Biznis

"NAJVIŠE IZVOZIMO MLIJEKO I PAVLAKU, A UVOZIMO SIR" Deficit sektora mljekarstva u BiH i dalje veoma visok

Iz BiH je u 2018. godini izvezeno mliječnih proizvoda u vrijednosti od 89 miliona KM, a uvezeno 154 miliona KM, te je deficit i dalje veoma visok i iznosi 65 miliona KM, rekla je direktor sektora privrede u Sponjnotrgovinskoj komori BiH Ognjenka Lalović.

"NAJVIŠE IZVOZIMO MLIJEKO I PAVLAKU, A UVOZIMO SIR" Deficit sektora mljekarstva u BiH i dalje veoma visok
FOTO: SHUTTERSTOCK

Na prezentaciji spoljnotrgovinske razmjene BiH za sektor mlijeka i peradarstva koju je u Sarajevu organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH, Lalovićeva je istakla da je struktura razmjene i dalje nepovoljna, iako je pokrivenost uvoza izvozom porasla sa 54 odsto na 58 odsto.

Najviše izvozimo mlijeko i pavlaku, dok uvozimo prvenstveno sir. Ipak, zabilježen je pozitivan trend u strukturi izvoza, gdje je poraslo učešće jogurta, a smanjeno je učešće dugotrajnog mlijeka – rekla je Lalovićeva.

Ona je navela da se najviše izvozi na tržište Crne Gore u vrijednosti od 33 miliona KM, te da je zabilježen znatan pad izvoza u Hrvatsku sa 15 na devet miliona KM.

Lalovićeva ističe da je veoma ozbiljan problem za sektor mljekarstva nastao carinama od 100 odsto koje je uvelo samoproglašeno Kosovo na robu iz BiH i centralne Srbije u novembru prošle godine, kada je izvoz pao za 21 odsto u odnosu na isti mjesec 2017. godine, da bi u decembru pao za 49 odsto.

– Osim mogućeg gubitka izvoza u iznosu od oko 10 miliona KM godišnje, ostankom carina domaći izvoznici imaće znatno veće dugoročne štete u vidu gubitka kupaca i tržišne pozicije – rekla je Lalovićeva.

Prema analizama Spoljnotrgovinske komore BiH, u 2018. godini sektor mljekarstva zabilježio je rast izvoza od 17 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali da uporedo raste i uvoz.

Direktor Američke agencija za međunarodni razvoj (USAID) u BiH Piter Dafi rekao da je u protekloj i ovoj godini u sektorima mlijeka i peradarstva postignut znatan napredak, što je uzrokovalo i povećanje prihoda u BiH.

On je naglasio da su USAID/Švedska Farma dva projekat podržali peradarski sektor u BiH koji je dobio dozvolu za izvoz mesa peradi u zemlje EU, dodavši da je ostalo još mnogo da se uradi i da je USAID spreman da podrži izvoz jaja.

Predstavnik USAID-a Feđa Begović istakao je da je u sektoru peradarstva zabilježen blagi pad izvoza od dva odsto, uz povećanje uvoza od 16 odsto, dodavši da suficit i dalje iznosi 15 miliona KM, a pokrivenost uvoza izvozom 139 odsto.

Begović je naglasio da u sektoru izvoza nastavljaju dominirati prerađevine od mesa peradi za 73 odsto vrijednosti ukupnog izvoza, a slijedi izvoz mesa peradi, jaja i žive peradi, dok se najviše uvozi meso peradi od oko 24 miliona KM.

On naglašava da se najviše izvozi u Makedoniju i Srbiju, a ukoliko se uskoro ne riješi problem izvoza na prostor Kosova moguće je očekivati ozbiljan pad izvoza.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu