Politika

MIGRANTI U BiH I KORONA Gradi se novi kamp, sve izbjeglice moraju pod zdravstveni nadzor

Migranti koji se nalaze po napuštenim objektima, uskoro će biti smješteni u novi kamp koji se gradi kod Bihaća, kako bi i oni, kao i ostali, bili pod zdravstvenim nadzorom.

MIGRANTI U BiH I KORONA Gradi se novi kamp, sve izbjeglice moraju pod zdravstveni nadzor
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kriza izazvana pandemijom virusa korona, potpuno je bacila sjenu na migrantsku krizu, pa se ovih dana malo šta može čuti o kretanju migranata unutar BiH.

Iako je na početku pandemije bilo govora o tome da su migranti najveća opasnost u širenju zaraze virusa korna, sada im se, tvrde stručnjaci, ne daje tolika pažnja.

Pročitajte još

U većini dijelova BiH i njihovo kretanje jeste ograničeno, u kampovima imaju zdravstveni nadzor, međutim, postoje oni koji ne znaju puno o mjerama koje su sprovede, niti virusu korona.

Stručnjaci upozoravaju da neki od njih još uvek pokušavaju da pređu granicu i dođu do Njemačke, potpuno neupućeni u krizu i mjere koje se sprovode u BiH, jer do sada nisu bili u kampovima.

U BiH ima oko 7.000 registrovanih migranata, dok mnoge procjene pokazuju da za najmanje 2.000 njih nema mjesta u privremenim prihvatnim centrima, zbog čega se i gradi kamp na lokaciji Lipa kod Bihaća.

U kampu će prioritetno biti izmješteni migranti koji trenutno borave u napuštenim objektima u Bihaću, a samim tim i bez zdravstvenog nadzora.

Nema zaraze u kampovima

Sa druge strane, kada su u pitanju migranti u prihvatnim centrima, nadležni tvrde da tu problema nema.

Ministar bezbednosti BiH, Fahrudin Radončić rekao je da je jako važno da se očuva stanje da virus nije ušao u migrantsku populaciju i migrantske centre, gdje ima više od 6.500 ljudi.

Pročitajte još

Dodao je da, zahvaljujući Službi za poslove sa strancima i trijažama koje obavlja, nije dozvoljeno da se pridošli migranti iz jednog kantona u drugi, miješaju i da tako poraste rizik od korona virusa.

Na nama je, odnosno IOM-u, Službi za poslove sa strancima i drugima koji rade s migrantima, da probamo da takvo stanje očuvamo – naveo je Radončić na konsultacijama sa svim policijskim direktorima i komesarima u BiH.

Iako nadležni tvrde da u BiH nema zaraženih migranata u prihvatnim centrima, mnoge zemlje te probleme već imaju.

Primjer je Grčka, koja je stavila u karantin prihvatni centar za migrante Ritsona, nakon što je ustanovljeno da je 20 migranata zaraženo virusom korona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije