Kolumne

Mornar koga su zavoljeli Srbi

Velikan strip kulture Hugo Prat je sa svojim junakom Kortom Maltezeom ostavio veoma dubok trag u Srbiji i Republici Srpskoj.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Srpska publika ga neobično voli. Premijerno je kod nas strip osamdesetih godina izlazio u „Stripoteci“, vjerovatno najboljoj strip reviji svih vremena na ovim prostorima.

Godine 1987. pisac Vladimir Pištalo napisao je kultni roman „Korto Malteze“, a Zoran Stefanović dramu „Ostrvska priča“ sa Kortom kao glavnim junakom. Obojica su istovremeno napravili prvu Pratovsku franšizu u srpskoj kulturi. Pištalov Korto ima avanturu na Haitiju, gdje stiže kao gusar na jednom brodu u potrazi za zlatom. Upoznaje ljepoticu Hermionu, s kojom ima romantičan odnos. Korto se sukobljava s lokalnim moćnikom, sljedbenikom vudu magije, koga na kraju ubija. U isto vrijeme dešava se revolucija u Kini i rat u Evropi.

Iste godine, tada 17-ogodišnji pisac Zoran Stefanović piše dramu „Ostrvska priča“ u kojoj su junaci Korto Malteze, Raspućin i Zlatousta. Drama je izvedena u omladinskom centru „Milivoje Radosavljević“ u Valjevu na veliku radost tamošnjih ljubitelja sedme umjetnosti. Uzbudljivo napisana drama u 10 slika, potpuno u kodeksu Huga Prata, dešava se u jednoj noći u hotelu, na tropskom ostrvu, u kojoj su Korto i Raspućin na neki način zarobljenici jedne male francuske regimente kojom upravljaju dobri i zli poručnik. Svi su se tu zatekli tragajući za blagom. Zlatousta je, naravno, „sveta“ ostrvska prostitutka, čije magične ljubavne čini pomažu oko oslobađanja njenog fatalnog Korta. Čarobnica Zlatousta je svakako najupečatljiviji ženski lik u panteonu famoznih žena genijalnog Huga Prata.

Konačno, 1996. godine Korta Maltezea u Beograd dovodi slavni ilustrator i animator Rastko Ćirić. On je autor kratkog promo animiranog filma „Korto u Beogradu“, naručenom za promociju kolekcije strip novela Huga Prata na srpskom jeziku. Ovu kolekciju objavila je „Komuna“, čiji su čelni ljudi Maksa Ćatović i Milorad Vučelić veliki ljubitelji Pratovog stripa. Ostao je legendarni poster sa Kortom koji stoji ispod statue Beogradskog pobjednika, dok je ušće Save u Dunav pretvoreno u tropski ambijent.

U Banjaluci je Korto Malteze oduvijek bio jedan od najtraženijih stripova. O njemu se raspravljalo na salonima stripa održanim na Kastelu, koje je organizovalo Udruženje autora i obožavalaca stripa Republike Srpske “Deveta dimenzija”. Na srpskim prostorima je iz nekih tajnih razloga romantični mornar vazda dobrodošao gost. Možda zato što se nikada ne predaje i što iznad svega cijeni slobodu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije