Društvo

Mišljenja stručnjaka podijeljena: Vakcinacija djece protiv korona virusa u Srbiji moguća od septembra

Do jeseni i početka nove školske godine, kako najavljuju farmaceutske kompanije, a prenosi američki Si En En, u svijetu bi već moglo da se počne sa vakcinacijom djece od 12 do 16 godina, dok je najvjerovatnije da će vakcina protiv virusa korona za mlađe od 12 godina biti dostupna početkom 2022. godine.

Mišljenja stručnjaka podijeljena: Vakcinacija djece protiv korona virusa u Srbiji moguća od septembra
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Stručnjaci u Srbiji pedijatri, epidemiolozi i infektolozi imaju različita mišljenja u vezi sa vackinacijom najmlađih. Dok jedni smatraju da će ih cjepivo zaštiti od novih, potencijalno opasnijih sojeva i težih kliničkih slika, drugi ističu da su potrebna opsežna ispitivanja prije nego što se vakcine primjene tom uzrastu.

Pročitajte još

Kompanije “Fajzer-Biontek” i “Moderna” su, kako je objavio Si En En, već počele sa ispitivanjima vakcina na djeci, starosti od 12 godina. Kompanija “Moderna” je prošle nedjelje započela ispitvanja na djeci uzrasta od šest mjeseci do 11 godina, a Alek Gorski, izvršni direktor kompanije “Džonson i Džonson” je rekao je da će vakcina za djecu mlađu od 18 godina vjerovatno biti dostupna od septembra. Univerzitet u Oksfordu u februaru je najavio da će započeti testiranje Astra Zenekine vakcine na djeci od šest do 17 godina, a na sličnim istraživanjima rade i Sputnjik V i Sinofarm, pišu Novosti.

Istovremeno, u svijetu raste broj dece zaražene koronom. Američka televizija En Bi Si njuz prenijela je da je hospitalizacija djece u SAD zbog korone u posljednjih šest mjeseci porasla za 800 odsto, dok se u Velikoj Britaniji, kako prenose mediji, u bolnice nedjeljno smješta i do 100 djece sa novim postviralnim sindromom.

Dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u ministarstvu zdravlja, kaže da u Srbiji još uvijek nema ozbiljnih problema kada je riječ o djeci zaraženoj virusom korona.

– Britanski soj nas je iznenadio i više je napao mlađu populaciju, ali su to uglavnom studenti i srednjoškolci. Bićemo vrlo obazrivi pri donošenju odluke o vakcinaciji djece. U Nacionalni koordinacioni tim za imunizaciju uključićemo najveće stručnjake iz oblasti imunologije, pedijatrije i drugih oblasti. Iako poštujemo svjetsku medicinu, moramo se oslanjati na naše snage. Pratićemo istraživanja u svijetu i ako se pojavi neki novi soj koji bi zaista ugrozio zdravlje naše djece ili od 12 ili ispod 12 godina, mogli bismo da razgovaramo na tu temu, ukoliko, naravno, ispitivanja pokažu da je vakcina bezbjedna. U svakom slučaju, nikakva odluka neće biti brzo doijneta – rekao je Mirsad Đerlek.

Pulmolog dr Snežana Rsovac, načelnica pedijatrijske i neonatološke intenzivne nege u Tiršovoj kaže da je logično da se vakcina razvija i za mlađu populaciju.

 Britanski soj je ovog puta značajno pogodio i djecu. Iako i dalje retko imaju težu kliničku sliku, niko ne može predvideti kako će neko dijete odreagovati. Logično je da, kada se već razvija neka vakcina, ona razvija i za dječju populaciju. Imamo, nažalost, i djecu sa komorbidetima, koja samim tim mogu biti podložnija lošijem toku kovid infekcije – kaže dr Rsovac i dodaje da se o vakcinaciji dece može govoriti “tek kada sve bude na naučnim temeljima ispitano i dokazano”.

Djeca mogu biti izuzetno opasni prenosioci

Infektolog prof. dr Žarko Ranković kaže da “nema medicinskog postupaka i metode koja je spasila više života od vakcine”.

– Djeca sve češće obolijevaju, a s obzirom da često imaju asimptomatsku sliku, mogu biti izuzetni opasni prenosioci. I u ovom talasu došlo se do zaključka da infekciju najčešće prenose mladi. Većina ozbiljnih istraživačkih centara radi istraživanja u pravcu vakcinacije djece i biću mnogo srećan kada se vakcina odobri i za mlađe od 18.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije