Društvo

NA KORAK DO ODLUKE Uskoro glasanje o zabrani pušenja u zatvorenim objektima, ugostitelji uglavnom protiv zakona

Nakon što je Predstavnički dom Parlamenta FBiH u maju prošle godine usvojio prijedlog zakona kojim se zabranjuje konzumiranje cigareta i svih duvanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim objektima, u četvrtak o tome odlučuje i Dom naroda.

čovjek puši cigaretu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ukoliko i drugi dom Parlamenta FBiH izglasa ovaj zakon on će stupiti na snagu. Međutim, prema prijedlogu vlasnici ugostiteljskih objekata i svi kojih se zakon direktno dotiče imaće 18 mjeseci da stvore uslove za provođenje zakona, a u tom periodu kazne se neće primjenjivati.

Radi se o do sada najstrožem zakonu koji podrazumijeva potpunu zabranu konzumiranja duhana i duhanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i javnom prijevozu. Takođe, zabranjuje se i konzumacija duvana u privatnim vozilima u kojima se nalaze maloljetne osobe. Izuzetak je konzumiranje duhana za žvakanje i duhana za šmrkanje.

Prilikom usvajanja zakona u Predstavničkom domu, ali i kroz ankete utvrđeno je da postoji značajna podrška da se ovakav zakon usvoji. Protiv zakona su najviše bili ugostitelji, koji su isticali da će se ovakav zakon negativno odraziti na njihovo poslovanje. S druge strane naglašavana su pozitivna iskustva drugih zemalja i tvrdnje kako zabranja konzumiranja duvana u zatvorenim objektima nije naštetila ugostiteljstvu.

Pročitajte još

Ovaj prijedlog zakona se primjenjuje na duvan, duvanske i ostale proizvode (nargile, vodene lule…) za pušenje, uključujući elektronske cigarete, bezdimne duavnske proizvode i biljne proizvode za pušenje.

Kako je navedeno u prijedlogu, vlasnici ugostiteljskih objekata (restorana, kafića i slično) biće dužni na vidnim mjestima istaći znak “zabranjeno pušenje”, a u objektu ne smiju biti istaknute pepeljare i druge posude za odlaganje pepela. Vlasnik objekta će one koji ne budu poštovali ovaj zakon biti dužan opomenuti, uskratiti uslugu ili zatražiti da osoba napusti prostor. U protivnom, vlasnik objekta će biti dužan pozvati policiju.

Zakon je predvidio i izuzetke od ove zabrane pa će tako pušenje cigareta biti dozvoljeno za korisnike usluga u službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja i drugim ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju.

Pušenje će biti dozvoljeno na aerodromima i to u posebnom prostoru, ali o tome odluku donosi direktor aerodroma.

Zakon tretira i zabranu stavljanja u promet duvanskih proizvoda koji sadrže razne vrste aditiva, koji stvaraju dojam da je duhanski proizvod manje opasan. Zabranjeno je stavljanje u promet i duvanskih proizvoda koji sadrže arome poput filtera i slično.

Takođe, zakon zabranjuje svaku vrstu reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda, isticanje fotografija, logotipa i slično, piše Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije