Biznis

MLADA DOKTORKA NAUKA U PREDUZETNIČKIM VODAMA Biznis kojem nije cilj profit, nego socijalna pravda

Anita Šimundža, mlada doktorka nauka iz Banjaluke, napustila je “državni posao” i odlučila da se samostalno otisne u – preduzetničke vode. Osnovala je Centar za društveno preduzetništvo „Globus“ i bavi se promocijom i podsticanjem razvoja socijalnog, odnosno društvenog preduzetništva.

MLADA DOKTORKA NAUKA U PREDUZETNIČKIM VODAMA Biznis kojem nije cilj profit, nego socijalna pravda
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

“Globus” je prvi je centar tog tipa u BiH. Dobitnik je međunarodne nagrade “Stvaraoci za vijekove”, za doprinos razvoju preduzetništva u srednjoj i jugoistočnoj Evropi u 2018. godini.

Naš konkretan fokus je rad na smanjenju socijalne isključenosti i nezaposlenosti. Inicirali smo prvu Koaliciju za razvoj socijalnog preduzetništva u BiH „Udruženi možemo više“, koja trenutno okuplja 45 organizacija iz cijele BiH – kaže Anita Šimundža i dodaje da je ova koalicija, ustvari, zagovaračka mreža, čiji je cilj poboljšanje ambijenta za razvoj socijalnog preduzetništva. U taj paket spadaju i  kampanje, obuke, te direktna pomoć za pokretanje ili razvoj socijalnog preduzetništva.

Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija

Socijalno ili društveno preduzetništvo se definiše kao poslovni poduhvat, čiji je prvenstveni cilj stvaranje društvene koristi, odnosno rješavanje problema u društvu. Stvaranje profita je u ovakvim preduzećima u drugom planu, pa se ostvareni profit u cjelosti ili djelimično ulaže u dalji razvoj poslovanja koji je povezan sa društvenom svrhom.

Šimundža kaže da u BiH socijalno preduzetništvo još nije razvijeno, iako društvenih problema ima na pretek.

– Često se kod nas društveno preduzetništvo poistovjećuje sa pojmovima kao što su „socijalni slučaj“, ili neimaština, ali ono zapravo predstavlja širi razvojni koncept i primjenjivo je u svim oblastima. Tako postoje primjeri socijalnog preduzetništva u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, turizma, proizvodnje odjeće ili suvenira – objašnjava Anita Šimundža i dodaje da upravo ovako koncipirana preduzeća predstavljaju veliku šansu za BiH.

Centar “Globus” je krajem prošle godine započeo realizaciju novog projekta pod nazivom “Agenda za socijalno preduzetništvo”, čiji je cilj poboljšanje prilika za zapošljavanje i socijalno uključivanje marginalizovanih osoba, prvenstveno osoba sa invaliditetom i mladih, kroz promociju i razvoj socijalnog preduzetništva. Projekat će trajati dvije godine, a finansijski ga podržava Ambasada Holandije u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije