Kolumne

(Ne)tolerancija

I ove godine, kao i prethodnih, Republika Srpska je 9. januara proslavila svoj rođendan.

(Ne)tolerancija
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

I ove godine kao i prethodnih, dok se u Republici Srpskoj slavilo, dobar dio sarajevskih političara i bošnjačke javnosti histerično su prizivali žestoke kazne za srpske funkcionere, pa čak i intervenciju tužilaštava, sudova, NATO snaga, EUFOR-a, visokog predstavnika, Brisela i Njujorka…

Neki stranac koji je ovih dana zalutao u Federaciju BiH i čitao/gledao tamošnje medije očito je pomislio da je počeo rat.

Kako drugačije objasniti histeriju koja je stvorena samo zato što njihove komšije Srbi slave rođendan svog entiteta.

Činjenica je da je Republika Srpska proglašena 9. januara 1992. godine. Dakle, prije početka oružanih sukoba u BiH.

Isto tako, činjenica je da tog 9. januara 1992. godine niko nije ubijen u BiH.

Prvi pokolj u BiH bio je nad Srbima u Sijekovcu, a prva žrtva u BiH bio je Srbin, Nikola Gardović, koji je ubijen 1. marta u srcu Sarajeva.

Činjenica je da Bošnjaci taj „krvavi“ 1. mart danas slave kao „dan nezavisnosti BiH“ uprkos tome što taj datum budi bolne rane kod njihovih komšija Srba.

Pa opet, njihove komšije Srbi 1. marta ne proklinju bošnjačke političare i sve one koji slave taj datum, niti prizivaju NATO bombardere, visoke predstavnike i druge da zaustave tu proslavu.

Ne prizivaju jer smatraju da svako ima pravo da slavi šta želi sve dok to ne ugrožava druge koji žive u ovoj napaćenoj zemlji.

A proslava rođendana Srpske do sada nikada nikoga nije ugrozila.

Pročitajte još

Pa zašto onda tolika histerija?

Upravo ta histerija oko proslave Dana Republike pokazuju po ko zna koji put podijeljenost bošnjačkog društva i nespremnost da prihvate drugo i drugačije.

Da apsurd bude veći, svi ti „kritičari“ Dana Republike redovno u svojim govorima pozivaju na mir, toleranciju i suživot, na prvo mjesto stavljajući bogatstvo različitosti u BiH.

Međutim, svaki put kada trebaju pokazati tu svoju toleranciju padnu na ispitu, jer tada ispliva njihovo drugo lice, koje govori da ne prihvataju ništa što je drugačije.

Ne shvataju da u višenacionalnoj zajednici, kakva je BiH, morate mnogo toga da progutate, a ne samo da namećete jedan stav kao zvaničan.

Pa ko je onda u ovoj državi multietničan i tolerantan, ko poziva na mir, a ko sije mržnju – banjalučki ili sarajevski političari?

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije