Društvo

Nakon zabrane izvoza reagovao i Kresojević "Ne postoji volja da se smanji cijena peleta"

Savjet ministara BiH na vanrednoj telefonskoj sjednici donio je prošle sedmice Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta do 31. oktobra 2022. godine.

Nakon zabrane izvoza reagovao i Kresojević "Ne postoji volja da se smanji cijena peleta"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tim povodom reagovao je i gradski menadžer u Banjaluci, Bojan Kresojević, koji kaže da Vlada RS i Savjet ministara BiH ne žele da smanje cijenu peleta i da ne postoji nijedno drugo obrazloženje za situaciju u kojoj proizvođači peleta imaju zabranu izvoza.

– Oni ne prodaju pelet na domaćem tržištu, nego čekaju da izvezu po ekstra dobiti i to ekstra dobiti koju bi ostvarili na državnim šumama, a da budžet građana Republike Srpske od toga nema ništa. A da se građani Republike Srpske kao i dosad guše u visokim cijenama peleta. Dakle, sada je trenutno cena peleta negdje oko 900 KM, pa čak i 1.000 KM po tonu, iako troškovi poslovanja ne prate taj nivo cijena. Ne postoji nijedno drugo obrazloženje nego da Vlada RS i Savjet ministara BiH ne žele da smanje cijenu i da postoji dogovor sa proizvođačima da bude status kvo – istakao je Kresojević.

Dodaje da je do 31. oktobra zabranjen izvoz peleta, a sa druge strane, da proizvođači peleta ne izvoze na domaćem tržištu.

Pročitajte još

– Dakle, to je situacija koja ne odgovara nikome. Dakle, ta mjera je propisana samo do 31. oktobra ili što bi naš narod rekao “drži vodu dok majstori odu”, odnosno, dok prođu izbori. Nakon čega će proizvođači peleta na osnovu povoljne, normalne cijene koju imaju prema Šumama Republike Srpske, da imaju normalne troškove, a da izvoze na međunarodnom tržištu uz ekstra profit. Ono što je pravilna reakcija na ovu situaciju jeste da Vlada Republike Srpske donese uredbu o ograničenju cijene peleta na 400 KM, i da se po tome ugledaju na Vladu Srbije koja je donijela uredbu o ograničenju – rekao je Kresojević.

Isto tako, Kresojević ističe da je u ovoj situaciji razumno da Savjet ministara BiH donese odluku kojom će se omogućiti izvoz jedne tone peleta tek nakon što se prodaju dvije tone peleta na domaćem tržištu.

– I da ta odluka traje za cijelu sezonu. I to je sasvim jednostavno rješenje kako da se cijena peleta izvede na normalan nivo na cijenu od 400 KM. S obzirom da se na sastanku koji sam zakazao za 12 časova nisu pojavili ni predstavnici Ministarstva poljoprivrede i šumarstva RS, niti predstavnici Privredne komore iz oblasti drvne industrije, niti predstavnici Šuma RS, ne postoji nijedno drugo rješenje, niti zaključak, osim da je njihovo djelovanje sinhronizovano, a da vodi u tom pravcu da ne postoji volja da se smanji cijena peleta – istakao je Kresojević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu