Biznis

NEPRAVDA I NA RADNOM MJESTU Direktor u BiH za sedam mjeseci zaradi godišnju platu direktorke

Žene menadžeri u Bosni i Hercegovini, u odnosu na svoje muške kolege, godišnje zarade par desetina hiljada maraka manje, iako rade na istim pozicijama u preduzećima.

NEPRAVDA I NA RADNOM MJESTU Direktor u BiH za sedam mjeseci zaradi godišnju platu direktorke
FOTO: SHUTTERSTOCK

Podsjetimo, raniji podaci londonske agencije „Ekspert Market“ pokazali su kako u BiH žene u prosjeku zarađuju do 46, a u Evropi oko 17 odsto manje od muškaraca. S druge strane, posljednje istraživanje portala Plata.ba pokazalo je da su razlike u platama ubjedljivo najveće u sektoru višeg menadžmenta.

Tako izvršna direktorka u BiH može zaraditi do 4.200 KM, a izvršni direktor čak 7.200 KM. To znači da na godišnjem nivou direktor u BiH može da zaradi i do 86.000, a direktorka 50.000 KM.

Nije teško izračunati da izvršni direktor za sedam mjeseci zaradu godišnju platu svoje kolegice, pa žene u BiH, simbolički rečeno, pet mjeseci rade besplatno, u odnosu na njihove muške kolege.

Uporede li se njihova primanja sa primanjima njihovih kolega na istom poslu, žene u Evropi, s druge strane, „besplatno“ rade od početka novembra do kraja godine.

Razlika u visini zarada prisutna je i u drugim sektorima, pa prosječna plata programera iznosi 1.713, dok je prosječna plata žene na istoj poziciji tek 1.344. Marketing menadžer u prosjeku zarađuje 1.518, u odnosu na marketing menadžerku koja zarađuje 1.250 KM.

Ženska radna snaga slabije je plaćena i na poslovima u sektorima finansija, bankarstva, informacionih tehnologija, farmacije, gdje su zarade muškaraca veće i do 1.000 KM, pokazalo je ranije istraživanja portala Plata.ba, u kojem je navedeno da žene često izbjegavaju menadžerske pozicije, koje su najbolje plaćene, pa je broj muškaraca na ovim pozicijama dvostruko veći od broja žena.

Foto shutterstock
Foto shutterstock
Žene manje plaćene od muškaraca za isti posao

-Jedan od razloga je taj što žene u prošlosti nisu imale jednake mogućnosti za karijerno napredovanje kao njihove muške kolege, pa se i danas u određenim profesijama osjeća efekat takozvanog „staklenog plafona“. S druge strane, zaposlene majke ponekad izbjegavaju odgovorne pozicije koje zahtijevaju prekovremeni rad i koje je teško kombinovati s porodičnim životom. Žene češće zauzimaju menadžerske položaje u manje perspektivnim oblastima, kao što je administracija nevedeno je u istraživanju.

U Uniji udruženja poslodavaca RS ističu da veće povjerenje u mušku radnu snagu nije opravdano, odnosno da žene kvalitetnije mogu da obavljaju posao.

– Međutim, živimo na Balkanu, gdje je žena prvenstveno majka i domaćica. Pretpostavka je da su žene slabije plaćene uglavnom na početku karijere, dok, sticanjem iskustva, u pogledu plate dolaze u bribližnu ravan sa svojim muškim kolegama – kažu u ovoj uniji.

Ostvaruju dobit

Na rukovodećim pozicijama svake pete uspješne kompanije u BiH su žene, podaci su analize finansijskih izvještaja koju su uradili “Poslovne novine” i firma LRC iz Sarajeva.

Naime, od 4.511 kompanija u BiH koje su ispunile kriterijume bonitetno pouzdanih, na rukovodećim pozicijama 986 ili 22 odsto njih su žene, a ove firme su ove godine ostvarile dobit veću od 294 miliona KM.

Ostvareni prihodi bonitetnih kompanija u kojima su žene prvi operativci su 2,4 milijarde KM. One izvoze proizvode u vrijednosti od 474 miliona KM, a zapošljavaju 14.669 lica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu