Hronika

NAKARADNI SISTEM POGODUJE UBICAMA Nešto se hitno mora promijeniti

Zbog kardinalnih propusta institucija i nakaradnog  sistema u Republici Srpskoj se dogodilo nekoliko ubistava koja su se mogla izbjeći, a pitanje je dana kada će se dogoditi sljedeći zločin.

NAKARADNI SISTEM POGODUJE UBICAMA Nešto se hitno mora promijeniti
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da je sistem pravilno odreagovao u Banjaluci se nikada ne bi dogodio bombaški napad i ubistvo vozača “Autoprevoza” Bore Topića 2014. godine, kao i ubistvo beskućnika Brune Rolda prije mjesec dana.

U oba slučaja optuženi su od strane pravosudnog sistema bili prepoznati kao neuračunljive osobe, ali ništa se nakon toga značajnije nije dogodilo.

Željko Stevanović je osuđen u banjalučkom Okružnom sudu 27. juna 2015. na kaznu prisilnog liječenja u zatvorenoj ustanovi zbog ubistva vozača “Autoprevoza” Bore Topića (55). Stevanović je Topića ubio u bombaškom napadu 13. marta 2014, na autobuskoj stanici kod Poljoprivredne škole u banjalučkom naselju Lazarevo.

Kada je Topić zaustavio autobus na stanici Stevanović je kroz prednja vrata u krilo Topića bacio bombu, koja je vozača ubila na mjestu. Nakon napada, koji je šokirao javnost, Stevanović je pobjegao i skrivao se 36 časova. Uhapšen je u jednoj od najvećih policijskih potjera koju pamti Banjaluka. U potrazi je, osim policajaca i inspektora, te specijalno obučenih pasa za ovu namjenu, učestvovao i helikopter.

Četiri godine prije ubistva, 6. marta 2010. godine, Željko Stevanović je zapalio automobil pokojnog Bore Topića. Tada je konstatovano da se radi o psihijatrijskom bolesniku, ali mu nije bila izrečena mjera liječenja.

Gotovo identična situacija bila je i u slučaju brutalnog ubistva beskućnika Brune Rolda (52) u novembru ove godine u Banjaluci, zbog koje su u međuvremenu uhapšene tri osobe.

Ovo ubistvo je odmah nakon hapšenja priznao Rade Drljača (24). Uvidom u kaznenu evidenciju Drljača je u nekoliko navrata bio osuđivan, i to pravosnažno u proteklih godinu dana.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Međutim, u septembru ove godine pravosnažno je bio osuđen na obavezno psihijatrijsko liječenje. Dakle, dva mjeseca uoči ubistva Drljača je već bio prepoznat od strane pravosudnog sistema kao osoba koja bi se trebala liječiti u psihijatrijskoj klinici. Umjesto toga, mladić je završio na ulici, a kasnija brutalnost koju je pokazao prilikom ubistva Rolda govori da Drljača ima ozbiljnih psihičkih problema.

Pročitajte još

Podsjetimo, u novembru ove godine na zgarištu napuštene kuće pronađeno je beživotno tijelo beskućnika Brune Rolda. Istragom i kasnijom obdukcijom utvrđeno je da je Rold ubijen, tačnije zaklan, a zatim zapaljen. Ugljenisamo tijelo pronašli su vatrogasci prilikom gašenja požara. Obdukcija je utvrdila da je Rold imao višestruke povrede i prelome po tijelu, odnosno da je uoči ubistva bio teško pretučen.

Pravnici i psiholozi su jednoglasni da bi se zakonske odredbe trebale mijenjati pod hitno kako bi se u budućnosti izbjegli ovakvi slučajevi.

Psiholog Aleksandar Milić navodi da bi se u konkretnim slučajevima trebalo raditi na ažuriranju istražnih procedura.

Problem je veliki. Zato postoje istražne procedure koje treba ažurirati kako se osobe kojima je izrečena mjera obaveznog psihijatrijskog liječenja odmah upute na liječenje, a ne da budu na slobodi i izvrše još teže krivično djelo – rekao je Milić.

Dodaje i kako veliki problem postoji i u pogledu zadržavanja osoba na psihijatrijskom lečenju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu