Društvo

Nacionalni sastav policijskih agencija u BiH: U MUP Zapadnohercegovačkog kantona nema nijednog Srbina

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona nema nijednog zaposlenog Srbina, navodi se u Specijalnom izvještaju Institucije obudsmana za ljudska prava BiH o nacionalnoj i polnoj strukturi zaposlenih u policijsko-bezbjednosnim agencijama BiH.

Nacionalni sastav policijskih agencija u BiH: U MUP Zapadnohercegovačkog kantona nema nijednog Srbina
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Policija ovog kantona, koji obuhvata gradove Grude, Ljubuški, Posušje i Široki Brijeg, ujedno je i etnički „najčišća“ jer je u njoj zaposleno 99,49 odsto Hrvata i samo 0,51 procenat Bošnjaka, bez ijednog Srbina, pripadnika nacionalnih manjina i onih koji se izjašnjavaju kao „ostali“.

Zanimljivo je da je Srba veoma malo i u MUP Sarajevskog kantona, tek nešto više od tri odsto, a očekivano najviše ih je u MUP Kantona 10 (Livanjski kanton) gdje ih je procentalno 13,47 odsto. Ako govorimo o kantonima, pripadnici nacionalnih manjina zaposleni su samo u MUP Zeničko-dobojskog kantona.

Kada su u pitanju policijske agencije na nivou Federacije, u tamošnjem Ministarstvu unutrašnjih poslova je 6,43 odsto Srba, u Federalnoj upravi policije 8,74 procenta, a u Sudskoj policiji FBiH skoro 14 procenata.

U MUP Republike Srpske je zaposleno 5,14 odsto Bošnjaka, 1,01 procenat Hrvata, 93,12 odsto Srba, te 0,25 odsto pripadnika nacionalnih manjina. U Sudskoj policiji Srpske je Bošnjaka 3,2 procenta, a Hrvata 1,83 odsto.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

U Policiji Distrikta Brčko je skoro identičan broj zaposlenih Srba i Bošnjaka 40,83 odsto prema 40,48 procenata. Hrvata je 17,3 procenta. Slično je i u Sudskoj policiji Brčkog.

Na nivou BiH, Srba je procentualno najviše u Agenciji za forenzička ispitivanja i vještačenja – 46,15 odsto, a slijede Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka 41,1 odsto i SIPA sa 40,23 odsto. Više od polovine zaposlenih u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i Agenciji za policijsku podršku čine Bošnjaci.

FOTO: Dejan Božić/Ringier
FOTO: Dejan Božić/Ringier

Kada je riječ o polnoj zastupljenosti, gotovo sve policijske agencije su muške. Izuzetak su Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenja BiH, koja ima jednak omjer muškaraca i žena, Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova BiH gdje je zaposleno 58 odsto žena, Agencija za policijsku podršku BiH sa 51 procenat žena i MUP na nivou FBiH gdje je 60 odsto žena.

Ombudsmeni za ljudska prava BiH su ovaj izveštaj sačinili na osnovu upita nadležnim organima sa zahtjevom da im dostave podataka o strukturi zaposlenih, sa stanjem na dan 30. septembar 2017. godine.

Procenat nacionalnog zapošljavanja u policijskim agencijama na svim nivoima različito je zakonski uređen – negdje se kao mjerodavan i dalje uzima popis stanovništva u BiH iz 1991, a na drugim nivoima popis koji je bio 2013.

Ombudsmeni BiH Nives Jukić, Ljubinko Mitrović i Jasminka Džumhur dali su preporuke rukovodiocima policijskih agencija u BiH da u okviru svojih ovlaštenja učine sve da obezbijede adekvatnu zastupljenost pripadnika svih naroda, kao i muškaraca i žena.

U izvještaju je navedeno i nekoliko primjera žalbi u kojima građani opisuju probleme prilikom zapošljavanja samo zbog toga što imaju „pogrešnu“ nacionalnost. Ombudsmeni su reagovali i dali preporuke, od kojih većina nikada nije uvažena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije