Banjaluka

Milioni za rekonstrukciju: Samo na gubitku tople vode ispari 600.000 KM godišnje

Grad Banjaluka planira da podigne kredit od oko 10 miliona KM za rekonstrukciju dotrajale toplovodne mreže.

Milioni za rekonstrukciju: Samo na gubitku tople vode ispari 600.000 KM godišnje
FOTO: EKO TOPLANE

Za početak bi teret otplate novog zaduženja trebao nositi Grad, a vremenom bi se trebao uključiti i drugi vlasnik preduzeća, ‘’Eko toplane’’, koje je zaduženo za zagrijavanje grada.

Odluku o ovom zaduženju bi trebali razmatrati odbornici na idućem zasjedanju Skupštine grada, a kreditor bi trebala biti Evropska banka za obnovu i razvoj. Ova finansijska institucija je izdvojila i donatorska sredstva za izradu studije koja bi trebala utvrditi na kojim lokacijama su ove investicije neophodne, ali i kolike će biti postignute uštede.

Gradski menadžer Bojan Kresojević je objasnio da je toplovodna infrastruktura u vlasništvu Grada, te da je Grad jedini u mogućnosti da se zaduži i investira u tu imovinu.

FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

– Iako Grad uzima kredit, postigli smo dogovor s preduzećem “Eko toplane” da se i oni uključe u finansiranje, odnosno otplatu kredita, tako što će iz postignutih ušteda vratiti određen iznos sredstva u budžet grada. Iznos sredstva koji će oni vraćati Gradu biće naknadno definisan u sporazumu koji ćemo potpisati sa ovim preduzećem – objasnio je Kresojević.

U obrazloženju odluke koja će se naći pred odbornicima je navedeno da dotrajala mreža uzrokuje brojne probleme, koji otežavaju funkcionisanje sistema daljinskog grijanja, ali i preduzeća koje je zaduženo za ovaj posao u Banjaluci.

Među značajnijim je veliki gubitak tople vode u sistemu, koji prosječno iznosi oko 750 kubika dnevno, što za rezultat ima dodatni trošak od oko 600.000 KM godišnje. Zbog dotrajale mreže javljaju se i kvarovi, u prosjeku više od 200 godišnje, što, kako je navedeno,  „u velikoj mjeri narušava kvalitet isporuke i komfor korisnika grijanja“.

Pročitajte još

– Zbog narušenog kvaliteta isporuke toplotne energije, preduzeće je primorano da odobri značajan iznos bonifikacija korisnicima. Trenutno sistem ne može da prati trend rasta potreba za toplotnom energijom, odnosno povećanja zahtjeva za priključenje na sistem daljinskog grijanja –  precizirano je u odluci.

Napominju da su iskustva drugih gradova, koji su realizovali slične investicije, pokazala da uštede u troškovima proizvodnje i isporuke toplotne energije prelaze 20 odsto. „Eko toplane“ godišnje imaju oko 13 miliona KM troškova po ovom osnovu.

Zbog svega navedenog, neophodna je rekonstrukcija i modernizacija sistema daljinskog grijanja

FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BL
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BL

– Ovakvo unapređenje mreže neophodno je posebno imajući u vidu značajno povećanje ulaznih cijena proizvodnje toplotne energije, od osnivanja preduzeća do danas. Bez sprovođenja ovakve investicije, sistem daljinskog grijanja dugoročno posmatrano ne može biti rentabilan, niti konkurentan alternativnim načinom grijanja, ni u pogledu cijene, ni u pogledu kvaliteta. Zbog svega navedenog, neophodna je rekonstrukcija i modernizacija sistema daljinskog grijanja. Efikasno djelovanje i rad sistema daljinskog grijanja, kako na strani proizvodne toplotne energije, tako i na strani distribucije, može smanjiti troškove i ograničiti rast cijene snabdijevanja korisnika toplotnom energijom. Isto tako, može postati važan faktor u povećanju broja korisnika sistema daljinskog grijanja – zaključeno je u obrazloženju.

Naime, kako bi se riješio problem zagrijavanja Banjaluke, 2017. godine Grad je sa privatnim partnerom osnovao preduzeće „Eko toplane“,  a izgrađeno je i novo postrojenje za proizvodnju i distribuciju toplotne energije. Grad je vlasnik 48,97 odsto ovog preduzeća,  a ostalo je u rukama privatnog kapitala IEE technology. 

Novo postrojenje je omogućilo korištenje novog energenta, drvne sječke, znatno jeftinijeg u odnosu mazut. Time je riješen jedan od ključnih problema daljinskog grijanja u Banjaluci, skupi energent, ali od tada nije bilo značajnijih pomaka kod drugog krupnog problema – rekonstrukcije dotrajale distributivne mreže, koja je stara više od 40 godina. Time bi se nadležni trebali pozabaviti u narednom periodu, uz pomoć navedenog  kredita.

Uslovi i rok otplate

Rok vraćanja kredita je 13 godina sa grejs periodom od tri godine, koji je uključen u rok otplate, a predviđeno je da se kredit otplaćuje u polugodišnjim anuitetima. Grad trenutno za otplatu dugoročnih zaduženja izdvaja 16.301.754 KM ili 12,35 odsto ostvarenih redovnih prihoda u 2021. godini.

– Nakon realizacije novog kredita godišnji anuitet po ukupnom dugoročnom dugu iznosio bi 16.323.485 KM ili 12,35 odsto ostvarenih prihoda, što je niže od zakonom propisanog maksimuma od 18 odsto – precizirano je u odluci.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu