Sudbine

Neopisiva sreća nakon pet godina borbe za potomstvo "Priželjkivali smo bar jedno dijete, a dobili smo bliznakinje"

Marija i Žarko Stojnić iz Šapca neće 2020. godinu pamtiti po korona virusu već po njihova dva anđela Lenki i Mili.

Neopisiva sreća nakon pet godina borbe za potomstvo "Priželjkivali smo bar jedno dijete, a dobili smo bliznakinje"
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

U junu te godine suprug i ona su dobili najljepši poklon, na koji su čekali više od pet godina.

Međutim, ta silno željena radost nije se desila sama od sebe, kako mnogi parovi očekuju.

– Naša ljubav je bila jaka, ali to nije bilo dovoljno da dobijemo bebu kada smo mi to poželjeli. Po prirodi sam uporna i odmah tražim rješenje. Vjenčali smo se 2016. godine. Prvih godinu dana nismo toliko obraćali pažnju da nam ne ide baš kako smo zamislili, i da se ništa novo ne dešava. Odlučili smo da više ne čekamo i krenuli na vantjelesnu oplodnju. I tako je započelo naše putovanje za bebu – počinje svoju ispovijest Marija.

Tokom ispitivanja Marija je saznala da ima neku pregradu u materici, te je morala na histeroskopiju. Nakon toga uz preporuku ljekara, napravili su pauzu od šest mjeseci ne bi li do trudnoće došlo spontano. Pokušali su i sa jednom inseminacijom, ali beba se nije desila.

Pročitajte još

– Krenuli smo sa prikupljanjem neophodne dokumentacije za VTO o trošku države. Prošli smo komisije i dobili finansiranje procesa i uspjelo nam je iz prvog pokušaja uz pomoć tima dr Zorice Crnogorac. Za razliku od nekih parova koji kroz sve to prolaze više puta, što ih iscrpi emotivno i finanasijski – priča Marija.

Pitamo Mariju šta je ključno za uspjeh VTO i da biste stigli do željenog cilja – bebe. Jer vantjelesna oplodnja i poslije 44 godine od rođenja prve bebe iz epruvete izaziva i dalje strah, predrasude kod nekih parova.

– Nismo se obazirali na priče okoline, nismo čitali forume, tražili savjete… Povjerenje među partnerima je najvažnije. Zatim, pozitivan um u svemu pronalazi nove snage i mogućnosti. Stalno sam pričala da ću biti trudna, i da ću dobiti bebu. Da ćemo uspjeti – prisjeća se Marija.

Ona dodaje da je važno i koji put ćete odabrati, i s kim ćete ga proći, s punim povjerenjem. Odnos i povjerenje između pacijenta i ljekara presudno je za pozitivan rezultat. Potreban je indivudalan pristup svakom paru, tačnije ženi, prenosi Blic.

– Upravo smo to pronašli kod naših ljekara. U svakom trenutku smo tačno znali šta rade i zbog čega, što jako bitno za sam proces VTO, ali kasnije i trudnoću – ističe Marija.

Suprug i ona su zaposleni u šabačkom vodovodu. Kada su odlučili da krenu u proces, naišli su na ogromnu podršku kolega i pretpostavljenih, što je, kako kažu, rijetkost danas među poslodavcima. Tadašnja direktorka, kada je čula da Marija ide na vantjelesnu oplodnju rekla joj je: “To je od sada tvoj glavni i jedini zadatak”. Radila je od kuće, koristila bolovanje, odmor.

Marijina trudnoća je bila visokorizična, blizanačka, te je poslije borbe da ostane u drugom stanju uslijedio novi strah. Da li će sve biti u redu, da li će trudnoću iznijeti do kraja. Ipak, sve je prošlo u najboljem redu i na svijet su došle predivne djevojčice.

– One su centar našeg svijeta i svemu daju smisao. Moja poruka svim parovima koji pokušavaju sa VTO je: Nemojte se predavati, ako odmah ne uspje – kaže Marija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu