Društvo

NE PLATE SMEĆE, ISKLJUČE IM VODU Mještani ugljevičkih sela pišu peticije zbog novog pravilnika

Od maja prošle godine u ugljevičkim selima organizovan je odvoz smeća po cijeni od 11,7 maraka po domaćinstvu.

NE PLATE SMEĆE, ISKLJUČE IM VODU Mještani ugljevičkih sela pišu peticije zbog novog pravilnika
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj posao povjeren je preduzeću koje je i distributer vode, pa na istom računu obračunavaju obje usluge.

Mještani pojedinih sela žalili su se na cijenu koja nije bila navedena u ponuđenim ugovorima, zbog čega su stigli i do suda.

Nakon pojediničanih žalbi, mještani sela Tutnjevac uputili su i peticiju, zatraživši da se cijena odvoza smeća određuje po broju članova u domaćinstvu, kao što je to rađeno u gradu, i da ugovorom budu jasno definisane obaveze.

Novi cjenovnik na snazi je od 1. maja i jedinstven je za sve građane.

Mještani ugljevičkih sela kažu da će plaćati smeće, ali traže zakonska prava.

Dušan Mihajlović iz Tutnjevca, kod Ugljevika, naglašava da niko ne odbija da plati ovu komunalnu uslugu, ali da se mora definisati kada se smeće vozi i pod kojim uslovima.

Mi znamo da se smeće mora plaćati, ali nedopustivo je da onima koji to ne rade isključe vodu. Te dvije usluge nisu povezane iako ih obavlja isto preduzeće – kaže Mihajlović.

On podsjeća da ga je ugljevički “Kompred” tužio, ali da su takvi  predmeti svaki put “padali ” na sudu jer preduzeće nije imalo potpisane ugovore s korisnicima.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Mještani su tražili da se oformi komisija koja će usaglasiti cijene, ali i utvrditi ko i po kojoj cijeni treba da plati.

– U gradu jedna cijena, u selu druga. Ne može biti ista cijena u selu za domaćinstva u kojima živi jedna osoba i za petočlanu porodicu – kaže Milivoje Mihajlović.

Zbog nepostojanja ugovora, većina sudskih postupaka okončana je u korist mještana.

– Mjesečna cijena od 11,70 KM bila je nerealna. Niti imam ugovor, niti su mi rekli gdje da to odlažem, niti koliko često će to smeće odvoziti. I nama će biti lakše kada ne budemo morali da razmišljamo gdje sa otpadom. Ali ne pristajemo da platimo retroaktivno za nešto što nismo koristili. I ta tužba je pala na sudu – kaže Mihajlović.

On ponavlja da će smeće plaćati kada budu definisani svi uslovi i kada u ugovoru bude navedena i cijena.

Mještani su se žalili i Ustavnom sudu Srpske. Odluka o komunalnom redu Opštine Ugljevik, prema kojoj je obavezno plaćanje odvoza smeća, bez obzira da li je ugovor zaključen, proglašena je neustavnom.

U Udruženju potrošača kažu da po zakonu svaki davalac usluge mora imati ugovor i da se za svaku uslugu mora izdati poseban račun.

Predsjednik Skupštine Udruženja potrošača “Zvono” Jovan Vasilić kaže da se ne može izdavati ni isti račun za dvije usluge.

– Bez obzira što može da se navede da je smeće ovoliko, a voda ima drugu cijenu, oni su to iskazivali u zbirnom obliku – kaže Vasilić.

Direktor preduzeća “Kompred” Milan Lazić tvrdi da nijednom korisniku nije uskraćena jedna usluga ako nije plaćao drugu.

– Odvojeni su cijena smeća i vode, a decidno piše koliko šta košta i koji je račun – kaže Lazić.

Priznaju da u ponuđenim ugovorima nije mogla biti navedena cijena dok ona nije bila usaglašena.

Prijete nove tužbe

Prema novom cjenovniku, jedan član domaćinstva odvoz smeća plaća 6,41 marku bez PDV-a , dva člana 7,86 maraka, a tri i više 10 maraka.

Od 4.000 korisnika, ugovor je sklopilo već oko 3.000. U “Kompredu” najavljuju da će tužiti sve koji ne potpišu ugovor.

– Nemamo drugog izbora jer moramo obezbijediti održivost našeg preduzeća – kaže Lazić.

Tužbe su, kažu, najnepopularnija mjera. Cilj im je da sačuvaju životnu sredinu, ali i da naplate potraživanja koja su dostigla 400.000 maraka.

Cijene odvoza smeća su, tvrde, daleko od ekonomskih, jer dnevno prikupe oko 15 tona čije odlaganje na deponiji, udaljenoj 20 kilometara, košta 50 maraka po toni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije