NE MOŽE BEZ DRAME Odbojkaši Srbije u pet setova izborili polufinale Evropskog prvenstva

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije igraće u polufinalu Evropskog prvenstva. Ni ovaj put nije moglo bez drame, izabranici Slobodana Kovača pobijedili su Ukrajinu u četvrfinalu sa 3:2 (21:25, 25:23, 25:22, 19:25, 15:9).

U prilično izjednačenom prvom setu, u kojem su se ekipe smjenjivale u vođstvu, Srbija je u završnici došla do prednosti od 20:18 i kada se činilo da će rutinski privesti ovaj set kraju, Ukrajina se probudila, stigla do izjednačenja 21:21, a onda serijom 4:0 okončala prvi set.

Nastavila je Ukrajina sa sjajnom igrom i na otvaranju drugog seta. Povela je sa 5:1 i u tim trenucima izgledalo je da će Ukrajina doći i do prednosti od 2:0 u setovima. Međutim, Srbija je polako podizala nivo igre i počela da topi prednost Ukrajinaca. Potom je stigla i do izjednačenja na rezultatu 14:14.

Ukrajina je ponovo imala inicijativu i prednost od četiri poena (21:17), a onda na servis dolazi Aleksandar Atanasijević koji fantastičnom serijom Srbiji donosi čak pet vezanih poena i vođstvo od 22:21. Ovo je izavranicima Slobodana Kovača donijelo mir i sigurnost za pobjedu u drugom setu rezultatom 25:23.

Treći set donio je rutinsku igru Srbije, koja je čak pet puta imala pet poena viška, a na kraju je dobiila treći set rezultatom 25:22.

U četvrtom setu, Ukrajina je prva došla do dva poena viška (10:8). Ukrajinci su sjajnom serijom stigli do prednosti od 15:10. Za razliku od prva tri seta, u četvrtom su Ukrajinci smanjili rizik na servisu, više su taktizirali, što im je donijelo veliko vođstvo i čak šest poena viška u završnici ovog seta (23:17).

Pokušao je Slobodan Kovač tajm-autom da probudi svoje igrače ali to mu nije pošlo za rukom pa se ušlo u peti odlučujući set.

Odlično je Srbija otvorila peti set, povela sa 4:1, a na promjeni strana Srbija je vodila sa 8:3 što joj je donijelo relativno mirnu završnicu odlučujućeg seta i sedam meč lopti. Iskorištena je treća, pa je Srbija ostala u trci za medalju na šampionatu Evrope.

Aleksandar Atanasijević je osvojio 24 poena i bio je nabolji poenter meča, dok je za najboljeg igrača proglašen Uroš Kovačević, koji je osvojio 21 poen.

Za Srbiju će ovo biti 11 polufinale, a čak 9 puta nakon prethodnih 10 polufinala Srbija je osvajala medalju.

Srbija će u petak u polufinalu igrati protiv Francuske, koja je bila bolja od Italije sa 3:0 (25:15, 27:25, 25:14).

Polufinalni meč igra se u petak u Parizu.