na njenom čelu. To su stvari koje bi trebalo da budu transparentnije.

Kako gledate na pojedine inicijative da bi u FBiH trebalo da se formira srpska lista?

Nisam za nacionalne izborne liste. Dolazim iz multietničke stranke DF, te ni kao pripadnik te političke opcije, niti kao pojedinac, nisam za nacionalne podjele. Smatram da liste sa nacionalnim predznakom, bez obzira na motiv, ne mogu funkcionisati za dobrobit svih građana. Bliska prošlost je pokazala da i u slučaju tzv. srpskih lista nije bilo uspjeha za one koji su takve liste formirali. Naime, smatram da svaki građanin koji ima želju političkog djelovanja, treba da djeluje kroz političke partije koje ne moraju biti nacionalne. Umjesto „srpskih lista“ u Federaciji BiH puno je svrsishodnije djelovanje građana srpske nacionalnosti kroz multietničke stranke.

Da li Republika Srpska vodi dovoljno računa o Srbima u FBiH?

Politika RS prema Srbima u Federaciji upravo i ide u tom smjeru, kao da su Srbi koji žive u FBiH samo na privremenom radu van RS, kako treba da idu na „srpske liste“ i da samo na taj način mogu da doprinose boljem životu ljudi. Istovremeno, naglašavam da svi izabrani zvaničnici u oba entiteta ne treba da zastupaju samo jedan narod, niti da rade protiv bilo kojeg drugog naroda.

Na koji način je moguće riješiti višegodišnji problem oko popunjavanja srpskog kluba delegata u Domu naroda FBiH?

To je višegodišnji problem i moram podsjetiti da sam ponudio rješenje još krajem 2015. godine. Tim prijedlogom je bio definisan način popunjavanja Kluba Srba i to se moglo riješiti odmah. Do danas predstavnici nacionalnih stranaka, pa i onih koje djeluju u Domu naroda Parlamenta Federacije, a imaju sjedište u RS i koji deklarativno govore o popunjavanju Kluba Srba, nisu željeli razgovarati o tom prijedlogu. Naglašavam da niti jedan drugi prijedlog nije ponuđen. Moj prijedlog definiše da se samo u slučaju nemogućnosti popunjavanja određenog kluba, kao što se dešava u Klubu Srba, popunjavanje obavlja sa liste kandidata za kantonalne skupštine, koji nisu izabrani, a dolaze iz naroda koji nedostaje. Ovaj prijedlog iz 2015. godine je ugrađen i u Prijedlog Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata u Parlamentu FBiH koji su predložili poslanici DF i SDP. Iskreno se nadam da će ovaj problem biti rješen što je moguće prije, kako se ne bi dovela u pitanje mogućnost pokretanja vitalnog nacionalnog interesa u jednom od klubova u Domu naroda, što se dešavalo u ovom mandatnom periodu.

Zaštitnici nacionalnih interesa

Koliko potpredsjednik FBiH iz srpskog naroda može na osnovu ustavnih i zakonskih ovlašćenja da kreira i utiče na položaj Srba u tom entitetu?

Moje ustavne obaveze su definisane Ustavom FBiH kao obaveze potpredsjednika FBiH i to ne znači da imam manju obavezu u radu prema druga dva naroda ili prema svim građanima. Naprotiv, obaveze su iste prema svim građanima, iako to većina političara u BiH svjesno izbjegava, pa se lažno predstavljaju kao neki zaštitnici nacionalnih interesa, kao predstavnici naroda i dijele „sertifikate“ autentičnosti i legitimiteta. Vidljivo je gdje su nas takve politike odvele i kako danas živimo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije