Kultura

Milica Drobac Pavićević o NOVOJ KNJIZI: Kreativnost me PRIVLAČI još od studentskih dana

Iako je kreativnost veoma malo zastupljena u našem obrazovnom sistemu, što su razredi viši tendencija opadanja je izraženija, smatram da upravo škola treba biti „kuća kreativnosti“ i da ona mora tu da živi.

Milica Drobac Pavićević o NOVOJ KNJIZI: Kreativnost me PRIVLAČI još od studentskih dana

Kaže Milica Drobac Pavićević, autorka knjige „Šta je zapravo kreativnost“, namijenjene nastavnicima i roditeljima.

Autorka ove knjige docent je na Studijskom programu psihologije Filozofskog fakulteta u Banjaluci, a njena uža naučna oblast je Pedagoška i školska psihologija.

-Darovitost i kreativnost su teme koje me privlače od studentskih dana. Zanimaju me zdravi dijelovi ličnosti i koji su to resursi zahvaljujući kojima postajemo i opstajemo kao vrsta, kao ljudi. Prvo sam mislila da je to inteligencija, ali sada vidim da je to stvaralaštvo – objasnila je ona.

Na knjizi je radila više od dvije godine.

-Mislila sam da će obim posla biti mnogo manji, ali sam se prevarila. Očito sam potcijenila temu, a precijenila sebe. Dva su motiva za pisanje rukopisa o kreativnosti. Prvi je česta pogrešna interpretacija kreativnosti. Nije toliki problem kada se nešto prepozna kao kreativno, a nije, koliko kada se nešto što je kreativno ne prepozna i suzbija. Drugi motiv je da se istakne značaj vrijednosti koje su nužne za stvaranje i bez kojih ono može biti vrlo opasno – objašnjava ona.

Knjiga se bavi kreativnošću, jednom nepresušnom temom. Kako autorka kaže, prikupljajući građu za ovaj rukopis naučila je i sama mnogo o umjetnosti, arheologiji, biologiji, teologiji, filozofiji…

-Na početku pisanja ove knjige nisam ni pojmila gdje se sve provlači kreativnost. Međutim, kada bolje razmislim to je tako očigledno jer je ona sastavni dio naše prirode. Gdje god je kročio čovjek ostali su tragovi stvaralaštva – naglasila je.

Ono što je saznala u toku svog istraživanja je važnost sredine za kreativnost, a ne pojedinca, kako je kao psiholog isprva čvrsto vjerovala. Zatim, kako neki stvaralački proces može trajati vijekovima. I na kraju, kako svaki stvaralački poduhvat dovodi do trajne promjene u načinu života.

-Voljela bih da se knjiga pročita. Da je pročitaju učitelji, nastavnici, profesori i roditelji, jer danas ljudi malo čitaju knjige. Voljela bih da slobodno misle o izloženim sadržajima, da ih dovode u pitanje, ali i da svoje dosadašnje stavove o kreativnosti i obrazovanju jednako tako dovedu u pitanje. Upravo tome se i nadam – da će neke odrasle osobe podstaći na promenu, a nekima odagnati sumnju – objasnila je autroka.

Ona dodaje i da bi voljela da se knjiga koristi i kao priručnik.

-U knjizi su date konkretne smjernice primjenjive u našem obrazovnom sistemu, ali one ništa ne znače ukoliko sam prosvjetni radnik u njima ne prepozna mehanizam za podsticanje kreativnosti, kako kod sebe tako i kod učenika – rekla je.

Još jedna ciljna grupa su joj srednjoškolci i studenti, te se nada da će im čitanje knjige pokazati koliko je važno stvaranje, kako za njih same tako i za društvo kojem pripadaju.

-Jednako tako, bitno je da shvate zašto je rad važan, da ideje ne padaju sa neba i da uvijek moraju imati na umu svrhu svojih kreativnih poduhvata. Da shvate kako je tanka linija između konstrukcije i destrukcije i da nikada ne dozvole da se ta linija izbriše – naglasila je.

Autorka trenutno radi na rukopisu o darovitim učenicima koji bi trebalo da bude završen sljedeće godine. Stil pisanja i publika kojoj se obraća su isti kao i u knjizi „Šta je zapravo kreativnost?“ jer joj je cilj da naučnu i stručnu tematiku učini dostupnom široj zajednici.

Raduje se promociji u školama

-Trenutna situacija otežava promociju knjige, ali otežavaju je i godišnji odmori jer su škole sada zatvorene. Međutim, pored trenutne promocije putem medija i društvenih mreža nadam se da će biti prilike da se uskoro vratimo u klupe i normalnom životu, pa i promocijama uz fizički kontakt. U tom slučaju otvorena sam za organizovanje promocije knjige u svakoj školi koja izrazi interesovanje. Već je nekoliko škola izrazilo želju da se takav vid druženja ostvari čim se stvore potrebni uslovi. Do tada ćemo držati uz fizičku distancu i družiti se preko društvenih mreža – objasnila je autorka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije