Banjaluka

Nekad ih dijelili rutinski, a sada nastao problem: Poslovni prostori postali oružje u političkoj borbi (FOTO)

Dodjela poslovnih prostora, koji su u vlasništvu Grada Banjaluka, u zakup udruženjima, organizacijama i drugim pravnim licima, sve češće je povod za svađe u gradskoj Skupštini - od tvrdnji da se sa njima ne “rukovodi domaćinski“ pa do optužbi da se oni koriste za potkusurivanje s političkim protivnicima.

Nekad ih dijelili rutinski, a sada nastao problem: Poslovni prostori postali oružje u političkoj borbi  (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Posljednja žrtva takvih natezanja je FK Budućnost, u kojem trenira veliki broj djece.

Raspodjela ovih gradskih nekretnina se prethodnih godina uglavnom obavljala rutinski, bez bilo kakve rasprave. Najveći dio ovih prostora se dodjeljuje pod posebnim uslovima, što u prevodu znači da korisnici plaćaju zakupninu koja je za 90 odsto niža u odnosu na tržišnu cijenu, dok se manji dio dodjeljuje u komercijalni zakup.

Promjena vlasti u Banjaluci dovela je do toga da se i ta praksa promijeni.

Nova odluka

U diskusiju o ovom pitanju u posljednje vrijeme su se uključili svi oni koji čine vlast u Banjaluci s porukama da se taj posao ne obavlja  “u interesu grada”.

Problemi su bili prisutni mnogo prije posljednjeg slučaja, koji se odnosi na FK Budućnost i odluku Skupštine grada kojom su oni izgubili pravo da koriste prostore u vlasništvu Grada u naselju Šargovac.

Tako je na jednom od ranijih zasjedanja gradonačelnik Draško Stanivuković sa dnevnog reda povukao tri tačke koje se odnose na produženje zakupa poslovnih prostora pod posebnim uslovima za republičke institucije. U pitanju su bile odluke o produženju korištenja poslovnih prostora Republičkom zavodu za statistiku, Komisiji za žalbe RS i “Vodama Srpske”. 

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Njegov, ali i stav  odbornika koji ga podržavaju, bio je da republičke institucije, koje imaju velike budžete i ostvaruju značajne prihode, mogu plaćati zakup po komercijalnim cijenama i ne treba da dobijaju gradske poslovne prostore pod posebnim uslovima. Po kratkom postupku je pripremljena izmjena važećih propisa koji uređuju tu oblast, što je prihvaćeno na posljednjem zasjedanju gradskog parlamenta.

Tu priča o poslovnim prostorima nije stala, pa su oni bili predmet diskusija i svađa u više navrata na istoj sjednici.

Prepirka

Ovaj put su tvrdnje o “neadekvatnom upravljanju gradskom imovinom” došle iz suprotnog političkog tabora, većine u skupštini, a bio je sporan razlog zbog kojeg resorna komisija nije podržala prijedloge odluka za produžavanje komercijalnog zakupa za tri prostora u Karađorđevoj ulici na Laušu.

Bez “zelenog svjetla” resorne komisije ili odbora nijedan akt ne može ići na Skupštinu grada i automatski se skida sa dnevnog reda. Opet je pokrenuta priča koliko se adekvatno upravlja gradskom imovinom, te zašto se ti prostori daju bez licitacije u zakup. Sve to je dovelo do prepirke na relaciji resorno odjeljenje – predsjednik Skupštine grada Mladen Ilić, koji je ujedno i član komisije koja je donijela takvu odluku.

Pročitajte još

– Odluke za dodjelu prostora su skinute zato što je navedeno da se to daje u zakup jer je tako u interesu Grada. Komisija nije vidjela kakav interes Grad ima u svemu tome – rekao je Ilić.

To obrazloženje je dovelo za skupštinsku govornicu Dubravka Goranovića iz Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i strateško planiranje, ovlaštenog potpisnika, koji u nedostatku načelnika odeljenja ima ulogu rukovodioca. On je objasnio da su u pitanju poslovni prostori nekadašnjeg “Agroprometa”, koji su prešli u ruke Grada, te da je sada neophodno da se ugovorom definišu obaveze jednih i drugih. Naglasio je da je to bio cilj predloženih odluka.

– Smatrali smo da ne možemo ići u licitaciju, jer se radi o ljudima koji su s jedne strane bili zakupci duži niz godina i uložili su određena novčana stredstva u njih. U pitanju su skladišni prostori, auto radionica i kafić i u nikakvom su stanju. Kada bi to otišlo na licitaciju, niko se ne bi prijavio i Grad Banjaluka ne bi imao prihode od toga. Na ovaj način Grad Banjaluka bi od zakupa ova tri prostora imao oko 3.000 KM prihoda mjesečno – kazao je Goranović.

Licitacija

Naglasio je, ako se izabere opcija licitacije, da postoji mogućnost ulaska u sudske postupke s postojećim korisnicima.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Onda Grad ne bi ništa dobio, već bi izgubio. Bolje da imamo prihod od 3.000 KM mjesečno nego da idemo u sudske postupke koji mogu trajati godinama. Ako su ove odluke pravno moguće, ne razumijem zašto su vraćene – naveo je on.   

Ovim obrazloženjem nije bio zadovoljan Ilić, koji je nakon toga rekao da je “zbunjen argumentima koji su došli iz odjeljenja”.

– Šta je sada suma sumarum – da je neko uoložio neki novac u taj prostor i on sada vrijedi nešto? Mi sada tom nekom moramo pomoći da to tako i dalje ide. S druge strane ide poruka “nemojte da idemo na licitaciju, to će biti smiješan iznos”. Prvo, nemamo pravo da pričamo ni vi ni ja šta će biti na nekoj licitaciji. Za to licitacije i služe, ako se ne varam?! Poštujem da ljudi u Odjeljenju imaju puno posla, ali nemojte, molim vas, da se dovodimo u situaciju da vaše objašnjenje bude to da je nešto urađeno da se izbjegnu određene procedure – poručio je Ilić.

Temi nije kraj

Potvrdio je da postoji mogućnost da se prostori dodijele zakupcima bez licitacije, ako je to od interesa za Grad, ali naglasio da  “ne vidi da je u bilo kojem od ovih slučajeva prisutan interes Grada”.

– Da li je u interesu Grada po 1.000 KM mjesečno? S druge strane, dajete ove prostore nekom u zakup samo da biste izbjegli proceduru oko iseljenja, koja bi omogućila licitaciju tih prostora. Ovo što ste uradili je skidanje posla sa vas i prebacivanje na Skupštinu. Recite mi šta će biti za godinu dana!? Istu ćete stvar uraditi da vi ne biste imali posla sa sudskom procedurom – zaključio je Ilić. 

Interesantno je da se u diskusiji o ovom pitanju nije puno uključivao gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je poznat po tome da nema problema da brani odluke koje su odjeljenja predložila Skupštini grada. Bio je vidljivo zbunjen i u jednom momentu je rekao da priču oko tih dokumenata treba objasniti predstavnik odjeljenja.

Iako je rasprava o tom slučaju tu završena, sa izrečenim optužbama za (ne)adekvatan rad, a bez zaključaka ili odluka, tema gradskih poslovnih prostora tu nije završena.

Šargovac i SPS

Kulminacija svega je došla kada odbornici nisu podržali odluku o produženju korištenja prostorija FK Budućnost u naselju Šargovac.

Postoje razni komentari zašto je takva odluka donesena,  a među njima su prilično glasne spekulacije da se iza toga krije politička pozadina, zbog razmirica koje vladajuća koalicija na republičkom nivou na čelu sa SNSD ima s liderom SPS Goranom Selakom. Naime, mjesna zajednica Šargovac, u kojoj Selak živi, važi za uporište ove partije u Banjaluci u kojoj Selak, a samim tim i njegova partija, ima veliku podršku birača. Ova odluka se vidi kao signal biračima da tu podršku u narednom periodu trebaju uskratiti SPS-u, čime bi se oslabila ova partija.

Usvajanje ovakve odluke nije prošlo bez reakcija. Prvo je odbornik pokreta “Banjaluka zove “ Saša Lazić zbog toga u znak protesta napustio zasjedanje. I on smatra da se iza svega ovog krije politička pozadina.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SPS
FOTO: SPS

– Nakon što je skupštinska većina izglasala da, zbog političkih razmirica sa Selakom, blokira gradskom FK Budućnost iz Šargovca korištenje klupskih prostorija, nisam više ni momenta htio da djelim istu prostoriju s njima – kazao je Lazić.

Naglasio je da je ovakva odluka “prevršila svaku mjeru”.

– Mislio sam da smo davno dodirnuli dno, ali ovo je korak dalje. Dublje. Zar i po sportu!? Zar i po djeci!? Je li im sad drago, pošto su djecu gurnuli na korak do ulice? Ovo je stvarno prevršilo sve moguće mjere. Politiku hitno moramo, ne istjerati, nego protjerati sa mejn stejdža ovog društva. Pogotovo ovakvo jednoumlje, gdje ovakvi poslušnici, slijepo slušajući vođu, dižući ruke i služeći režimu poput robota, samo uništavaju ovaj jadni narod – prokomentarisao  je Lazić.

Jedini odbornik većine u Skupštini grada koji je javno osudio ovu odluku je predstavnik SP, Dragan Banjac. On je na društvenim mrežama napisao da smo “svi previše opterećeni politikom”.

– I tamo gdje joj nije mjesto traži se način da se kaže, da u njoj – politici, ima mjesta samo za podobne. Isto je da li je ta politika s prefiksom vlasti ili opozicije. Nije baš sve politika. Ovo što se desilo oko djece, koja treniraju fudbal u Šargovcu je baš bez veze…. Ali baš bez veze…. – navedeno je u objavi.

Smatra da je na to uticala “greška i nedovoljna koncentracija kolega odbornika”.

– Neću i ne mogu da vjerujem u suprotno i drugačije motive.  To bi tek bilo strašno. Zato, ‘ajde da ovo ispravimo i izvinimo se mladim fudbalerima Budućnosti. Uskratiti djeci pravo na igru je baš jalova politika. I veliki grijeh. I baš je bez veze. A Banjaluka je starija od svake politike i duhom mlađa od svakog od nas – odbornika SO Banja Luka. ‘Ajde da ovo ispravimo – zaključio je Banjac.

Osuda

Gradski odbor SPS Banjaluka osudio je odluku odbornika skupštinske većine u gradu Banjaluci, na čelu sa SNSD, da ne usvoje odluku od produženju korištenja prostorija FK Budućnost – Šargovac.

– Namjera je da se mještanima Šargovca pošalje poruka da na prošlim izborima nisu smjeli podržati SPS, za koji je glasao najveći broj građana, i da će tako proći svi oni koji njima ne daju podršku. Takvi potezi najviše govore o onima koji ih povlače – saopštili su iz SPS Banjaluka.

Iz FK Budućnost su odluku skupštinske većine nazvali sramnom, ističući da ovaj klub sljedeće godine slavi svoj 50. rođendan.

– ‘Ajmo sve ugasiti. Kome treba neki lokalni klub koji bi sljedeće godine trebao proslaviti jubilarnih 50 godina, hoće li ga proslaviti ili ćete ga ugasiti na rođendan? Znate li osjećaj da se to zove sramota – poručili su iz ovog kluba.

Dodaju da je Fudbalski klub Budućnost jedini sportski kolektiv u MZ Šargovc, ali da je, nažalost, politika umješala svoje prste u cijelu priču.

– Jedina šteta je nanesena našoj djeci, koja se svakodnevno okupljaju na tom stadionu i u tim prostorijama, jer u naselju nema nijedan park. Ovo je jedino mjesto gdje se može doći s djecom da se nesmetano igraju – poručili su iz ovog kluba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije