Politika

"Nećemo moći glasati" Dodik o blokadi razvojnih projekata

Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da će predstavnici SNSD na nivou BiH biti onemogućeni da glasaju za bilo kakav projekat ukoliko bude nastavljena blokada razvojnih projekata.

Milorad Dodik
FOTO: SRNA

Nakon sjednice Izvršnog komiteta SNSD, Dodik je rekao da su zadovoljni činjenicom da je deblokiran projekat istočne gasne konekcije, ali smatraju da će doći do blokade u Predsjedništvu BiH.

– Moraćemo naći način kako da se dalje krećemo u toj vrsti priče – rekao je Dodik na konferenciji za novinare.

Dodik je naveo da je SNSD ocijenio da se politika u Predsjedništvu BiH odvija na isti način kao i ranije, odnosno da su vidljivi pojedinačni nastupi članova Predsjedništva.

– SNSD je konstatovao da Predsjedništvo BiH samo u cjelini može da predstavlja BiH. Svaki pojedinačni nastup je pojedinačni nastup člana Predsjedništva i može da govori u ime svog kapaciteta, a ne cjeline Predsjedništva – istakao je Dodik.

Dodik je rekao da je SNSD zadovoljan ostvarivanjem dogovora sa partnerima na nivou BiH kada je riječ o kadrovskim pitanjima.

“Eksperti OHR za imovinu su irelevantni”

Dodik je ocijenio kao potpuno irelevantno to što se eksperti koje je okupio OHR bave pitanjem imovine, ističući da je to pitanje regulisano Ustavom BiH.

Odgovarajući na pitanje novinara u Banjaluci nakon sjednice Izvršnog komiteta SNSD da je u tom timu i bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić, Dodik je rekao da Mandić ne predstavlja Republiku Srpsku i da on može biti samo “relevantan za Kristijana Šmita koji nije relevantan”.

Dodik je podsjetio na nekadašnjeg eksperta EU za imovinu Rajnharda Pribea koji je prije više godina uradio svoju analizu, ne uvažavajući pri tome Ustav, a koja je bila odbačena.

– Tako će biti odbačena i ova. To je više da se oni “igraju” i troše pare. Takođe se prvi put dešava i da OHR želi nešto da propagira i ne znam koje je medijske kuće izabrao. Problem je u tome što nisu u pravu i žele da se putem medijske prezentacije stekne utisak koji bi im pomogao da bespravno sprovedu to što žele da naštete Srpskoj – naveo je Dodik.

Pročitajte još

On je podsjetio na spekulacije koje predstavnici međunarodne zajednice čine sa Ustavom, navodeći primjer američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija koji citira samo ono što mu odgovara iz određenog člana Ustava BiH, a onda staje i ne pominje šta se dalje navodi u tom istom članu.

Dodik je istakao da ključno pitanje kada je riječ o određenim međunarodnim predstavnicima ono što je iznio američki diplomata Derek Šole, prema kojem je djelovanje u BiH za njih lično.

– To govori da se mi ovdje obračunavamo sa ličnostima koje imaju loše namjere prema BiH i Republici Srpskoj. Nije problem slovo Dejtona ni slovo Ustava, i mi to uporno govorimo i ne možemo da prihvatimo tumačenja koje dolaze od Šolea, Gabrijela Eskobara i drugih silnih međunarodnih trabanata kao što je Kristijan Šmit – naveo je Dodik.

I dalje na raspolaganju 15 miliona KM odbranu od poplava u Prijedoru

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da je i dalje na raspolaganju novac koji je namijenjen za projekte odbrane od poplava na području grada Prijedora, ali da nisu riješeni imovinsko-pravni problemi.

– Novac je na raspolaganju i to može da se riješi, ali nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi jer određeni broj privatnih lica nije prihvatio nagodbu sa gradom i traže procedure pred sudom, a to traje sigurno tri do četiri godine – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci poslije sjednice Izvršnog komiteta SNSD-a.

Milorad Dodik
FOTO: SRNA

On je napomenuo da nije na njemu da rješava imovinsko-pravne probleme.

Dodik je u aprilu 2021. godine, kao tadašnji srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH, rekao da će institucije Republike Srpske obezbijediti 15 miliona KM za odbranu od poplava na području grada Prijedora.

Sporazum sa Islamskom zajednicom ne može davati povlaštena prava

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da je stav Izvršnog komiteta te stranke da do sporazuma BiH sa Islamskom zajednicom treba doći što prije, ali da taj sporazum ne može da bude izvan okvira prava datih drugim predstavnicima vjerskih zajednica u BiH niti može davati povlaštena prava pripadnicima Islamske zajednice.

– Prijedlog koji vidimo je pun zahtjeva za ekskluzivitet i davanje povlaštenih prava predstavnicima Islamske vjerske zajednice. U tom pogledu naša politika ne može da bude u funkciji podrške bilo kakvom kretanju te vrste. Dakle, ujednačen pristup, onako kao što to imaju prava i drugi – istakao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sjednice Izvršnog komiteta.

On je dodao da je BiH sekularna zemlja i da u njoj ne može niko da ima ekskluzivitet.

– Podržavamo da se pitanje reguliše međusobnim ugovorom i da taj međusobni ugovor treba da bude postignut i sa Islamskom vjerskom zajednicom, kao što je to postignuto i sa Srpskom pravoslavnom crkvom i sa Katoličkom crkvom – rekao je Dodik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu