Svijet

MORE JE NAJLJEPŠE U SEPTEMBRU Grad Bar i u poznim danima ljeta mami turiste

Za more u septembru kažu da je najljepše, a još kada se spoje morska i jezerska obala, eto razloga da se sva čula probude i da odmor u poznim danima ljeta bude što čarobniji.

MORE JE NAJLJEPŠE U SEPTEMBRU Grad Bar i u poznim danima ljeta mami turiste
FOTO: TURISTIČKA ORGANIZACIJA BAR

Panoramska ruta „Na dvije čarobne obale“ duga 115 kilometara, koju grad Bar organizuje za sve svoje posjetioce, pruža mogućnost da se osjete sve čari Bara koji leži na dvije čarobne obale.

Bar je jedini crnogorski grad koji ima i jezersku i morsku obalu, a sa Panoramskom rutom mogu se vidjeti sve kulturne i istorijske znamenitosti, netaknuta priroda kao i srednjovjekovni manastiri na ostrvima razuđenog Skadarskog jezera. Zahvaljujući putovanju koje organizujemo, mogu se vidjeti ostaci manastira Prečista Krajinska, koji je jedan od najstarijih spomenika u Crnoj Gori, zatim Stari bunar u Ostrosu i bunari Boljevića koji predstavljaju graditeljsku rijetkost i pravu atrakciju – kažu u Turističkoj organizaciji Bar.

Naglašavaju da, prolazeći Panoramskom rutom, turisti imaju mogućnost da se spuste do najljepše plaže na Skadarskom jezeru – plaže Murići, na kojoj se mogu iznajmiti manji čamci koji turiste voze do manastira Beška.

– Dalje put vodi do crmničkog sela Godinje, prve zaštićene ruralne cjeline u Crnoj Gori sa statusom kulturnog dobra. Slijedi dolazak u Virpazar, nakon čega put vodi preko planine Sutorman koja odvaja morsku i jezersku obalu. Za predah, turistima su otvorena vrata brojnih vinskih podruma u seoskim domaćinstvima. Sa posljednjeg vidikovca na ovoj ruti, Tuđemili, pogled se otvara na urbani Bar – naglašavaju u barskoj TO.

Podsjećaju da u Baru, tokom postsezone, privatni smještaj košta već od šest evra, a hoteli na bazi polupansiona od 20 evra, dok komplet plažnog mobilijara može da se nađe i po cijeni od pet evra.

Za djevojku koju voli 12 bunara

Na Panoramskoj ruti, u selu Boljevići, na blagoj padini okruženoj živopisnom prirodom i stoljetnim stablima kestenova, nalazi se 12 bunara dubine do 10 metara.

To jedinstveno i rijetko građevinsko djelo, najveći broj bunara na jednom mjestu, dragulj je materijalnog nasleđa koji čuva duh mnogih priča i legendi.

Jedna takva, stara vijekovima, kaže da je mladić prolazeći drevnim putem vidio prelijepu mladu djevojku u koju se zaljubio.

Njena porodica je odbila prosca, postavivši mu uslov da napravi bunar sličan onome koji je knez Jovan napravio Kosari.

Mladić  je odmah počeo neumorno da radi i uspijevao bi da iskopa bunar do 10 metara, ali nikako dublje od toga.

Što bi on danju sazidao, noću bi vile srušile. Onda se dosjetio da, umjesto jednog, otvori 12 bunara. Uspio je u svojoj namjeri i bio prihvaćen za budućeg zeta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije