Društvo

NAFTNI DISTRIBUTERI TVRDE DA IMAJU MALE MARŽE Gorivo preskupo, a samo je jedan način da POJEFTINI

Prostora za pojeftinjenje goriva u Bosni i Hercegovini ima, i to tako što bi država smanjila akcize.

NAFTNI DISTRIBUTERI TVRDE DA IMAJU MALE MARŽE Gorivo preskupo, a samo je jedan način da POJEFTINI
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ovo za Srpskainfo tvrdi izvor iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH koji je bavi ovom problematikom.

Kada su povećane akcize na naftne derivate, maloprodajna cijena goriva je bila oko 1,60 KM, a sada je 2,31 KM. Na to se plaća porez na dodatu vrijednost, a velika je razlika u prihodima od PDV na ove dvije navedene cijene. Mislim da je upravo to opravdan razlog za smanjenje akcize – kaže naš izvor.

Međutim, i kada bi, kako kaže, Upravni odbor za indirektno oporezivanje predložio smanjenje akciza i kada bi zakon otišao u parlamentarnu proceduru, problem je što ne postoji skupštinska većina u parlamentu BiH.

– Ne vjerujem da će ijedan zakon biti usvojen prije oktobarskih izbora – navodi naš izvor.

Napominje da je argument predstavnika međunarodnih organizacija u BiH, a prije svega Međunarodnog monetarnog fonda, za povećanje akciza bio taj da su cijene goriva u BiH najniže u regionu.

Podsjećamo, nakon što je iz petog pokušaja u parlamentarnoj proceduri usvojen set zakona o akcizama na nivou Bosne i Hercegovine, od 1. februara na benzinskim pumpama je koštalo u prosjeku 2,09 KM jer je povećana akciza za 0,18 KM sa porezom na dodatu vrijednost. Nakon toga je gorivo poskupilo tri puta zbog poskupljenja na svjetskom tržištu i trenutno je litra 2,31 KM. Od te cijene država ubere gotovo polovinu po osnovu dažbina koje su uveli.

Pročitajte još

Ne odriču se zarade

Naftni distributeri u Bosni i Hercegovini sa kojima smo razgovarali tvrde da ne postoji nikakva mogućnost da se odreknu dijela zarade.

– Naša marža je minimalna i manja je od brojnih djelatnosti – tvrde distributeri, ali ne otkrivaju kolika im je zarada po litri prodatog goriva.

Napominju i da ne žele da komentarišu proteste vozača u BiH zbog cijena goriva, dodajući da svako ima pravo da iskaže svoj stav.

Sekretar Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Republike Srpske Zoran Berak kaže da država nema mehanizme kontrole cijene goriva na benzinskim pumpama jer nema sopstvene zalihe na osnovu kojih bi bila u mogućnosti da utiče na cijene.

– Jedino može da smanji visinu akciza i taksi za puteve i autoputeve, koji sada iznose više od jedne konvertibilne marke po litru – poručuje Berak.

Blokade

Vozači širom Bosne i Hercegovine od nedjelje blokiraju saobraćaj na sat vremena, od 17 do 18 časova, zbog skupog goriva. Pokretač ove akcije, Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske, tvrdi da je realna cijena goriva u BiH 1,50 KM.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Zaista ima prostora za rješenje i da se nađe modus da pojeftini gorivo, jer je na osnovu standarda cijena goriva kod nas previsoka. Ako država želi da pomogne privrednicima BiH i građanima, mora se odreći jednog dijela kolača od cijene goriva – ističe Grbić.

Dodao je da će, ako gorivo ne pojeftini, protesti biti nastavljeni i naredne sedmice, i to u jutarnjim časovima, od sedam do osam časova.

Zamrznuti milioni

Akcize na naftne derivate su povećane pod izgovorom da nam taj novac treba za gradnju puteva i autoputeva. Mađutim, taj novac se ne koristi već gotovo 5 mjeseci i vozači su na račun trenutno prikupili više od 150 miliona konvertibilnih maraka.

Razlog zbog čega novac ne može biti raspoređen nadležnim preduzećima je u tome što se političari ne mogu dogovoriti koliko kome novca pripada.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije