Banjaluka

Mjesta za smeće do juna: “Dep-ot” izbrisan iz evidencije vlasništva nad deponijom u Ramićima, problem i puna lokacija

Uporedo sa informacijom da je “Dep-ot” izbrisan iz evidencije kao nosilac prava vlasništva nad Regionalnom deponijom u Ramićima, u javnost je izašla i informacija da su rezervoari za deponovanje pri kraju i da mjesta ima najkasnije do juna.

Mjesta za smeće do juna: “Dep-ot” izbrisan iz evidencije vlasništva nad deponijom u Ramićima, problem i puna lokacija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ove informacije iznesene su na sjednici Skupštine grada na čijem dnevnom redu se našla informacija da je Republička uprava za geodetsko i imovinsko-pravne poslove iz svoje evidencije izbrisala ovo preduzeće kao vlasnika deponije i uknjižila ga u korist “Čistoće”, mada se, kako je navedeno u pisanom dokumentu, po ovom pitanju još vode postpuci pred Vrhovnim sudom RS i Okružnog suda Banjaluka.

Predstavnici “Dep-ota” odbornicima su poručili da se dnevno na deponiju u Ramićima odlaže 360 tona otpada i da je ostalo još malo mjesta.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Doći ćemo u situaciju da nemamo gdje da odlažemo otpad. Sadašnje kote su upitne. Moramo da  razmišljamo o izgradnji. Hipotetički, kada bi ‘Čistoća’ danas preuzela prostor deponije, bile bi potrebne tri godine da krene u ovu delatnost – pojasnili su iz “Dep-ota” i poručili da imaju projekat za novu kasetu, odnosno mjesto za odlaganje otpada, da imaju projekat i novac, ali da ne mogu ništa da rade zbog odluke Republičke uprava za geodetsko i imovinsko-pravne poslove. Istakli su da je ovo preduzeće 2005. kupio zemlju od grada, da je investirano više od 16 miliona KM za objekte. U slučaju da izgube vlasništvo nad deponijom, poručuju da im ne ostaje drugo nego da tuže grad.

– Spor može da bude oko 25 miliona maraka. Mi smo gradsko preduzeće, molimo da raspetljamo ovaj čvor. U protivnom ćemo u junu stati – poručili su predstavnici “Dep-ota”.

Pročitajte još

Ova tačka dnevnog reda izazvala je reakcija odbornika. Jedni su se pitali da li je uopšte bilo sastanka predstavnika Grada, “Dep-ota” i “Čistoće”, drugi da ovo nikako ne smije da bude političko pitanje, a treći da u svakom slučaju treba zaštiti Grad, te da ovo nije samo problem Banjaluke, već i ostalih opština koje odlažu otpad na Regionalnoj deponiji u Ramićima.

Gradski menadžer Bojan Kresojević rekao je da je u septembru razgovarano sa predstavnicima “Čistoće” i “Dep-otom”, kao i da je ovaj problem nastao prije 17, 18 godina, kada imovinsko-pravni odnosi nisu regulisani na odgovarajući način.

– To su okolnosti koje smo zatekli. Početkom sljedeće pozvaćemo obje strane da probam da riješimo ovo u što kraćem roku – rekao je on.

U informaciji koja se našla na sjednici Skupštine grada navedeno je da uz pravo vlasništva na zemljištu, brisano je i pravo vlasništva na nepokretnostima, koje je izgradio “Dep-ot” dok je bio vlasnik i korisnik sa pravom građenja, a to su ograda, vage, trafostanica, saobraćajnice, sanitarna kaseta, kontejnersko naselje i hala.

– U međuvremenu, Vrhovnom sudu RS podnesen je zahtjev za vanredno preispitivanje sudske odluke, odnosno presude Okružnog suda Banjaluka od 9.6.2022. godine na koju nismo imali pravo žalbe, tako da po ovom zahtjevu Vrhovni sud RS postupa kao drugostepeni organ, a jedno od osnovnih načela postupanja pred upravnim i sudskim organima je načelo dvostepenosti. Svima je poznato to načelo, samo RUGIPP nije, pa žuri da izvrši nezakonitu uknjižbu po prvostepenoj presudi – navodi se u informaciji “Dep-ota”.

Napisano je i kako se kod Okružnog suda Banjaluka vodi upravni spor po tužbi “Dep-ota”, a po pitanju obnavljanja postupka izlaganja predmetnog zemljišta pred Komisijom temeljom kojeg je ovo preduzeće upisano kao nosilac prava vlasništva. Vodi se spor i kod Osnovnog suda Banjaluka između Grada i “Čistoće” čiji je predmet visina naknade za objekte portirnice i azila. Vode se tri spora po pitanju vlasništva na zemljištu na deponiji, a, kako je rečeno, RUGIPP briše i upisuje pravo vlasništva mimo reda i rasporeda.

Polemika zbog Nacrta rebalansa budžeta

Polemiku odbornika izazvao je i rebalans budžeta čiji nacrt se nije našao ni na jučerašnjoj sjednici Skupštine grada. Saša Lazić iz Narodnog pokreta Banjaluka zove pitao je zašto je ponovo Nacrt rebalansa budžeta skinut sa dnevnog reda, te rekao da narod treba da živi, a grad normalno funkcioniše. Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da odbornici ne žele da se raspravljamo o ovome, ali žele da se usaglašavaju oko svega onoga što treba da se nađe u rebalansu. -Podsjećam vas da Nacrt nije obavezujući dokument, on je samo temelj na kojem mi gradimo sve naše ostale politike. Moramo da razgovaramo o Nacrtu, kako bi imali prijedlog, koji smo mogli da imamo još u septembru. Znate da na Nacrt nema amandman, nego ide javna diskusija. Mi smo o Nacrtu trebali raspravljati, odbornici kažu svoje mišljenje, šta treba dodati. Mi to uvrstimo u rebalans, građani diskutuju o tome, mi sednemo u međuvremenu, a već na narednoj sjednici raspravljamo o tome. Ipak, sada želite da usvojite rebalans 29. decembra i da meni kao gradonačelniku date dva dana da potrošim taj novac iz rebalansa, da rasporedim 30 miliona, a znate da to nije moguće – istakao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije