Magazin

NESANICA JE OPASNA Manjak sna UBRZAVA STARENJE MOZGA za 3 godine, stručnjaci otkrivaju kako da kvalitetnije spavate

Iako većina nas prepoznaje važnost sna i toga da se ujutro probudimo odmorni i spremni za sve što čeka u toku dana, često zaboravljamo na njegovu ulogu u očuvanju zdravlja mozga.

Žena spava u krevetu
FOTO: GLAMRS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Baš kao što koža i tijelo pokazuju znakove starenja tokom vremena, i mozak prolazi kroz proces starenja koji utiče na pamćenje, donošenje odluka i druge kognitivne funkcije. Istraživanja su otkrila da manjak sna može da ubrza starenje mozga, što  povećava biološku starost vašeg mozga čak za tri godine.

Zašto je san toliko važan za mozak?

San je ključan za opšte zdravlje, naročito za mozak. Tokom sna, mozak se obnavlja, organizuje se sjećanje i eliminišu toksini koji su se nakupili tokom dana. Kada nema dovoljno sna ili je prekidan, ovi procesi se ometaju, što može da dovede do dugoročnih kognitivnih problema.

Pročitajte još

Rezultati istraživanja

Istraživanje Američke akademije neurologije koje je sprovedeno na 589 učesnika pokazalo je da ljudi sa hroničnom nesanicom pokazuju znakove starenja mozga do tri godine ranije nego oni koji spavaju bolje.

Istraživači su pratili učesnike više od 15 godina i mjerili promjene u strukturi mozga koristeći snimke. Oni sa poremećajem spavanja su imali brži proces starenja mozga, a posebno oni sa više problema sa snom, kao što su teškoće sa uspavljivanjem ili kontinuiranim spavanjem.

Kako manjak sna utiče na starenje mozga?

Manjak sna ubrzava smanjenje zapremine mozga, što je znak starenja. To smanjuje gustinu sive mase koja je važna za pamćenje i donošenje odluka. Što je ozbiljniji poremećaj sa spavanjem, to je brži proces smanjenja zapremine mozga. Ovaj fenomen povezan je sa bržim opadanjem kognitivnih funkcija, što znači da nesanica može da izazove rani gubitak pamćenja.

Kako poboljšati spavanje?

Istraživači savetuju nekoliko strategija za poboljšanje kvaliteta sna i zaštitu zdravlja mozga:

Uspostavite redovan raspored spavanja: Odlazite na spavanje i budite se u isto vrijeme svaki dan

Ograničite kofein i alkohol: Izbjegavajte ih uveče, jer ometaju kvalitet sna

Vježbajte redovno: Fizička aktivnost poboljšava kvalitet sna i smanjuje stres

Praktikujte tehnike opuštanja: Meditacija ili duboko disanje prije spavanja pomaže u opuštanju

Zašto je rano rješavanje nesanice ključno?

Dr Kristin Jafe, čuveni istraživač kognitivnog pada i demencije, ujedno i vodeći autor studije, ističe važnost veze između sna i mozga, kao i blagovremenog rješavanja problema s nesanicom.

– Naši nalazi naglašavaju važnost da se problemi sa spavanjem rješavaju što je moguće ranije kako bi se očuvalo zdravlje mozga. Učenje o tome kako poboljšati kvalitet sna može značajno da smanji rizik od kognitivnog opadanja u budućnosti – poručuje, prenosi Kurir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu