Društvo

NE UTIČE NA PLODNOST Protiv korone treba da se vakcinišu i žene koje planiraju trudnoću

Trenutno nema dokaza da bilo koja vakcina protiv kovida 19 utiče na plodnost, pa osobe koje planiraju trudnoću ne treba da je odgađaju zbog vakcinacije protiv ove bolesti.

NE UTIČE NA PLODNOST Protiv korone treba da se vakcinišu i žene koje planiraju trudnoću
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Specijalista kliničke farmacije, primarijus Tijana Kovačević, ističe da ovo važi naročito za osobe koje su u rizičnim grupama i kojima se vakcinacija naročito preporučuje.

– Razlog je što se vakcinacijom smanjuje rizik od infekcije u trudnoći, te mogućih posljedičnih komplikacija. Dakle, ne postoji mogući mehanizam kojim bi vakcina mogla da utiče na plodnost. Evropsko udruženje za humanu reprodukciju je iznijelo zvaničan stav da je potrebno odložiti procedure potpomognute oplodnje za nekoliko dana poslije druge doze vakcine, a preporučuje se veći oprez kod implantacije embriona, gdje se predlaže odgađanje procedure i do dva mjeseca – objašnjava doktorica Kovačević za Srpskainfo.

Pročitajte još

Dodaje da, kad je riječ o vakcinaciji trudnica i dojilja, svjetski autoriteti iz oblasti ginekologije i akušerstva preporučuju da vakcine budu  dostupne ovim kategorijama, a naročito onima koje se nalaze u povećanom riziku od obolijevanja od kovida 19.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

U nekoliko objavljenih istraživanja, uočeno je da trudnice koje imaju simptome kovida 19 imaju veći rizik od teškog oblika bolesti u odnosu na osobe koje nisu trudne. Iako je apsolutni rizik od razvoja teškog oblika bolesti jako mali, pokazano je da trudnice imaju veći rizik od prijema u intenzivnu njegu, liječenja sa ECMO aparatom i smrti. Trudnice sa komorbiditetima kao što su dijabetes i gojaznost imaju dodatno povišen rizik od navedenog. U skladu sa tim, Američki centar za kontrolu bolesti proglasio je trudnoću za nezavisni riziko faktor od teške forme kovida 19 – kaže dr Kovačević.

Prema njenim riječima, od vakcina koje su dostupne u Srpskoj, jedino Fajzer/Biontek u svom uputstvu nije navela da su trudnoća i dojenje kontraindikacija za njenu primjenu.

– Za sada podaci o primjeni vakcina protiv kovida 19 tokom trudnoće postoje samo za vakcine Fajzer/Biontek, Modernu i Jansen, kroz navedeni registar Američkog centra za kontrolu bolesti. Ovo ne znači da druge vakcine nisu bezbjedne tokom trudnoće i dojenja, ali nam podaci o njihovoj primjeni u ovim osjetljivim populacijama još nisu dostupni – ističe dr Kovačević i dodaje da je, kada se razmatra preporuka za primjenu određene vakcine kod trudnica i dojilja, potrebno razmotriti tri stvari.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– To su potencijalni benefit od vakcinacije, potencijalni rizik od bolesti za majku i za fetus, odnosno za majku i za odojče, i bezbjednost za majku i fetus, odnosno za majku i odojče. Vakcine protiv kovida 19 još  nisu ispitane na trudnicama u kontrolisanim kliničim studijama. Centar za kontrolu bolesti u SAD vodi istraživanje pod nazivom “vi sejf”, za praćenje trudnica koje su primile vakcinu i koje spontano prijavljuju kroz aplikaciju na mobilnom telefonu da su dobile vakcinu u periodu od 30 dana prije začeća ili tokom trudnoće. Do sada je kroz ovu aplikaciju prijavljeno preko 106.000 trudnica, od čega je u registar uneseno i analizirano oko 4.700 trudnica koje su primile jednu od vakcina koje su dobile uslovno odobrenje za promet od strane Američke agencije za hranu i lijekove. Prijavljene neželjene reakcije nisu značajno narušile zdravlje nijedne trudnice. Analizirani su i objavljeni podaci o 827 trudnoća koje su završene, a uočeno je da nije bilo razlike u riziku od pojave komplikacija u odnosu na ranije podatke dobijene iz opšte populacije. Centar za kontrolu bolesti nastavlja sa prikupljanjem podataka nakon čega će objaviti konačne rezultate analize – kaže dr Kovačević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije