Svijet

MISIJE OD NAJVEĆE DRŽAVNE VAŽNOSTI Nastradala posada obučavana za tečno podvodno disanje

Članovi posade podmornice na kojoj je izbio požar i odnio 14 života, između ostalog su bili podučavani i tečnom podvodnom disanju.

MISIJE OD NAJVEĆE DRŽAVNE VAŽNOSTI Nastradala posada obučavana  za tečno podvodno disanje
FOTO: MILITARY RUSSIA BLOG/PRIVATNA ARHIVA

Podmornica “Lošarik” je porinuta u more 2003. godine i to je jedina ruska podmornica konstruisana za istraživanje, spasilačke i specijalne vojne operacije na dubinama od preko 6.000 metara. Radi poređenja, prosječne vojne podmornice plove na dubini od 100-200 metara, a projektile ispaljuju sa dubine od 50 metara.

Jedna od misija ‘Lošarika’ jeste da nadgleda kontinentalni šelf Rusije, da postavlja i provjerava kablove podvodne telekomunikacije koji prenose podatke o kretanjima vojnih brodova. Ali u posljednjoj misiji ‘Lošarik’ je tražio nove izvore nafte i gasa na velikim morskim dubinama – rekao je za Russia Beyond vojni analitičar Dmitrij Safonov.

Kako on kaže, Rusija ulaže u razvoj plovila bez posade koja mogu da rade na ogromnim dubinama.

– Već postoji tehnika na atomski pogon koja autonomno funkcioniše na par hiljada metara pod vodom, bez ljudske pomoći – kaže Safonov.

“Lošarik” je služio i za testiranje drugih tehnologija. Posada je na primjer bila obučena tečnom podvodnom disanju, tvrdi Safonov.

– Žrtve ove tragedije su ljudi iz elite ruske vojne mornarice. Oni su izvršavali misije od najveće državne važnosti. To je prava tragedija. Obuka novih mornara takvog kalibra potrajaće godinama – primjećuje Safonov.

Inače, tek danas, treći dan nakon tragedije je rusko ministarstvo odbrane priznalo da se radi o nuklearnoj podmornici.

Šta je tečno podvodno disanje?

Tečno podvodno disanje je naziv za tehnologiju koja podrazumijeva punjenje pluća specijalnom tečnošću zasićenom rastvorenim kiseonikom koji prodire u krv.

Ova tehnologija bi trebalo da se koristi prilikom spasavanja podmorničkih posada i njihovog izvlačenja sa velikih dubina.

Pomenuta tečnost u plućima snabdijeva organizam kiseonikom, tako da će pomoću nje podmorničari moći brzo da isplivaju na površinu, i da pri tome izbjegnu dekompresijsku bolest („profesionalno” oboljenje ronilaca izazvano naglim padom pritiska usljed suviše brzog izranjanja iz dubine). Pored toga, ovu tehnologiju će moći da koriste i piloti i kosmonauti.

Poznato je da je ona testirana na psima, a jednom takvom testiranju je prije dvije godine prisustvovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kada je pred njim pas uronjen u ovu tečnost.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu