Društvo

MUKE GRAĐANA ZBOG DEPONIJE Nema para za izgradnju nove sanitarne ćelije

Postojeće cijene i nedovoljne količine otpada, kao i neizgrađeni sistem upravljanja otpadom, ugrožavaju rad Regionalne eko-deponije u Bijeljini.

MUKE GRAĐANA ZBOG DEPONIJE Nema para za izgradnju nove sanitarne ćelije
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prošle godine zvanično je saopšteno da postojeća sanitarna ćelija može da prima otpad do kraja 2018. godine, a prema izvještaju uprave „Eko depa”, novac za izgradnju nove sanitarne ćelije od 2,5 miliona KM nisu obezbjeđena.

Istovremeno, građani Semberije upozoravaju da se neprijatni mirisi i dalje šire sa ove lokacije, te su potpisivali peticiju za rješavanje tog problema i najavljivali proteste. Međutim, uprkos nezadovoljstvu građana, do danas se nije rešio problem sa smradom od smeća na deponiji.

U Javnom preduzeću „Eko – dep“ naglašavaju da je treća sanitarna ćelija već trebalo da bude završena, ali da zbog složenih i komplikovanih procedura nisu mogli da konkurišu za evropske pare u okviru programa IPA 2.

– Od pet opština u Srpskoj i FBiH, koje su se ugovorom obavezale da će odlagati otpad, opština Čelić nikada nije dovezla ni kilogram smeća, Teočak i Lopare odlažu godišnje tek oko tonu, Ugljevik nešto više od dvije, a Bijeljina 30.000 tona smeća. Na deponiju dnevno se odloži 85 tona komunalnog otpada. Uz cijenu odlaganja otpada od 40 KM po toni, preduzeće ne obezbjeđuje dovoljno prihoda za servisiranje obaveza prema međunarodnim kreditorima. Opštine osnivači regionalne deponije uspjevaju da prikupe od 60 do 70 odsto komunalnog otpada – kaže Dragiša Marjanović, direktor ovog preduzeća.

Međutim, poslovanje Regionalne deponije bila je i tema posljednjeg zasjedanja gradske skupštine. Opozicija, predvođena SNSD smatra da grad Bijeljina sa 86 odsto učešća u deponovanju smeća, mora da preuzme obavezu i pronađe rješenje.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Odbornici u Skupštini grada Bijeljina

Odbornik SNSD u skupštini grada Bijeljina Dragan Knežević kaže da se ne mogu svi projekti realizovati isključivo kreditnim zaduženjima.

– Nedopustivo je da se na izgradnju treće sanitarne deponije čeka „posljednji čas“, jer to može da ugrozi životnu okolinu – smatra Knežević.

Njegov stranački kolega Vaso Arsenović tražio je od menadžmenta preduzeća „Eko-dep” da pojasni  koliko je novca potrebno da se realizuju investicije u punom kapacitetu i ne dozvoli da Bijeljina ima probleme krajem ove ili sljedeće godine.

– Najveći ceh će platiti građani Bijeljine koji su suočeni sa neprijatnim mirisima. Mora se kvalitetnije pristupiti  skladištenju i preradi otpada, primjenjujući najnoviju tehnologiju – naglasio je Arsenović.

U „Ekodepu” pojašnjavaju da su neprijatni mirisi tokom prethodnih ljeta bili posljedica odlaganja klaoničkog otpada na staru deponiju, ali je i to, bar zvanično, zabranjeno od juna prošle godine.

Usljedilo je i obećanje da će neprijatni mirisi sa kojim je započelo proljeće u Bijeljini biti uskoro neutralisano. Naglašavaju da su instaliranjem postrojenja za spaljivanje deponijskih gasova i prečistača procednih voda u velikoj mjeri spriječili širenje neprijatnih mirisa sa nove deponije i zaštitili životnu sredinu.

Uloženo pet miliona evra

U deponiju je do sada uloženo skoro pet miliona evra. Od Svjetske banke obezbjeđen je kredit od dva miliona dolara uz kofinansiranje Vlade Republike Srpske od 20 odsto. Nakon toga obezbjeđen je i dodatni kredit od dva miliona dolara uz kofinansiranje pet opština.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu