Banjaluka

Mještani naselja “Siti blok” zabrinuti za zdravlje: Nedostatak kontejnera stvara deponije oko zgrada

Mještani naselja “Siti blok”, nastanjeni u novoizgrađenim zgradama u Ulici Veljka Mlađenovića, muku muče zbog nedostatka kontejnera, što za posljedicu ima stvaranje deponija.

Mještani naselja “Siti blok” zabrinuti za zdravlje: Nedostatak kontejnera stvara deponije oko zgrada
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Višemjesečni apeli za rješavanje ovog problema nisu urodili plodom, a negiranje odgovornosti na koje su nailazili prilikom svake molbe, tvrde oni, slalo ih je s jedne adrese na drugu.

– Nakon što smo se uselili u novu zgradu, u početku nismo imali nijedan kontejner u blizini, zbog čega smo se obratili Gradskoj upravi iz koje su nam pojasnili da svaka zgrada na 25 stanova mora imati jedan kontejner, te da je ta odgovornost na investitoru  – ovako započinje priču jedan od stanara.

Dodaje da je to pravilo, u njihovom slučaju, mrtvo slovo na papiru.

– Zgrada u kojoj živim ima 105 stanova, što znači da nam je investitor bio dužan postaviti pet kontejnera. Međutim, iz „Čistoće“ su dovezli i postavili samo tri kontejnera, a kada smo pitali investitora da li ćemo dobiti još kontejnera, rekli su nam da se po tom pitanju trebamo obratiti „Čistoći“ i Gradskoj upravi – govori on i dodaje da od tog trenutka bezuspješno  šalju apele svima, dok problem i dalje živi i svakodnevno im zadaje poteškoće.

– Mi smo nekoliko puta slali mejlove „Čistoći“ i pitali šta je uslov i kada bi nam mogli dovesti bar još jedan ili dva kontejnera, ali nikada nismo dobili odgovor od njih. Problem je u tome što u ovim zgradama živi veliki broj  stanara, te kontejneri bivaju pretrpani dva dana nakon odvoženja smeća, zbog čega smo primorani da kese ostavljamo okolo – objašnjava on.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dodaje da ih brine dolazak toplijih dana, koji bi mogli produbiti ovaj problem.

Pročitajte još

– Već smo primjetili da dolaze psi i mačke koje raznose smeće, a dolaskom toplijeg vremena bojimo se smrada, ali i bolesti koje mogu nastati zbog tog smeća – rekao je stanar iz jedne od zgrada u Ulici Veljka Mlađenovića.

Gradska uprava

Povodom tvrdnji stanara ovih zgrada, kontaktirali smo Gradsku upravu, a  s ciljem razjašnjenja uloge odgovornosti kada je rješavanje ovog problema u pitanju.

Oni su naglasili da je još od 2003. godine na snazi pravilo koje nalaže da je investitor dužan da obezbijedi dovoljan broj kontejnera za sve izgrađene kolektivne stambene objekte.

– Na svakih 25 stambenih jedinica, investitor je dužan da obezbijedi po jedan kontejner. Mjesto za smještaj kontejnera za novosagrađene kolektivne stambene, stambeno-poslovne i druge objekte dužan je da odredi nadležni organ uprave za prostorno uređenje prilikom izdavanja rješenja za izdavanje građevinske dozvole. Investitor je dužan da preda Gradu kontejnere prilikom tehničkog prijema novosagrađenih objekata – pojasnili su iz Grada i dodali da za građane koji stanuju u individualnim stambenim objektima, a koji se zahtjevom obrate Gradu, kontejnere obezbeđuje Grad Banjaluka, a da njihov položaj određuje Komisija imenovana od strane Gradonačelnika.

Investitor

S druge strane, iz firme „Hidro-kop“, koja je u ovom slučaju investitor, tvrde da su u vrijeme instaliranja kontejnera snabdjeli zgradu  zapreminom kontejnera „koja je prema upustvima bila dovoljna za tu lokaciju“.

– Tada smo uredno izvršili i predaju u prisustvu  gradske komisije i time izvršili svoje obaveze, što ćemo učiniti i za sljedeću zgradu – poručili su oni.

Dodali su da će, i pored toga, „izaći u susret“ stanarima nastanjenim u ovim zgradama.

– Shodno dopisu koji smo primili od strane ZEV Veljka Mlađenovića bb, u kojem navode da postojeći broj kontejnera ne zadovoljava njihove potrebe, stanarima ćemo izaći u susret i kupiti još jedan kontejner – poručili su iz firme „Hidro-kop“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu