Banjaluka

MIŠLJENJE GRAĐANA POD LUPOM Gradska uprava preko društvenih mreža očitava PULS JAVNOSTI

Stavovi Banjalučana o radu aktuelne administracije izneseni na društvenim mrežama biće predmet analiza, a izvještaj će biti isporučen Gradskoj upravi.

MIŠLJENJE GRAĐANA POD LUPOM Gradska uprava preko društvenih mreža očitava PULS JAVNOSTI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U pitanju je samo jedna u nizu novina, pored zvaničnih profila Grada na društvenim mrežama, aplikacije „Građanske patrole“ na kojoj građani mogu prijaviti komunalne probleme te vajber grupe, koju je aktuelna administracija uvela u posljednje dvije godine kao sredstvo za osluškivanje pulsa javnosti.

Kako bi se taj projekat sproveo iz riječi u djelo Grad je angaživao agenciju koja bi bila zadužena za taj posao.

Gradonačelnik Igor Radojičić je objasnio da je cilj da stavove javnosti približi gradskoj administraciji.

Društvene mreže su jedna vrsta medija i malo ko se kod nas u ovom momentu bavi analizom sadržaja koji se na njima pojavljuje. U svijetu se već odavno rade takve analize i mi hoćemo da saznamo kakvi su stavovi onih koji koriste društvene mreže. Želimo znati šta je to fokusu građana, šta je to gdje imaju najviše pozitivnih ili negativnih mišljenja i da kroz tu analizu dobijemo neke impute ili važne sadržaje za dalji rad Gradske uprave – rekao je Radojičić.

Foto:Siniša Pašalić /RAS Srbija
Foto:Siniša Pašalić /RAS Srbija

Dodao je da Grad, pored zvanične internet stranice, na društvenim mrežama ima različite sadržaje kao što je instagram i fejsbuk profil, te vajber grupu na kojima se, kako kaže, prate razni sadržaji.

Pored zvaničnih profila Grada Banjaluka na društvenim mrežama, Radojičić ima privatne, koje već godinama koristi u komunikaciji sa građanima, ali i za promociju različitih projekata.

Grad Banjaluka nije usamljen primjer.

Prema nedavno potpisanom protokolu, 24 studenta Univerziteta u Banjoj Luci dobiće priliku da obave praksu u Gradskoj upravi i ustanovama i preduzećima pod nadležnošću Grada.

Posted by Grad Banja Luka on Wednesday, February 27, 2019

I drugi su u posljednjih nekoliko godina slijedili taj trend i komunikaciju s građanima usmjerili na društvene mreže.

Jedan od aktivnijih korisnika je odbornik SNSD-a Nenad Talić, koji smatra da su one prečica koja dozvoljava da se čuje u što kraćem roku što veći broj građana.

– To je isto način da građani, na neki način, lakše priđu ljudima koji su na određenim funkcijama i od njih zatraže odgovore na neka pitanja ili im kažu svoje mišljenje – kazao je Talić.

Napomenuo je da je u zadnjih nekoliko godina porastao broj građana koji na ovaj način s njim komuniciraju.

– Mislim da je tome doprinijela i Gradska uprava svojim učešćem na društvenim mrežama. Njihove aktivnosti su ohrabrile ljude da više koriste taj vid komunikacije, jer su uvidjeli da je neko ko odlučuje o njima i njihovim problemima isto na tim mrežama, odnosno da je dostupan – ocijenio je Talić.

Naglasio je da su bitna mišljenja građana koja se mogu pročitati i na fejsbuku ili tviteru.

– Bez obzira da li su ti stavovi pozitivni ili negativni, oni nam samo mogu pomoći pri donošenju odluka – dodao je on.

Uvredljive poruke briše

Igor Radojičić je rekao da savremeni način komunikacije podrazumijeva društvene mreže.

– Imam profile na tviteru fejsbuku i instragramu. To mi predstavlja način informisanja i u jednom i u drugom smjeru – naveo je Radojičić.

Ocijenio je da su reakcija građana na njegove postupke i odluke različite.

– Bez obzira o kojoj temi je riječ uvijek ćete imati različitih mišljenja, i to je savim prirodno. Ono što pokušavam kao praksu koristiti je to da one uvredljive ili neprimjerene komentare uklonim. Ono što je kritičko i kada neko izražava svoje suprotno mišljenje, to je u redu, ali ako neko koristi moj fejsbuk stranicu da na njoj pljuje, vrijeđa i koristi neprimjeren riječnik, onda se to briše – naveo je Radojičić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije