Svijet

Najveća zaplijena u istoriji Amerike: Misteriozni "poslovni anđeo" zgrnuo milijarde u bitkoinu (FOTO)

Američko ministarstvo pravosuđa objavilo je u utorak da je zaplijenilo više od 3,6 milijardi dolara u bitkoinu koji su, navodno, ukradeni tokom hakerskog napada na Bitfinex 2016. godine.

Najveća zaplijena u istoriji Amerike: Misteriozni "poslovni anđeo" zgrnuo milijarde u bitkoinu (FOTO)
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

Takođe su uhapšeni supružnici iz Nju Jorka koji su pokušali oprati svoje kriptovalutno bogatstvo, piše Vašington Post.

Službenici kažu kako su tehnološki preduzetnik Ilja Lihtenštajn (34) i njegova supruga, muzičarka Heder Morgan (31) optuženi za pokušaj pranja novca. Tačnije, pokušali su oprati 119,754 bitkoina ukradenih nakon hakerskog upada u mjenjačnicu kriptovaluta „Bitfinex“ zbog čega su pokrenuli više od 2000 neautorizovanih transakcija. Tužioci kažu kako su bitkoini poslani u digitalni novčanik pod kontrolom Lihtenštajna.

Vrijednost znatno porasla

U vrijeme krađe, ta je količina bitkoina vrijedila oko 71 milion dolara. No, ta je kriptovaluta u međuvremenu toliko porasla da je vrijednost tih bitkoina sada oko 4,5 milijardi dolara.

FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

Federalne vlasti rekle su da su uspjele zaplijeniti oko 94.000 ukradenih bitkoina čija se vrijednost procjenjuje na 3,6 milijardi dolara.

Ovaj slučaj predstavlja najveću pojedinačnu zapljenu novca u čitavoj istoriji američkog ministarstva pravosuđa, ali i najveći sudski proces proizašao iz nedavno najavljenih napora da se istraži kriminal u svijetu kriptovaluta.

– Kriptovalute nisu sigurno utočište za kriminalce – rekla je zamjenica glavnog tužioca, Lisa O. Monako, dodavši kako su Lihtenštajn i Morgan pokušali oprati ukradene bitkoine kroz „lavirint kriptovalutnih transakcija“.

– Zahvaljujući pedantnom radu naših službi, još smo jednom pokazali kako je uvijek moguće pratiti trag novca bez obzira na to u kojem obliku dolazio – dodala je.

„Bitfinex“ je ranije ponudio nagradu potencijalno vrijednu stotine miliona dolara za informaciju koja će dovesti do povratka ukradenih sredstava. Američke vlasti nisu otkrile je li ponuđena nagrada igrala kakvu ulogu u hvatanju Lihtenštajna i Morgan. Ipak, sudski spisi sugerišu da nikakva pomoć možda i nije bila potrebna.

FOTO: RODRIGO SURA/EPA
FOTO: RODRIGO SURA/EPA

Prema dokumentima, većina sredstava je neko vrijeme bila položena na „AlphaBay“, platformi koju su 2017. vlasti zatvorile jer je to bilo mjesto ilegalne trgovine narkoticima, oružjem i lažnim dokumentima.

Tužioci kažu kako su uspjeli pratiti bitkoin od hakovanja, preko „AlphaBaya“ i dalje.

“Holanđanin”

Sudski spisi ne optužuju Lihtenštajna i Morgan za samo hakovanje, a nisu otkrili ni optužuju li ih za krađu novca.

Lihtenštajn, tehnološki preduzetnik poznat pod nadimkom „Dutch“ („Holanđanin“), ima i američko i rusko državljanstvo, a sebe opisuje kao „poslovnog anđela“ i investitora. Morgan je povremeno reper koja takođe vodi marketinšku firmu Salesfolk.

rad za računarom
FOTO: M. ILIĆ/RINGIER

U izjavi danoj poreznoj službi pod zakletvom, par je kazao da su potrošili tek manji dio ukradenog novca, nešto na zlato, a nešto na nezamjenjive tokene (NFT) – jedinstvene digitalne slike kojima se trguje kao kolekcionarskim i umjetničkim djelima. Ostala plaćanja izvršena su za Val-Mart poklon kartice, vožnje Uberom, Hotels.com i PlayStation.

Pročitajte još

Američki zvaničnici su rekli da će, s obzirom na to da su sredstva zaplijenjena na osnovu sudskog naloga, sudija u konačnici odlučiti kako će vraćeni novac biti raspoređen, ali i da će Vlada tražiti povrat sredstava pravim vlasnicima.

– Intenzivno sarađujemo s ministarstvom pravosuđa otkako je započela istraga i nastavićemo to činiti – stoji u pisanoj izjavi „Bitfinexa“.

Firma se obavezala da će „ispoštovati sve potrebne pravne postupke kako bi se utvrdila prava na povrat ukradenog bitkoina“.

Bitkoin je najpopularnija kriptovaluta, a početkom novembra dostigao je vrijednost od oko 69.000 dolara prije nego što je prošlog mjeseca pao na oko 35.000 dolara. Nakon toga se donekle oporavio i sada se njime trguje po cijeni od oko 43.000 dolara, prema „CoinMarketCap“.

Vlasti su sve zabrinutije da je složen i često zbunjujući svijet kriptovaluta raj za kriminalce svih vrsta koji žele ukrasti novac, ali i onaj ukradeni sakriti od vlasti. Tzv. „ransomware“ napadi – u kojima hakeri traže novac u zamjenu da ne unište računarske datoteke neke firme – postali su jedno od područja u kojem kriminalci preferiraju kriptovalute.

Ministarstvo pravosuđa prošle je godine zato oformilo Nacionalni tim za kriptovalute kako bi proširio istrage o pranju novca i drugim financijskim zločinima, prenosi Jutarnji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu