Društvo

Nelogičnosti na tržištu Srpske: Cijene u „Šumama“ i ERS iste, pelet skuplji 100 odsto

„Šume RS“ prodaju proizvode po prošlogodišnjim cijenama, a cijena struje nije promjenjena. Zašto je onda pelet na tržištu Republike Srpske poskupio i više od 100 odsto?

Nelogičnosti na tržištu Srpske: Cijene u „Šumama“ i ERS iste, pelet skuplji 100 odsto
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Upravo je poskupljenje peleta sa 330 KM na 700 KM po toni napravilo haos na domaćem tržištu. Mnoge privatne firme koje su peletom snabdijevale kotlovnice zajednica etažnih vlasnika ove sezone su ostale bez dogovora jer je mnogim građanima ponuđena cijena neprihvatljiva, odnosno visoka. Taj problem je napravio drugi, a možda i veći problem veliki broj građana odlučilo je da od ove godine koristi isključivo električnu energiju za zagrijavanje svojih domova jer je cijena struje nepromjenjena. Zbog toga ovih dana stižu apeli iz elektrodistribucija o racionalnom korištenju električne energije zbog mogućih i očekivanih ispada iz sistema zbog preopterećenosti mreže. Drugim riječima, očekuju se česti nestanci električne energije.

S druge strane, još od juna je na snazi zabrana izvoza peleta koja je posljednji put produžena do kraja januara 2023. godine. Budući da proizvođači peleta, kako kažu u Područnoj privrednoj komori Banjaluka, nisu prihvatili prijedlog cijene od 480 KM plus PDV za domaće tržište, insistira se na određivanju najviše cijene za domaće potrošače.

Pročitajte još

Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, za Srpskainfo kaže da su ulazni parametri drvoprerađivača ostali isti, a da je jedino došlo do povećanja plata i goriva.

– Međutim, povećanje goriva nije toliko značajno da bi moglo da poremeti strukturu cijene koštanja tog drveta. Izvozna cijena peleta za prvih šest mjeseci ove godine je bila 409 KM nakon čega je došlo do špekulativnih problema kada je cijena na zapadnom tržištu počela enormno da raste. Nakon zabrane izvoza, rijetki pojedinci su otvorili svoja skladišta za domaća tržišta, a ostali su proizvode lagerovali u isčekivanju izvoza. Međutim, ta odluka o zabrani je već treći put produžena i trajaće do 31. januara 2023. godine. Analizirali smo cijenu peleta, a u posljednja tri mjeseca imali smo desetine sastanaka sa proizvođačima peleta i sugerisali smo im da spuste cijene, otvore skladišta i da ćemo mi kao institucija koja njih zastupa tada imati argumente da od Vlade RS i Savjeta ministara zatražimo da se odluka o zabrani ukine – objašnjava Račić.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Takve sastanke su imali i sa proizvođačima drveta koji su, kako kaže, prihvatili sugestije i spustili cijenu na 180 KM za paletu 1x1x1,8 metara na domaćem tržištu. Zato je i donesena odluka da se dozvoli izvoz ogrevnog drveta.

– Jedan dio proizvođača peleta poslušao je našu preporuku i po prihvatljivim cijenama su snabdijevali domaće tržište. Međutim, oni nisu imali dovoljan kapacitet za snabdijevanje cjelokupnog tržišta. Najveći proizvođači danas imaju po 1.000 tona peleta na stanju i špekulativno se ponašaju, očekuju da će ta odluka o zabrani izvoza da padne, da će da izvezu. Ako nekome i prodaju na domaćem tržištu, to bude po cijeni koja je neopravdano visoka. Imamo situaciju da je jedan Dječji dom „Rada Vranješević“ u Banjaluci raspisao javni poziv i da je prošla cijena od 850 KM plus PDV i da je na kraju ponuđač odustao rekavši da je cijena neodgovarajuća i da ne može da obezbijedi po toj cijeni pelet – kaže Račić.  

On tvrdi da predložena cija od 480 KM plus PDV omogućava ektra zaradu, ali da zbog odbijanja tog prijedloga traži od Vlade RS određivanje najveće cijene u maloprodaji.

Da li su cijene peleta formirane zakonito?

– Zakonom o trgovini propisano je da trgovci i proizvođači formiraju cijene robe i usluga slobodno prema uslovima tržišta, ako nije drugačije regulisano propisom kojim se uređuje regulisanje cijena. Iz navedene odredbe vidljivo je da trgovci mogu slobodno formirati cijene proizvoda na tržištu Republike Srpske, pa tako i peleta – kažu za Srpskainfo u Ministarstvu trgovine RS.

Međutim, Zakonom o regulisanju cijena propisano je da Ministarstvo trgovine u kontroli cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu, predlaže Vladi RS donošenje mjera neposredne kontrole cijena radi zaštite životnog standarda stanovništva.

– Imajući u vidu cjenovne poremećaje na tržištu kada je u pitanju promet peleta, a vodeći se zaštitom životnog standarda stanovništva, Ministarstvo trgovine zajedno sa resornim nadležnim Ministarstvom šumarstva i Ministarstvom privrede, a na osnovu ovlaštenja iz Zakona o regulisanju cijena, priprema Odluku o privremenoj mjeri za ograničenje visine cijene peleta, koju će dati Vladi RS na razmatranje i usvajanje. Time će biti ograničena maloprodajna cijena peleta u Republici Srpskoj – kažu u Ministarstvu trgovine.

Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta BiH, za Srpskainfo tvrdi da nema govora ni o kakvoj ekstra zaradi proizvođača i da je njihova marža na peletu 15-20 odsto.

Odgovor na pitanje zašto je pelet poskupio i više od 100 odsto prenosimo u cijelosti.

– Došlo je do rasta različitih troškova, poput rezervnih dijelova koji su poskupjeli više nego duplo, zatim sredstava za podmazivanje postrojenja, tu su i uređaji koji moraju da se mijenjaju zbog vijeka trajanja, odnosno sva oprema u mašinskoj industriji je skuplja više nego duplo. Ali, da idemo na suštinu. Jako malo proizvođača peleta koriste sirovinu iz „Šuma RS“, odnosno neke peletare koriste samo četiri do pet odsto proizvoda iz „Šuma RS“ jer ostalo kupuju od drugih drvoprerađivača i tu zapravo kreću prva poskupljenja i dobavljači sirovina prvo dižu cijene. To je sve otišlo duplo. Nekad je ta sirovina u sadržaju cijene bila oko 30 odsto, a sada od 50-55 odsto – kaže Ivanović.

FOTO: RTRS/SCREENSHOT
FOTO: RTRS/SCREENSHOT

S druge strane, imamo proizvođače koji iz finalnog proizvoda imaju dovoljno otpada i oni su u boljoj situaciji da prave dobar pelet i po prihvatljivim cijenama, ali to su, kako kaže, ograničene količine.

Ističe da regulisanje cijene nikad nije dobro, ali da se može naći neko rješenje koje bi bilo optimalno za sve, odnosno da se ograniči cijena peleta nižeg kvaliteta.

– Razumijemo nepovoljnu situaciju kupaca na području BiH, ali pogotovo je šteta da skupo plate pelet koji nije kvalitetan. Gasi mu se peć, ima dosta šljake, ne daje energetsku moć koja bi trebalo za održavanje sistema i tu se gubi sav smisao. Treba naći modus i stimulisati proizvođače da prave bolji kvalitet peleta  – poručuje Ivanović.

Smatra da bi „Šume RS“ trebalo da naprave modalitet preraspodjele sortimenata tako da peletare dobiju veće količine.

U Inspektoratu RS za Srpskainfo kažu da je Republička tržišna inspekciji u svom planu i programu obavila oko 180 kontrola kod drvoprerađivača u posljednja četiri mjeseca. Od ukupno kontrolisanog broja drvoprerađivača neurednih kontrola je bilo 86, gde je izdato 126 prekršajnih naloga, u vrijednosti od oko 80.000 KM. Prekršaji su se uglavnom odnosili na vođenje poslovne dokumentacije, kao i sporno porijeklo određenog dijela robe.

– U posljednjih mjesec dana kontrolisani su proizvođači peleta kojom prilikom su utvrđene cijene čiji raspon se kreće od 350 do 700 KM – preciziraju u Inspektoratu RS.

Najveće posljedice snose građani Republike Srpske koji se pitaju kako će da prezime jer treba da izdvoje astronomske iznose za grijanje.

„Šume RS“ : Insistiramo na povećanju cijena

Posljednje izmjene cijena iz cjenovnika javnog preduzeća „Šume RS“ bile su krajem decembra 2021. godine. – U ovoj godini nije dolazilo do povećanja cjena jer nismo dobili saglasnost od Vlade RS za to kako ne bi došlo do enormnog povećanja cijena finalnih proizvoda na domaćem tržištu. Međutim, i pored toga domaći drvoprerađivači nisu smanjili cijene svojih proizvoda, te ćemo sada insistirati na donošenju novog cjenovnika i povećanja cijena šumskih sortimenata jer smatramo da upravo visoke cijene finalnih proizvoda dozvoljavaju povećanje cijene sortimenata. Samim tim će doći i do povećanja prihoda „Šuma RS“ i lokalnih zajednica, te prihoda po osnovu izdvajanja za poreze i doprinose, plate zaposlenih i drugo – obrazlažu u „Šumama RS“. Prosječna postignuta prodajna cijena za sve šumske sortimente na nivou „Šuma RS“, izuzev maloprodaje, iznosila je 116,75 KM po metru kubnom bez PDV. Ostvarena cijena u maloprodaji (prodaja na panju lokalnom stanovništvu do deset metara kubnih) iznosila je 43,45 KM po kubnom metru bez PDV.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije