Društvo

Neizvjesna sudbina nekada NAJVEĆE GOVEDARSKE FARME u BiH: "Farmland” još nije dobio novog vlasnika

Vlasnička struktura u nekada najvećoj govadarskoj farmi u BiH, “Farmland” Nova Topola, još nije promijenjena niti je počela proizvodnja, iako je bilo najavljeno da će se to desiti u februaru.

Neizvjesna sudbina nekada NAJVEĆE GOVEDARSKE FARME u BiH: "Farmland” još nije dobio novog vlasnika
FOTO: FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Predrag Zgonjanin, predsjednik Upravnog odbora “Farmlanda”, kaže da novi vlasnik još nije uplatio novac.

Osnovni razlog za to su birokratske prepreke, koje nisu samo kod nas ogroman problem nego i u ovom našem poslu su osnova kašnjenja – tvrdi Zgonjanin.

Kaže da ime kupca, sa kojim je rukovodstvo “Farmlanda” potpisalo kupoprodajni ugovor, kao i vrijednost kupoprodaje ne mogu “još da puste u javnost je im to ne nalaže klauzula ugovora”.

– Ono što sigurno možemo da potvrdimo je da će dio iznosa biti iskorišten za namirenje povjerilaca, u prvom redu radnika. Među povjeriocima je i država. Smatramo da će izvan tog novca preostati oko deset miliona maraka za ponovno pokretanje proizvodnje – tvrdi Zgonjanin.

Privatizacija

Kaže da je veoma bitno da “Farmland” ima osigurano tržište.

– Na radnike ćemo gledati sa posebnom pažnjom bez obzira da li su bili s nama u sporu ili ne, jer apsolutno nakaradnoj privatizaciji niti su doprinijeli uprava i rukovodstvo “Farmlanda” niti su tome doprinijeli radnici – navodi predsednik UO ove farme.

Dodaje da je ugovorom predviđeno da novi vlasnik preuzme 70 odsto akcionarskog kapitala, a ostatak će biti u vlasništvu dosadašnjih akcionara.

Vlasnici

Zgonjanin nije rekao ni kada bi mogla da bude promijenjena vlasnička strukutra, odnosno kada će kupac da uplati novac.

Najveći vlasnici u “Farmlandu” je FL grupa d.o.o. Nova Topola (43,1 odsto) i Farmland LCC (36,9 odsto). Republika Srpska, posredstvom Penzijskog rezervnog fonda i Fonda za restituciju, u ovoj farmi ima gotovo 8 odsto vlasništva.

Jedan od radnika ove farme rekao je za Srpskainfo da u ovoj farmi na posao dolazi samo nekoliko radnika iz uprave i portiri. Kaže da im uprava duguje najmanje šest plata, a da niko od njih nema informaciju šta će se desiti i da li će zaista dobiti novog vlasnika.

– Bilo je priča da dolaze Kinezi, pa izgleda da ni od toga nema ništa – kaže ovaj radnik.

Sunovrat

Nikome nije jasno kako je ova farma doživjela sunovrat, jer su od Investiciono-razvojne banke dobili dva povoljna kredita od 18 miliona maraka plus 500 junica u vrijednosti 10 miliona maraka i stočnu hranu od novca poreskih obveznika.

Osim toga, bila je dokapitalizacija farme od strane dva fonda IRB u ovo preduzeće u vrijednosti od oko 1,6 miliona KM. Nisu pomogle ni date koncesije za poljoprivredno zemljište. Svake godine do 2016. godine bili su korisnici poljoprivrednih podsticaja.

Za manje od 10 godina, od kada je država počela da „pumpa“ pare u nekada najveću govedarsku farmu u Bosni i Hercegovini, stanje u „Farmlandu“ u Novoj Topoli kod Gradiške je katastrofalno.

Blokirani računi

Za direktne poreze duguju 3,9 miliona maraka (Poreskoj upravi RS), za indirektne poreze oko 790.000 KM (Upravi za indirketno oporezivanje).

Računi u bankama su im već duže vrijeme blokirani, a među najvećim povjeriocima su IRB RS, jedna kompercijalna banka i radnici koji potražuju više od 300.000 maraka za neisplaćene plate.

Na Banjalučkoj berzi je još prije godinu dana ovoj privatnoj kompaniji zaustavljeno trgovanje akcijama jer nisu dostavili revizorski izvještaj o poslovanju za 2015. godinu. U finansijskom izveštaju su naveli da imaju 15,5 miliona maraka akumuliranog gubitka.

Uprava tvrdi da su glavni krivci propasti sudske presude, odnosno obaveze solidarne odgovornosti bivšeg PIK “Mladen Stojanović” i loša privatizacija.

Skinuto 10 miliona KM sa računa

Ministar poljoprivrede Stevo Mirjanić kaže da je glavni uzrok finansijskih problema na farmi „Farmlandu“ loše sprovedena privatizacija bivšeg PIK „Mladen Stojanović“ u čijem je sastavu bila i Radna jedinica govedarska farma u Novoj Topoli.

Istakao je da po osnovu izvršnih sudskih presuda, a na osnovu solidarne odgovornosti, sa računa „Farmlanda“ skinuto više od 10 miliona KM.

– Ta sudska izvršenja su uzrokovala probleme sa obrtnim sredstvima, usljed čega nije bilo moguće proizvesti dovoljne količine kvalitetne stočne hrane – rekao je Mirjanić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije