Kolumne

Milioni i vagoni

Otišlo deset pružnih vozila iz “Željeznica RS”, ima tome skoro dvije godine, na generalku u Hrvatsku. Koštaće to, bogami, 1,7 miliona KM, četvrtina je plaćena unaprijed, ali neka, samo nek se posao obavi!

Milioni i vagoni
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS KOMBO

Ali, ne lezi vraže. Dva su se vozila vratila sa remonta neispravna, kakva su i bila. Tako bar tvrde majstori u radionicama “Željeznica RS”. I još tvrde da ovo nije prvi put. Vagoni, lokomotive, šinska vozila provozaju se u inostranstvo i tamo ostave godinu-dvije, dok ih ne zaborave, pa se onda vrate… I tako niz prugu odlaze milioni evra. Bivalo je, tvrde upućeni, i bizarnijih slučajeva. Na primjer, da se negdje “zagubi” 500 vagona; u papirima piše da oni postoje, ali ih godinama niko nije vidio uživo.

Još prije pola godine sindikalci su javno upozorili da je samo u posljednjih nekoliko godina rukovodstvo “Željeznica RS” potpisalo najmanje 15 štetnih ugovora milionske vrijednosti. Za te bi ugovore, poručivali su sindikalci, “morao znati” ministar saobraćaja RS Neđo Trninić. Sada već bivši ministar tada je sindikalcima odbrusio da ih “ne doživljava ozbiljno”. Ministar je smijenjen, ali se ništa bitno nije promijenilo.

Ništa se nije desilo ni nakon posljednjeg slučaja lažnog remonta. Uprava “Željeznica RS” je odgovorila da nije tačno da je bilo zloupotreba, da je za kvar svježe “popravljenog” vozila krivo loše gorivo, da je sve urađeno po ugovoru. Ugovor, naravno, nisu dali javnosti na uvid iako su po zakonu obavezni da to urade.

Dok u Banjaluci tvrde da je sve puka izmišljotina, u Zagrebu se prave mrtvi. Firme iz Bjelovara i Čakoveca, sa kojom su “Željeznice RS” sklopile milionske, za javnost Srpske tajne ugovore, više ne postoje na poslovnoj mapi Hrvatske. Firma iz Zagreba, koja je njihova nasljednica, danima ne odgovara na pitanja novinara.

“Željeznice RS” su najveći gubitaš u istoriji Republike Srpske. Akcionarsko su društvo u skoro stopostotnom vlasništvu Republike Srpske. Svake godine troše 25 miliona KM subvencija iz budžeta Republike Srpske. Kada je ovo preduzeće doguralo do stečaja, spaseno je kreditom Svjetske banke od 100 miliona KM, koje će u narednih 30 godina vraćati građani Republike Srpske.

Kad građani Republike Srpske upitaju kud odoše naše pare, niko ih ne doživljava ozbiljno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu