Svijet

"Nas i dalje niko ne sluša i ne čuje kao Evropljane" Razočarenje zbog neotvaranja pregovora za Tiranu i Skoplje

Premijeri Albanije i Sjeverne Makedonije Edi Rama i Dimitar Kovačevski izrazili su razočarenje što njihove zemlje na Samitu EU -zapadni Balkan u Briselu nisu dobile otvaranje pristupnih pregovora sa Unijom i što ovaj region ne posmatraju kao Evropljane.

"Nas i dalje niko ne sluša i ne čuje kao Evropljane" Razočarenje zbog neotvaranja pregovora za Tiranu i Skoplje
FOTO: V. MITIĆ/RINGIER

Rama je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom Sjeverne Makedonije Dimitrom Kovačevskim i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, nakon Samita, rekao da mu je žao EU jer zemlje Balkana posmatra kao goste, iako su i oni Evropljani.

Osjećam se loše, jer nas i dalje niko ne sluša i ne čuje kao Evropljane, nego kao goste u jednoj podijeljenoj kući i to je jako zabrinjavajuće. Čak ni pandemija ni rat nisu uspjeli da ujedine Evropljane, ocijenio je Rama, te dodao da Albanija čeka osam godina na početak pregovora.

On je naveo da nije problem samo stav Bugarske, nego zato što se EU umorila od proširenja i postala više instrument za pojedinačne članice, kao što je Bugarska, da “kidnapuju” ili “stopiraju” proširenje, što je sramota. Čuli smo ovdje da je (ruski predsjednik Vladimir) Putin bolestan, ali ne mogu da kažem da i ova kuća ovdje djeluje zdravo. Nećemo da čekamo Godoa – poručio je Rama i dodao da danas u Briselu nije primijetio da će se nešto promijeniti.

Govoreći o pritiscima iz EU na Srbiju da uvede sankcije Rusiji, Rama je istakao da svako treba da zna da je Srbija u drugačijem položaju i da je u njoj realnost potpuno drugačija. Pokušao sam da im objasnim da se radi o zemlji gdje je Putin popularan kod 80 odsto građana, ali da je to i zemlja koja je, suprotno svim očekivanjima, tri puta podržala Zapad, čak i glasala za izbacivanje Rusije iz Komiteta UN za ljudska prava – rekao je Rama, dodajući da ne vidi zašto bi se išlo do krajnjih granica u zahtjevima.

Pročitajte još

On je naglasio da Srbija jednostavno nije u poziciji da tako brzo prihvati sve sankcije protiv Rusije, te naveo da to može izazvati kontraefekat. Ko će sve to da plati? To će prije svega da osjete narodi naših zemalja… Mi ne želimo rat, ne trebaju nam sukobi, tenzije u našem regionu, ne treba da se stvara još jedan problem – naveo je Rama.

Ocijenivši da će konačni mir u regionu doći kroz inicijativu “Otvoreni Balkan”, on je rekao da je na Samitu zatražio punu podršku za ovu inicijativu koju čine Srbija, Albanija i Sjeverna Makeodnija, ali da su u EU čak i oko toga podijeljeni. Slike su lijepe, riječi su lijepe, ali bilo bi bolje da imamo konkretnih rezultata. Mi na Balkanu nećemo odustati i jednog dana ćemo postati članice EU. Moj apel liderima EU bio je – nemojte da ubijete našu vjeru u našu evropsku budućnost. Nadam se da ćemo stići u EU prije narednog vijeka, u ovom vijeku – poručio je Rama.

Kovačevski je rekao da je Sjeverna Makedonija mnogo uradila i donijela teške odluke, ali da nije dobila otvaranje pregovora sa EU, te dodao da je to ozbiljan problem i udar na kredibilitet EU i da Sjeverna Makedonija, i Albanija, i region ne smiju da dozvole da tapkaju u mjestu, te uputio kritike na račun EU. Vrijeme je da EU ispuni svoja obećanja. Na EU je da preduzme nove korake – istakao je Kovačevski i kritikovao Bugarsku zbog blokade koju je nametnula Sjevernoj Makedoniji.

Što se tiče prijedloga francuskog predsjednika Emanuela Makrona o “novoj političkoj zajednici”, Kovačevski je rekao da on u sadašnjoj formi nije prihvatljiv i da mora sadržati formulaciju da garantuje makedonski jezik, kulturu i identitet, što je crvena linija, kao i da Bugarska ne nameće nove zahtjeve.

On je naveo da će Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija kroz inicijativu “Otvoreni Balkan” evropeizirati svoje zemlje.

Odgovarajući na novinarsko pitanje šta radi danas u Briselu sa liderima Sjeverne Makedonije i Albanije, kada je Srbija već otvorila pregovore sa EU, Vučić je izjavio da je htio da pokaže posvećenost i podršku za ove dvije zemlje, jer to dobri susjedi rade. Oni su isto pružili podršku meni. Mogu da kažem da smo dobri susedi, to dobri susedi rade. Ne radi se o formalnoj obavezi Srbije da podržava Albaniju i Severnu Makedoniju, ali to je postalo nešto što se prirodno odvija, ponosni smo što podržavamo naše komšije – naveo je Vučić.

On je rekao da će se vidjeti na zimu ko će prvi podržati ove zemlje, te dodao da će i Srbija očekivati da dobije podršku od svojih susjeda, što je normalno, pošteno i pristojno ponašanje.

Kada je riječ o posljedicama rata u Ukrajini, Vučić je istakao da je taj rat izazvao mnogo problema i Srbiji, ali da će se tek analizirati koliko je problema donio kada se završi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije