Zabava

Naučnici POPTUNO SLUĐENI: Neočekivano otkriće IZAZOV postojećim teorijama o nastanku galaksija

Astronomi su, na svoje veliko iznenađenje, otkrili galaksiju koja gotovo da nema tamne materije, nevidljive i zagonetne materije za koju se smatra da djeluje kao neka vrsta “lijepka” koji pomaže u formiranju galaksija.

Naučnici POPTUNO SLUĐENI: Neočekivano otkriće IZAZOV postojećim teorijama o nastanku galaksija
FOTO: TANJUG/AP

Ovo otkriće je “izazov postojećim teorijama o nastanku galaksija”, istakao je Piter van Dokum sa Univerziteta Jejl, u Sjedinjenim Državama, glavni autor studije objavljene u sredu u časopisu “Nature”.

Spomenuta galaksija nazvana NGC 1052-DF2, ili kraće DF2, udaljena je od Zemlje 65 miliona svjetlosnih godina i pripada grupi ultradifuznih galaksija veoma male gustoće. Veća je od Mlečnog puta, naše galaksije, a ima 250 puta manje zvijezda.

Riječ je o nevjerovatnom otkriću jer se smatra da bi galaksije trebale sadržavati više tamne nego obične materije – ističe institut za astronomiju i astrofiziku Danlap pri Univerzitetu u Torontu čiji su istraživači učestvovali u izradi studije.

Obična materija (atomi) koja čine zvijezde, planete, gas i prašinu galaksija čini tek 5 odsto svemira.

Tamna materija koja je i danas jedna od najvećih zagonetki savremene astrofizike, čini više od 25 odsto svemira.

Ona je nevidljiva i može se otkriti samo na temelju njenog gravitacijskog djelovanja na druga tijela u svemiru. Naučnici misle da ona galaksijama daje dodatnu masu, što stvara “višak” gravitacije koji omogućuje galaksijama da se ne raspadnu.

Naučnici su dosad smatrali da “sve galaksije imaju tamnu materiju”.

– Ovako velika galaksija morala bi imati trideset puta više tamne nego obične materije – rekao je za AFP Roberto Abraham sa Univerziteta u Torontu.

– Umjesto toga, otkrili smo da uopšte nema tamne materije. To ne bi smjelo biti moguće – dodao je.

DF2 je otkriven pomoću originalnog optičkog teleskopa nazvanog Dragonfly (Vilin konjic). Konstruisali su ga Piter van Dokum i Roberto Abraham. Postavljen je u Arizoni i ima 48 sočiva.

Njime se mogu posmatrati svemirska tijela veoma slabog sjaja. Zahvaljujući tome je i mogao da otkrije ultradifuzne galaksije, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije