Hronika

"Najčešće tokom hapšenja i saobraćajnih kontrola" Tokom protekle dvije godine 11 napada na policijske službenike u Doboju

Na području u nadležnosti Policijske uprave Doboj od 2019. godine evidentirano je 11 napada na policijske službenike u kojima je pet policajaca zadobilo lakše tjelesne povrede, rekao je Srni načelnik ove uprave Slobodan Radinković.

policija rs
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Radinković je naveo da su u ovoj godini evidentirana tri napada na policijske službenike i da su sva tri okarakterisana kao krivična djela, u prošloj godini bila su tri napada okarakterisana kao prekršaji, a u 2019. godini pet, od kojih dva krivična djela i tri prekršaja.

– U svim slučajevima napadnuti su pripadnici opšte i saobraćajne policije koji su najbrojniji, najviše su na ulici i u svakodnevnom kontaktu sa građanima – izjavio je Radinković.

On kaže da su ove godine napad na policijske službenike izvršila tri lica, u prošloj godini četiri, a 2019. godine šest lica, od kojih je jedan povratnik u činjenju ovog krivičnog djela.

Pročitajte još

Radinković navodi da je u svim slučajevima riječ o primjeni fizičke snage, a da nije zabilježena upotreba vatrenog ili hladnog oružja.

– Najčešće do napada na policijske službenike dolazi prilikom hapšenja i legitimisanja lica, te kontrole saobraćaja – rekao je Radinković i dodao da su u ovoj godini lakše povrijeđena dva policajca, u prošloj jedan, te dva u 2019. godini.

On pojašnjava da je zakonom propisana upotreba sredstava sile koju policijski službenik primjenjuje u slučaju napada, a koja treba da bude srazmjerna intenzitetu napada.

– Što je napad agresivniji to su i sredstva sile teža – kaže Radinković i dodaje da u svim situacijama policija postupa na način da se prvo izdaju jasna i glasna naređenja, a ako se lice ogluši o njih primjenjuje se sila, bilo da je to i pasivan otpor.

Kada su u pitanju sankcije za napad na policijske službenike, Radinković navodi da je za prekršaje predviđena novčana kazna od 500 KM do 1.500 KM i kazna zatvora do 60 dana.

– Pored prekršajnih naloga i zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka kada je bio direktan napad na ovlašteno službeno lice, član 24 Zakona o javnom redu i miru predviđa i slučajeve ometanja odnosno nepostupanja po zakonitom naređenju ili postupanju policijskih službenika i takvih prekršaja je u ovoj godini evidentirano 53, u 2020. godini 49, a u 2019. godini 64 – rekao je Radinković.

On kaže da kazne iznose od 500 KM do 700 KM, s obzirom da u slučajevima kada policijski službenik izdaje prekršajni nalog na licu mjesta on može da izda najnižu propisanu kaznu koja iznosi 500 KM.

– Veću kaznu može izdati sud kada policija podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, uključujući i kaznu zatvora – pojasnio je Radinković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije